مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که حذف حماس مشکلات را حل نخواهد کرد.

اذعان غربی‌ها به شکست‌ناپذیر بودن حماس
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث‌آنلاین، جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: هیچ راه‌حل نظامی برای این درگیری وجود ندارد. حتی حذف حماس در غزه به صورت نظامی مشکلات اساسی را حل نخواهد کرد. دستیابی به یک راه‌حل سیاسی پایدار ضروری است.

با عقب‌نشینی نیروهای صهیونیست از جنوب غزه، ساکنان خان یونس وارد شهر خود شده‌اند؛ شهری که اکنون به دلیل تجاوزات و جنایات ارتش رژیم صهیونیستی به ویرانه‌ای تبدیل شده است.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با تلویزیون بی‌بی‌سی که بخشی از اظهاراتش را در صفحه «ایکس» خود نیز منتشر کرده، گفت: «آتش‌بس و آزادی بی‌قید و شرط تمامی اسرا. هر دو این درخواست‌ها بخشی از قطعنامه ۲۷۲۸ شورای سازمان امنیت ملل است و ما از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم آن را اجرا کنند.»

او علاوه بر اینکه عقب‌نشینی نیروهای صهیونیست را اقدامی «احتمالا تاکتیکی» خواند، گفت: «ما همچنان از اسرائیل می‌خواهیم که به رفح حمله نکند.»

بورل با اشاره به کشته شدن هفت تن از امدادگران سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» عنوان کرد: پس از کشتار این هفت نفر، اسرائیل برخی از گذرگاه‌ها را بازگشایی کرد تا کمک‌های بشردوستانه بیشتری به جمعیت گرسنه غزه ارائه کند. این یک قدم کوچک است، اما نشان می‌دهد که می‌توان جریان کمک‌ها را افزایش داد و از قحطی جلوگیری کرد.

او همچنین اعلام کرد: چتر دفاعی ایالات متحده که در طول جنگ سرد از اروپا دفاع کرد، با توجه به اینکه چه کسی ممکن است به کاخ سفید برسد، می‌تواند به زودی بسته شود. بنابراین، اتحادیه اروپا فقط باید در دفاع به خود متکی باشد.

این دیپلمات خاطرنشان کرد که ناتو همچنان یک بلوک مهم باقی مانده است اما در داخل ائتلاف ایجاد یک جزء اروپایی ضروری است.

به گفته بورل، این امر همچنین به نفع ایالات متحده به عنوان یک «بازیگر جهانی» است.

بورل قبلاً گفت بود که اتحادیه اروپا نه به خاطر عشق به اوکراینی‌ها، بلکه به خاطر منافع خود از اوکراین حمایت می‌کند.

وی با اشاره به جنگها در سراسر جهان عنوان کرد: احتمال جنگ در اروپا در افق ظاهر می‌شود. ما تصور می‌کردیم پس از فروپاشی دیوار برلین در جهانی با حلقه‌ای از دوستان هستیم و جای آن در حلقه‌ای از آتش هستیم، بی‌ثباتی از منطقه ساحل (در آفریقا) تا خاورمیانه، تا قفقاز، تا بالتیک. حلقه‌ای از آتش در اطراف ما قرار دارد. من فکر می‌کنم که ما در حال گذراندن لحظه‌ای بسیار مهم در ساخت و ساز اروپا هستیم، زیرا جنگ در افق خودنمایی می‌کند و این موضوع کوچکی نیست.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اضافه می‌کند: اتحادیه اروپا در آینده قابل پیش بینی، ارتش مشترکی نخواهد داشت و دفاع همچنان بر عهده کشورهای عضو خواهد بود.

به گفته بورل، احتمال وقوع یک جنگ متعارف با شدت بالا در اروپا دیگر یک خیال نیست.

این اظهارات بورل در حالی بیان شده است که دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین از وی هفت دستگاه سامانه پدافند دفاعی «پاتریوت» برای کی‌یف درخواست کرده است.

دیپلمات اروپایی در این باره گفت: من چند روز پیش با کولبا صحبت کردم و او عاجزانه برای محافظت از خود (اوکراین) هفت دستگاه پاتریوت درخواست کرد. ارتش‌های غربی حدود ۱۰۰ پاتریوت در اختیار دارند اما غیرقابل باور است که نمی‌توانیم همین هفت تا را هم برای آن‌ها تهیه کنیم.