وزیر امور خارجه روسیه از دیدار با معاون وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای خبر داده و گفت که اطمینان یافته است تغییری در سیاست خارجی ایران در پی درگذشت وزیر امور خارجه این کشور برگزار نخواهد شد.

اذعان روسیه به عدم تغییر در سیاست خارجی ایران
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه روسیه از دیدار با معاون وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای خبر داده و گفت که اطمینان یافته است تغییری در سیاست خارجی ایران در پی درگذشت وزیر امور خارجه این کشور برگزار نخواهد شد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت که در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای با «مهدی صفری» معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده و به او اطمینان داده شده است که تغییری در سیاست خارجی ایران ایجاد نشده است.

این اظهارات لاوروف در پی به شهادت رسیدن «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در سانحه سقوط بالگرد در طی سفری کاری مطرح شد.

آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران، روز یک‌شنبه، برای افتتاح سد مرزی «قیزقلعه سی» به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود و بالگرد حامل او در مسیر بازگشت به تبریز در « جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد. در پی این حادثه، رئیس‌جمهور،‌ وزیر خارجه ایران به شهادت رسیدند.

لاوروف همچنین با اشاره به سانحه‌ای که رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران در آن جان باختند، گفت که تحریم‌های آمریکا در زمینه صنعت هواپیمایی، از جمله علیه ایران و ممنوعیت تامین قطعات یدکی جان افراد را به خطر می‌اندازد و آمریکا، عمدا، به مردم عادی آسیب می‌رساند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: «آمریکا مدتی طولانی است که وارد وضعیت جنگ غیرمستقیم با فدراسیون روسیه شده است. ما به آنها هشدار می‌دهیم که دارند با آتش بازی می‌کنند.»

او بیان کرد: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه پیشین ایران مستقیما به این موضوع اشاره کرده و  آمریکا را مقصر به خطر انداختن جان مردم از طریق اعمال تحریم‌ها دانسته است که شامل ممنوعیت تامین قطعات یدکی برای هواپیماهای آمریکایی می‌شود. آمریکایی‌ها این موضوع را انکار می‌کنند اما در واقع، دیگر کشورهایی که این تحریم‌ها علیه آن‌ها اعمال می‌شود، قطعات یدکی برای وسایل آمریکایی، از جمله در حوزه هواپیمایی را دریافت نمی‌کنند. که تحریم‌های آمریکا در زمینه صنعت هواپیمایی، از جمله علیه ایران و ممنوعیت تامین قطعات یدکی جان افراد را به خطر می‌اندازد و آمریکا، عمدا، به مردم عادی آسیب می‌رساند.