آمریکا معافیت‌های تحریم برنامه هسته‌ای ایران را تمدید نکرد.

فوری؛ آمریکا معافیت‌های تحریمی ایران را تمدید نکرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آمریکا معافیت‌های تحریم برنامه هسته‌ای ایران را تمدید نکرد.

دولت آمریکا از عدم تمدید معافیت از تحریم‌‎ها در رابطه با همکاری‌های بین‌المللی در بخش فعالیت‌های هسته‌ای با ایران خبر داد.

در ادامه اقدامات واشنگتن در مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز تهران، کاخ سفید برنامه معافیت‌های تحریمی که به ایران اجازه می‌دهد در چارچوب برجام وارد همکاری‌های هسته‌ای با طرف‌های بین‌المللی شود را تمدید نکرده است.

نشریه آمریکایی «واشنگتن فری بی کن» (Washington Free Beacon)، اعلام کرد که دولت آمریکا روز جمعه از ادامه عدم تمدید معافیت تحریمی برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

بر پایه این گزارش، دولت «جو بایدن» معافیت‌های تحریمی که به ایران اجازه می‌دهد در چارچوب برجام، وارد همکاری‌های  هسته‌ای با طرف‌های بین‌المللی شود را تمدید نکرده است.

واشنگتن آخرین‌بار آگوست ۲۰۲۳ این معافیت‌ها را تا ابتدای سال ۲۰۲۴ تمدید کرده بود و این معافیت‌ها اکنون منقضی شده‌اند.

این معافیت‌ها در چارچوب برجام صادر می‌شود و دولت‌های آمریکا هر ۶ ماه موظف به تمدید آن بوده‌اند.

طبق متن برجام، کشورهای امضاکننده این پیمان متعهد شده بودند که با ایران در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز، از جمله در پروژه‌های رآکتور تحقیقاتی اراک و تاسیسات فردو همکاری کنند.

در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، این معافیت‌ها به دلیل خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام لغو شدند. جو بایدن بعد از ورود به کاخ سفید مدعی شد که این معافیت‌ها را صادر خواهد کرد.