سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت تماس با طالبان به منافع ملی کشورش مرتبط است.

چراغ سبز مسکو به طالبان
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، به واکنش‌ها به تعامل روسیه با طالبان در داخل این کشور پرداخته و گفت تماس با طالبان به منافع ملی کشورش مرتبط است.

زاخارووا گفت برخی از وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران به این‌ واقعیت که روسیه با گروه طالبان در تماس است، واکنش عصبی نشان می‌دهند.

او‌ در حاشیه نشست اقتصادی سن پترزبورگ خاطرنشان کرده است که حذف احتمالی نام این گروه از فهرست سازمان‌های تروریستی ممنوع در روسیه، به‌خاطر نیازی که به تماس با آنان حس می‌شود، در دست بررسی قرار دارد.

او افزوده است: «ظاهراً کسانی که در مورد این موضوعات می‌نویسند متوجه نیستند که راه حل چالش‌هایی مانند مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تروریسم و جرایم سازمان یافته در واقع نیازمند تماس است.»

ایران فارغ از اختلاف‌هایش با طالبان، به واسطه مولفه‌هایی چون امنیت مرزی و مقابله با تروریسم تلاش دارد تا با رهبران امروز افغانستان همکاری داشته و بدین طریق ضمن حراست از منافع ملی، ثبات منطقه را محقق کند.

زاخاروا همچنین دوام تماس با طالبان که کنترل افغانستان را به‌دست دارند را برای منافع ملی روسیه مهم خوانده است.

با این حال، او در مورد این‌که مسکو چه زمانی نام طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف خواهد کرد، چیزی نگفته و‌ آن را وابسته به حل چالش‌هایی موجود در افغانستان دانسته است.