معاون رئیس جمهور آمریکا از رای دهندگان خواست دونالد ترامپ را متوقف کنند.

کامالا هریس: ترامپ باید متوقف شود
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

معاون رئیس جمهور آمریکا از رای دهندگان خواست دونالد ترامپ را متوقف کنند.

به دنبال برگزاری ده‌ها رقابت مقدماتی احزاب دموکرات و جمهوریخواه در روز سه‌شنبه موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» در آمریکا، ترامپ و بایدن به نوار پیروزی‌های خود در این رقابت‌ها ادامه دادند و با این پیروزی‌ها حالا احتمال تکرار دوباره رقابت بین این دو سیاستمدار کهنسال در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ بالا گرفته است.

ترامپ در ۱۲ انتخابات مقدماتی از ۱۵ رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان در روز سه‌شنبه پیروز شد و نتایج از سوی ایالت‌های آلاسکا، ورمونت و یوتا فعلا منتشر نشده است.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز اعلام کرد که ترامپ تاکنون رای ۹۱۱ هیات نمایندگی را به دست آورده، در حالی که نیکی هیلی، رقیب او که سابقا سفیر آمریکا در سازمان ملل بود، به رای ۷۸ هیات نمایندگی دست یافته است.

ترامپ برای تضمین نامزدی جمهوری‌خواهان به رای ۱۲۱۵ هیات نمایندگی نیاز دارد.

پانزده ایالت آمریکا از جمله آلاباما، کالیفرنیا، کلرادو، مین، ماساچوست، تگزاس و ویرجینیا، انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان را در روز سه‌شنبه برگزار کردند، در حالی که آلاسکا و یوتا در حال برگزاری جلسات حزبی هستند.

در سه‌شنبه بزرگ، به جای یک رای‌گیری مقدماتی یا نشست‌ها یا همان گردهمایی‌های حزبی، ۱۵ ایالت برای جمهوری‌خواهان و ۱۶ ایالت هم برای دموکرات‎ها، در یک روز، در سراسر این کشور انتخابات برگزار می‌کنند.

جو بایدن هم در شانزده ایالتی که دموکرات‌ها در آن انتخابات مقدماتی دارند، تاکنون به رای ۵۷۵ هیات نمایندگی دست یافته است. پیش‌بینی می‌شود ترامپ و بایدن در تمام ایالت‌هایی که شاهد رای‌گیری هستند، به موفقیت برسند. البته بایدن در میان دموکرات‌ها رقیب و چالش خاصی ندارد.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا در واکنش به پیروزی‌های بایدن گفت که سه‌شنبه بزرگ یک روز «انرژی بخش» برای کارزار او و بایدن بوده است.

او در صحبت‌هایی در راستای پیشبرد تبلیغات انتخاباتی به نفع خود و بایدن بیان کرد: «آمریکایی‌های متعلق به همه اقشار نشان می‌دهند که فوریت این انتخابات را درک می‌کنند و حاضر به ایستادگی در کنار بایدن و من در مبارزه بر سر آزادی‌های اساسی ما هستند. دونالد ترامپ باید متوقف شود.»

این معاون رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «رئیس جمهور آمریکا و من می‌دانیم که باید به پیروزی مجدد در انتخابات برسیم و ما به تلاش خود برای جلب آرای هر رای‌دهنده‌ای که ممکن باشد ادامه می‌دهیم. برای پیروزی در نبرد بر سر آزادی‌های اساسی خود لازم است که از هیچ چیز دریغ نکنیم.»