زیر مستعفی نیروهای مسلح انگلیس اظهار کرد لندن برای یک جنگ احتمالی آمادگی ندارد.

آژیر قرمز انگلیس برای آغاز جنگ جهانی سوم | انگلیس موضع خود را مشخص کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر مستعفی نیروهای مسلح انگلیس اظهار کرد لندن برای یک جنگ احتمالی آمادگی ندارد.

«جیمز هیپی»، وزیر سابق دولت انگلیس با انتشار مطلبی در روزنامه تلگراف تصریح کرد: «من در زمان خدمتم به عنوان وزیر نیروهای مسلح انگلیس با وزیر دفاع مدنی سوئد دیدار کردم و در کشور او به شهروندان کتابچه‌ای می‌دهند که توضیح می‌دهد در زمان جنگ چه کارهایی از جمله آذوقه‌هایی که باید برای این زمان نگه دارند را انجام دهند. این یادآوری می‌کرد که جنگ به تلاش کل یک ملت مربوط می‌شود و صادقانه در انگلیس ما خیلی از کسب آمادگی عقب مانده‌ایم.»

او همچنین اظهار کرد معتقد به اینکه جهان در آستانه جنگ جهانی سوم قرار گرفته باشد نیست اما با موضع «گرانت شاپس»، وزیر دفاع انگلیس درباره اینکه جهان وارد دوران قبل از جنگ شده است، هم‌عقیده است.

هیپی خاطر نشان کرد: «وزیران دولت میز و تختخوابی در سنگر دارند... من به این مظنون هستم تعداد زیادی از وزیران کابینه حتی نمی‌دانند میز یا تختخواب آنها در سنگر کجا قرار دارد. ممکن است یک یا دو نفر از آنها حتی ندانند که آدرس سنگر در کجا است.»

گرانت شاپس روز سه شنبه گفت جهان از دوران پس از جنگ جهانی دوم به دوران پیش از جنگ وارد شده است و از کشورهای متحد عضو ناتو خواست درباره آینده این ائتلاف فکر کنند. او همچنین درخواست کرد فهرستی از یک سری تدابیر با هدف آنچه «محافظت از دموکراسی و ائتلاف» خواند، از جمله تشدید تلاش‌ها در زمینه حمایت از اوکراین، افزایش بودجه‌های نظامی از سوی اعضای ناتو و تقویت بخش دفاعی حوزه یورو-آتلانتیک به اجرا بگذارند.

به نوشته نشریه تلگراف، جیمز هیپی از سوی دیگر تاکید کرد در بین مقام‌های دولت لندن تنها مقام‌های وزارت دفاع در یک مانور برای ارزیابی اینکه چطور باید کشور را در زمان جنگ احتمالی از محل یک سنگر اداره کرد، شرکت کردند.

او که استعفا از سمتش را دو هفته پیش اعلام کرد از وزیران دولت لندن خواست خودشان را برای جنگ آماده کنند.

او از آنها خواست در این راستا برنامه‌هایی برای مصادره اراضی جهت کشت با هدف تامین غذای کشور و مصادره تجهیزات الکترونیک مصرفی برای ساخت تسلیحات تدوین کنند.

به نوشته این نشریه انگلیسی، بن والاس، وزیر دفاع سابق انگلیس از این ارزیابی هیپی حمایت و تاکید کرد: «تعداد خیلی زیادی از افراد در دولت متکی به این امید هستند که بی‌ثباتی‌های کنون محو شوند.»

والاس که رهبری وزارت دفاع انگلیس را تا اوت سال گذشته میلادی بر عهده داشت، تاکید کرد: «وقت آن رسیده گرد و خاک را از روی دستورالعمل‌هایی که در زمان جنگ سرد درباره نحوه اداره کشور بریتانیا در طول جنگ تهیه کردیم برداریم.»

نشریه تلگراف ارزیابی کرد انتقادات این ۲ وزیر بعد از آن مطرح می‌شوند که دولت لندن با تاخیر در حال بررسی برنامه‌های احتیاطی خود برای زمان بروز یک جنگ تمام عیار با در نظر گرفتن جنگ‌ها در اوکراین و خاور میانه است.

هیپی که سابق بر این افسر ارتش انگلیس بوده و در بازه زمانی فوریه ۲۰۲۰ تا مارس سال جاری میلادی به عنوان وزیر نیروهای مسلح این دولت خدمت کرد در مطلب خود برای تلگراف هشدار داد سطح آمادگی رزمی بریتانیا با ابعاد تهدیداتی که در پیش رویش قرار دارد، مطابقت ندارد.

او ارزیابی کرد: «از جمله پیامدهای صلح بعد از جنگ سرد این بود که انعطاف‌پذیری استراتژیک در فهرست اولویت‌های دولت لندن به رده‌های پایین‌تر سقوط کرد. معنی دفاع برای انگلیس تبدیل به جنگیدن در جاهای دوردست همچون افغانستان یا عراق شد تا غرب اروپا و شمال اقیانوس اطلس.»

او ادامه داد: «این پیامد موجب شد ما بقی بخش‌های دولت انگلیس به جز وزارت دفاع دیگر ضرورتی درباره پرداختن به موضوع دفاع حس نکنند و این حقیقت را نادیده بگیرند که در زمان بروز یک جنگ باید کل یک دولت در آن درگیر باشد.»

او تاکید کرد: «تعدادی از وزیران کابینه میزها و تخت‌های اختصاصی در سنگر در زمان جنگ بریتانیا دارند. آنها به این دلیل در آنجا هستند چون وزارتخانه‌های آنها همانقدر در زمان محوریت دارد که وزارت دفاع دارد.»

او بیان کرد: «بن والاس زمانی که در سال ۲۰۲۲ وزیر دفاع بود فشارهای زیادی برای آنکه کل دولت مانوری اجرا کرده و عواملش را به این سنگر برده تا آنها با محیط کار خود در زمان جنگ آشنا شوند وارد کرد، اما به این اصرار او بی‌اعتنایی شد و در پایان در اتفاقی مایوس کننده تنها مقام‌های وزارت دفاع و افسران نظامی ارشد در چنین مانوری شرکت کردند.»