دشمن نتوانست کمر مردم ایران را با اعمال فشارهای اقتصادی خم کند

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس‌جمهور گفت: دشمن قصد داشت کمر مردم ایران را در برابر فشار خم کند، اما مردم توانستند از فاجعه، حماسه و از حماسه پیروزی بیافرینند.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت که در مجموعه کاخ سعدآباد برگزار شد، اظهار کرد: سال ۹۸، سال افتخار ملت ایران بود. در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت برای مردم ما پیچیدگی‌هایی را ایجاد کند تا در نهایت کمر آنها را در برابر فشار خم کند، مردم ما توانستند از فاجعه، حماسه و از حماسه پیروزی بیافرینند.

دشمن نتوانست کمر مردم ایران را خم کند

وی افزود: در بخش اقتصاد دشمن همه فشار خود را متمرکز کرده بود. در سال ۹۸ از اردیبهشت ماه بدترین فشار به اقتصاد بخصوص صنعت نفت وارد شد. این فشارها علیرغم اینکه مشکلاتی را برای زندگی مردم ایجاد کرد موفقیت‌های زیادی هم برای ما آفرید. برای اولین بار بودجه بدون نفت را پشت سر گذاشتیم. سال ۹۸ سال اداره کشور بدون نفت بود.

روحانی تاکید کرد: در سالی که گذشت، قهرمانان اقتصادی کشورمان، توانستند اقتصاد ما را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند. ما در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم و این یک افتخار برای ملت بزرگ ایران است.

وی ادامه داد: روند اقتصادی در سال ۹۸ مثبت بوده است، در سه ماهه سوم سال، اقتصاد بدون نفت و با نفت ما هر دو مثبت است که این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد. ما امسال نگذاشتیم حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران حتی با یک روز تاخیر پرداخت شود. آنهایی که در دنیا کشور را اداره کرده‌اند، می‌دانند این یعنی چه و دولت ما چه باری را تحمل کرده است و به خوبی توانست یارانه و حقوق را در روز موعود پرداخت کند. این‌ها بیانگر قدرت دولت و ملت ماست.

رئیس‌جمهور با اشاره به افزایش حقوق در سال ۹۸ اظهار داشت: دولت به دلیل فشاری که مردم تحمل می‌کردند حقوق را ۲۰ درصد افزایش داد و حقوق‌ها را بر اساس همین افزایش پرداخت کرد و برای سال آینده نیز پیش بینی افزایش حقوق را برای کارگران و کارمندان کرده ایم و ما توانستیم در حد توان فشار را بر مردم کاهش دهیم.

پرداخت بسته حمایت معیشتی، سال آینده نیز ادامه دارد 

وی  ادامه داد: همچنین یک بسته حمایتی را برای ۶۰ میلیون جمعیت که از لحاظ اقتصادی در فشار بیشتری بودند در نظر گرفتیم و از ماه آبان این بسته حمایتی در حال پرداخت به آنهاست و ان‌شاءالله این بسته سال آینده نیز پرداخت خواهد شد.

روحانی با اشاره به سیل فروردین امسال گفت: در سال جاری ما با حوادثی رو به رو بودیم که در تاریخ ما بی‌نظیر و یا کم نظیر بودند. سیل جزو حوادثی بود که در تاریخ ما کم نظیر بود و در چند روز، بارش رحمت خداوند فرود آمد و سیلاب، مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورد. در ۲۵ استان، ۳۵ هزار میلیارد تومان به ما خسارت وارد کرد. البته در کنار این سیلاب رحمت نیز وجود داشت و دریاچه‌ها و سدهای ما را پرآب کرد که موجب شد کمبودهای آب جبران و تولید برق افزایش یافته و در تابستان با مشکلی رو به رو نبودیم.

۸۰ هزار واحد مسکونی سیل زده را مرمت و ۴۶ هزار واحد را احداث کردیم

وی ادامه داد: ما توانستیم در طول همین سال و قبل از پایان یافتن سال همه خانه‌هایی که بر اثر سیل آسیب دیده بودند یعنی ۸۰ هزار خانه را مرمت کنیم و آن خانه‌هایی که بر اثر سیل کامل از بین رفته بود، حدود ۳۰ خانه بود، را ساختیم. البته خانه‌هایی که بر اثر سیل مستهلک شده بودند و نیاز به ساخت مجدد داشت هنوز در دست ساخت هستند و در طول دو، سه ماه آینده این بخش از خانه ها نیز به پایان می رسند. ما در مجموع ۴۶ هزار واحد مسکونی احداثی داریم که توانمندی دولت و ملت ما را نشان می‌دهد.

رئیس جمهور گفت: سیل تجاربی را در حوزه مدیریت آب و بحران برای ما داشت که امیدواریم بتوانیم در آینده از این تجارب به خوبی استفاده کنیم. در کنار مسائل اقتصادی کشور، ما با مسائل سیاسی و اجتماعی مهمی نیز رو به رو بودیم. دولت ما در برابر دولت‌هایی که نتوانستند به تعهدات خودشان در زمینه هسته‌ای عمل کنند، کاهش تعهدات را از اردیبهشت ماه شروع کرد و همه تعهدات دست و پا گیر را کنار گذاشت و امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر محدودیتی و مشغول فعالیت است. کارهای بزرگی در این عرصه انجام شده که در روز ۲۰ فروردین، روز صنعت هسته ای، آنها را خواهیم گفت.

آمریکا هیچگاه حمله به پایگاه عین‌الاسد را فراموش نمی‌کند

روحانی ادامه داد: در دادگاه بین المللی ما توانستیم از نظر حقوقی در برابر جنایات آمریکا موفق شویم ودر عین حال در برابر توطئه هایی که آمریکا انجام داد توانستیم قاطعانه بایستیم، آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما این اقدام آنها را بی پاسخ نگذاشتیم و نخواهیم گذاشت به دلیل اینکه نیروهای مسلح ما پاسخ قاطعی به اقدام آنها دادند و یک پایگاه بزرگ آنها را با غرش موشک‌ها در منطقه هدف قرار دادند که فکر می‌کنم آمریکایی‌ها این مساله را هیچ گاه فراموش نمی‌کنند زیرا در منطقه برای اولین بار بود که در برابر آنها به این شکل ایستادگی می‌شد.