وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر تداوم سیاست اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مبارزات آزادیبخش و مقاومت مشروع ملت فلسطین و ضرورت مقابله همه جانبه و بازدارنده با جنایات رژیم اشغالگر، تمامی دولت‌ها و ملت‌های مسلمان جهان را به وحدت برای مقابله با این غده سرطانی و حمایت قاطعانه از ملت مظلوم فلسطین فرا خواند.

فراخوان وزارت خارجه از تمامی دولت‌ها و ملت‌های مسلمان جهان در حمایت از فلسطین
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر تداوم سیاست اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مبارزات آزادیبخش و مقاومت مشروع ملت فلسطین و ضرورت مقابله همه جانبه و بازدارنده با جنایات رژیم اشغالگر، تمامی دولت‌ها و ملت‌های مسلمان جهان را به وحدت برای مقابله با این غده سرطانی و حمایت قاطعانه از ملت مظلوم فلسطین فرا خواند.

وزارت خارجه در بخشی از بیانه خود به مناسبت روز جهانی قدس که امروز پنجشنبه منتشر شد، نوشت: در سالگرد ابتکار تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام «روز جهانی قدس» هستیم، اینک آرمان فلسطین و آزادی قدس شریف به نماد وحدت آحاد بشریت از هر نژاد و دین و آئین در سراسر جهان در دفاع از انسانیت و آزادگی، تحقق عدالت و ابراز مخالفت با اشغالگری و ظلم و قتل و جنایت علیه ملت مظلوم و تحت محاصره فلسطین توسط رژیم صهیونیستی بدل شده است.

وزارت امورخارجه در این بیانیه به وضعیت فلسطین و مردم متمدن و مظلوم آن گریزی زد و گفت: امروز در آستانه دویست اُمین روز از آغاز جنایات 6 ماهه اخیر صهیونیست‌ها علیه نوار غزه، این جنایت به مصیبت بزرگ بشریت تبدل شده است. رژیم صهیونیستی اسراییل همچنان به ارتکاب جنایات هولناک خود ادامه می دهد؛ کشتار نزدیک به چهل هزار نوزاد، کودک و زن و مرد بی گناه به دست رژیمی اشغالگر، نژادپرست و تروریست، پیگیری سیاست زمین سوخته و ویرانی کامل نوار غزه با تخریب خانه‌های مسکونی، تاسیسات زیربنایی، بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و کلیسا، گرسنگی دادن عمدی مردم تا سرحد مرگ، تداوم داشته است.

در این بیانه آمده است: تشدید هتک حرمت مسجدالاقصی به عنوان نخستین قبله مسلمانان جهان و ضرب و شتم و به خاک و خون کشیدن نمازگزاران و معتکفان در صحن این مکان مقدس در روزهای نورانی ماه مبارک رمضان و انتشار گزارش هایی از وقوع جنایات هولناک و شرم آور از سوی صهیونیست‌ها در تعدی و بی‌حرمتی به زنان و اسرای فلسطینی، نه تنها نوار غزه، بلکه کل سرزمین فلسطین را از زندانی بدون سقف برای چند میلیون شهروند فلسطینی، به کشتارگاه انسانیت و قبرستان وجدان بشریت تبدیل کرده است. با وجود آن که ضجه ها و شیون کودکان و زنان مظلوم و بی پناه فلسطینی به سقف آسمان رسیده، اما ملت صبور و مقاوم فلسطین با شجاعت و دلیری در مقابل این ظلم و ستم و جنایت بزرگ تاریخی ایستاده است.

وزارت امورخارجه ننگ این جنایات بزرگ را تا ابد بر پیشانی حامیان این رژیم و در رأس آن رژیم ایالات متحده آمریکا و دیگر دولت‌های غربی که نه تنها از وقوع این ظلم بزرگ جلوگیری نکردند، بلکه از همان روزهای اول با سفر به سرزمین‌های اشغالی فلسطین و ارسال انواع کمک‌های تسلیحاتی و پشتیبانی همه جانبه از این رژیم حمایت کردند، از حافظه و صفحات تاریخ بشری پاک نشدنی خواهند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: امروز قدرت صبر و مقاومت ملت دلیر فلسطین و نیروهای مبارز و شجاع جبهه مقاومت در منطقه، زبونی و آشفتگی و افسانه شکست ناپذیری رژیم اشغالگر را با فرو بُردن این رژیم و حامی اصلی آن آمریکای جنایتکار در باتلاق تنفر عمیق و عمومی ملت های جهان رقم زده است و شکست رژیم غاصب امری قطعی و حتمی و منطبق با وعده الهی است. دستگاه‌های سیاسی و تبلیغاتی استکبار و صهیونیسم جهانی دیگر قادر نیستند با خطای راهبردی و محاسباتی نسبت دادن این مقاومت برخاسته از وجدان های بیدار و آزادی خواه ملت های هوشیار منطقه به ایران، مانع از این شکست قطعی شوند.

همان طور که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) با صراحت و قاطعیت تاکید فرمودند؛ جمهوری اسلامی ایران از مقاومت حمایت و تمجید و تا قدر ممکن پشتیبانی می‌کند، اما مقاومت به قدری از بلوغ و بالندگی و بیداری رسیده است که در دفاع از مظلوم در مقابل ظالم و حامیان آن با عزم و اراده‌ای راسخ و با حقانیت کامل تصمیم می‌گیرد و شجاعانه از مردم تحت ستم فلسطین حمایت می‌کند.

وزارت امورخارجه می افزاید: در حالی که در طول بیش از 6 ماه گذشته شاهد انسجام و همراهی عظیم انسان های عدالتخواه و با وجدان در همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و ابراز تنفر از رژیم کودکُش صهیونیستی در پایتخت ها و شهرها و روستاهای کشورهای جهان از شرق تا غرب گیتی و حتی در خیابان‌های پایتخت ها و شهرهای کشورهای غربی بودیم، فریاد مظلومیت و شجاعت و ظلم ستیزی ملت قهرمان فلسطین و حقیقت و واقعیت آنچه در سرزمین فلسطین به وقوع می‌پیوندد، در روز جهانی قدس امسال بیش از هر زمان دیگری از حنجره صدها میلیون انسان عدالت طلب و آزادیخواه در سراسر جهان طنین انداز خواهد شد و رهایی فلسطین از یوغ ظلم و ستم و اشغالگری و نسل کشی را نه تنها به عنوان مساله اول جهان اسلام، بلکه به عنوان مساله جهان بشریت و بارزترین مصداق نقض فاحش حقوق بشر و قوانین و مقررات بین‌المللی مطالبه خواهند کرد.

وزارت امورخارجه در این بیانیه نوشت که دولت و مردم شریف جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن شدید نقض فاحش قوانین و مقررات بین‌المللی، حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی، بار دیگر مسئولیت جامعه جهانی و دولت‌های جهان به خصوص در کشورهای اسلامی نسبت به حمایت همه جانبه از ملت مظلوم فلسطین به ویژه ساکنان و جنگ زدگان تحت محاصره نوار غزه را یادآور شده و اقدام مؤثر، قاطع و فوری دولت‌ها و نهادهای حقوقی و بین‌المللی در توقف این جنایات و تشکیل پرونده کیفری جهت پیگرد و محاکمه آمران، عاملان و حامیان این قبیل فجایع انسانی راخواستار شد.

وزارت امورخارجه حمایت جمهوری اسلامی ایران، علاوه مشارکت در فرآیند رسیدگی های شفاهی دیوان بین المللی دادگستری در پیگیری حقوقی اشغال مستمر سرزمین فلسطین و نقض حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین، از تلاشهای سایر دولتهای جهان در مسیر احقاق مردم فلسطین را اعلام کرد.

‌وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین مجددا وظایف قانونی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری را در حمایت از حقوق مردم تحت اشغال فلسطین، پایان اشغالگری، توقف جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها در بیت‌المقدس و سایر مناطق اشغالی فلسطین و پایان بخشیدن به اقدامات تجاوزکارانه و تنش‌آفرین صهیونیست‌ها در منطقه را یادآوری نموده و بر آن تاکید کرد