معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین و با تکرار ادعاهای ضد ایرانی اعلام کرد که این تحریم‌ها حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین را هدف قرار داده است.

نماینده ویژه آمریکا: تحریم‌ها علیه روسیه، حمایت ایران را هدف قرار داده است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آبرام پیلی معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران جمعه شب به وقت محلی گفت: امروز تحریم‌های بیشتری را با هدف مقابله با حمایت ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین اعلام کردیم.

او در تداوم اظهارات مقامات آمریکایی درباره تعمیق روابط میان تهران – مسکو گفت: تعمیق مشارکت نظامی ایران و روسیه نه تنها برای اوکراین مضر است بلکه همسایگان ایران و جامعه جهانی را نیز تهدید می کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا علیه روسیه در دومین سالگرد حمله این کشور به اوکراین و در پی مرگ الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه، از نظر تعداد بالای اشخاص و نهادهایی که هدف قرار گرفته شده‌اند، گسترده‌ترین اقدام تحریمی آمریکا محسوب می‌شود.

وزارت خزانه داری آمریکا به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین و در پی دستور جو بایدن رئیس جمهور این کشور اعلام کرد بیش از ۵۰۰ فرد و نهاد در روسیه به دلیل نقض حقوق بشر و جنگ اوکراین تحریم شدند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد: به مناسبت دو سال جنگ تمام عیار و غیرقانونی روسیه علیه اوکراین و در واکنش به مرگ الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف و فعال ضد فساد، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا تقریبا ۳۰۰ فرد و نهاد را تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا افزود: این اقدامات که همراه با اقدام وزارت امور خارجه آمریکا انجام می شود، بیشترین تعداد تحریم های اعمال شده علیه روسیه از زمان تهاجم تمام عیار این کشور به اوکراین است.

این نهاد آمریکایی اضافه کرد: آمریکا سه مقام دولت روسیه را در ارتباط با مرگ ناوالنی تحریم می کند. وزارت خزانه داری و دولت آمریکا به صورت مشترک بیش از ۵۰۰ هدف را برای تحمیل هزینه های اضافی برای سرکوب روسیه، نقض حقوق بشر و تجاوز آن به اوکراین تحریم می کنند. وزارت بازرگانی همچنین بیش از ۹۰ شرکت را به لیست سیاه نهادها اضافه می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا اضافه کرد: برای محروم کردن روسیه از منابع لازم برای حمایت از جنگ بی رحمانه اش علیه اوکراین، اهدافی از جمله یک پایگاه اصلی در زیرساخت های مالی روسیه را تحریم می کند. این تحریم ها همچنین شامل بیش از ۱۲ نفر در کشورهای ثالث در اروپا، آسیای شرقی، آسیای مرکزی و خاورمیانه و صدها نهاد در پایگاه نظامی-صنعتی روسیه و سایر بخش‌های کلیدی می شود.

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: «این سالگرد بزرگ جنگ و مرگ آلکسی ناوالنی هنگامی که در بازداشت روسیه بود، یادآور بی‌توجهی وقیحانه پوتین به جان انسان‌ها از اوکراین گرفته تا مخالفان پوتین در روسیه است.»

وزیر خزانه داری آمریکا افزود:« اقتصاد روسیه و پایگاه نظامی-صنعتی روسیه نشانه‌های آشکاری از ضعف را نشان می‌دهد که بخشی از آن به دلیل اقداماتی است که ما همراه با شرکا و متحدانمان در سراسر جهان برای حمایت از دفاع شجاعانه اوکراین انجام داده‌ایم. »

یلن گفت: «پوتین حال و آینده مردم روسیه را به خاطر اهداف خود در اوکراین به خطر انداخته است. کرملین ترجیح داده اقتصاد خود را به سمت ساخت سلاح برای کشتن همسایگان خود به قیمت آینده اقتصادی مردم این کشور تغییر مسیر دهد.»

او تصریح کرد: « ما باید به حمایت خود از اوکراین ادامه دهیم، تا ماشین جنگی روسیه را تضعیف کنیم. بسیار مهم است که کنگره به متحدان ما در سراسر جهان بپیوندد تا ابزار لازم به اوکراین برای دفاع از خود و آزادی در برابر حمله بی رحمانه پوتین را ارائه دهد.»

پیش از این، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با اعلام بیش از ۵۰۰ تحریم جدید علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین و مرگ الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه با تکرار ادعاهای ضد ایرانی گفت: «اوکراین برای مقابله با حملات بی امان روسیه که با تسلیحات و مهمات ایران و کره شمالی ممکن شده است، به کمک های نظامی بیشتری از سوی ایالات متحده آمریکا نیاز دارد.»