چند مقام کشور‌های گروه ۷ قصد دارند در نشست سوئیس درباره اوکراین شرکت کنند، اما نه بایدن و نه معاونش قصد شرکت در این نشست را ندارند.

بایدن در این نشست مهم شرکت نمی کند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

چند مقام کشور‌های گروه ۷ قصد دارند در نشست سوئیس درباره اوکراین شرکت کنند، اما نه بایدن و نه معاونش قصد شرکت در این نشست را ندارند.

جوان جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در کنفرانسی با موضوع اوکراین که در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ ژوئن در سوئیس برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد. گفته می‌شود او همزمان در مراسمی برای گردآوری کمک‌های مالی در کالیفرنیا شرکت خواهد کرد.

بلومبرگ به نقل از منابع گزارش داد: چند مقام کشور‌های گروه ۷ قصد دارند در این کنفرانس شرکت کنند، اما نه بایدن و نه معاون رئیس جمهور (ایالات متحده) کامالا هریس قصد شرکت ندارند.

جیک سالیوان، دستیار بایدن، پیشتر گزارش داده بود که ایالات متحده با قدرت خود را برای کنفرانس آتی آماده می‌کند، اما هنوز در مورد حضور رئیس جمهور آمریکا در آن صحبتی نشده است.

این آژانس خاطرنشان می‌کند که بایدن احتمالا در ۱۵ ژوئن در لس آنجلس حضور داشته باشد، جایی که یک رویداد جمع آوری کمک‌های مالی برای مبارزات انتخاباتی او برگزار می‌شود.

پیشتر، سران کشور‌های چین، برزیل و آفریقای جنوبی اعلام کردند در نشست صلح سوئیس درباره اوکراین شرکت نخواهند کرد.

به نظر می‌رسد که راهبرد ظاهراً صلح آمیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای حل و فصل مناقشه توسط او و چند تن از میزبانانش از کشور‌های غربی مورد بحث قرار خواهد گرفت. بدون کشور‌های پیشرو در منطقه آسیا و کشور‌های جنوب جهانی، کل اجلاس صلح در داووس به یک نشست عادی بین‌حزبی تبدیل می‌شود. این باعث افزایش اعتماد شرکت کنندگان و مشروعیت خود فرآیند نمی‌شود.

کنفرانس بین المللی حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه روسیه و اوکراین در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ ژوئن در شهر بورگنستاک سوئیس برگزار می‌شود. ۱۶۰ کشور از جمله چین دعوتنامه دریافت کرده‌اند. روسیه و همچنین بلاروس به این اجلاس دعوت نشدند. بیش از ۵۰ ایالت یعنی حتی کمتر از یک سوم لیست دعوت شده، مشارکت خود را تایید کرده اند.

این در حالی است که روسیه به این نشست دعوت نشده است و دیپلمات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی می‌گویند که مذاکراتی که قرار است در سوئیس برگزار شود، به احتمال زیاد بر روی ایجاد اجماعی در مورد چگونگی کاهش خطرات ناشی از حمله مسکو به اوکراین متمرکز است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر با تاکید بر اینکه کنفرانس صلح اوکراین به میزبانی سوئیس یک تقلید مسخره و بی معنی از یک کنفرانس واقعی با مذاکرات جدی و تاثیرگذار است، گفته بود: هیچ یک از سیاستمداران کشور‌های غربی و اوکراین برای مذاکره جدی با روسیه آماده نیستند.