ایرنا - نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد: اینستکس باید به سوی تراکنش‌های مربوط به کالاهای مشمول تحریم ها برای ارسال این کالاها به ایران حرکت کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

میخاییل اولیانوف روز چهارشنبه در توییتر نوشت: تروییکای اروپا (فرانسه، آلمان و انگلیس) از ارسال موفقیت آمیز کالاهای درمانی به ایران از طریق سیستم اینستکس خبر داده‌اند.
وی افزود: این اقدام را می توان تبریک گفت، در تابستان سال گذشته اعلام شد که این کانال (اینستکس) راه اندازی شده است. اما در واقع همینک آغاز بکار کرده است برای موفقیت بیشتر این طرح آرزوی موفقیت می‌کنیم.

اولیانوف در توییت دیگری نوشت: باتوجه به اینکه تحریم‌های فرا مرزی آمریکا لغو نشده است باید اقدامات اینستکس را بر کالاهایی که تحریم شده اند نیز گسترش داد.

وی ادامه داد: باید فهرست شرکت کنندگان طرح اینستکس را به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا گسترش داد؛ این اقدام باید با ملاحظات انسانی صورت بگیرد.

وزارت امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس سازوکار مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس را تأیید کرد.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه که در توییتر منتشر شد برلین، پاریس و لندن اولین معامله تجاری با ایران بر اساس اینستکس را برای تسهیل ارسال تجهیزات پزشکی به ایران با موفقیت انجام داده‌اند.

در این بیانیه ابراز امیدواری شده که اینستکس و طرف ایرانی آن برای توسعه این سازوکار و انجام تراکنش‌های بیشتر با یکدیگر همکاری کنند.

ابزار حمایت از مبادلات تجاری (انگلیسی: Instrument in Support of Trade Exchanges) به اختصار اینستکس (INSTEX) یا سامانه حمایت از مبادلات تجاری یک ابزار ویژه مالی است که در بهمن ۱۳۹۷ توسط فرانسه، آلمان و انگلیس برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران ایجاد شد.

مقر اینستکس در پاریس پایتخت فرانسه است.

سخنگوی رسمی دولت فرانسه نیز گفت: انجام نخستین تراکنش اینستکس با ایران را تایید می‌کنیم و تاکید داریم که تجارت مشروع با ایران از این کانال، ادامه و گسترش یابد ضمن اینکه آماده گفت وگوی سازنده با ایران برای حل و فصل مسائل مرتبط به تعهدات برجامی هستیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .