برخی منابع جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از تلاش امرای عالی‌رتبه کویتی برای آزادی زندانیان فلسطینی در عربستان سعودی خبر دادند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

پس از درخواست سازمان عفو بین‌الملل و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، منابعی از حماس، امروز (شنبه) تأیید کردند که برخی امرای عالی‌رتبه کویتی در حال تلاش برای آزادی زندانیان فلسطینی در عربستان سعودی هستند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در پیامی ضمن اعلام اینکه محاکمه دو زندانی فلسطینی عادلانه نبوده، از شاه عربستان سعودی خواست که این دو زندانی را آزاد کند .

جنبش مقاومت اسلامی نیز امروز با اشاره به فلسطینیان زندانی در عربستان، از تغییر موضع این کشور از حامی به محاصره‌کننده ابراز تأسف کرد.

به گزارش وبگاه خبری روزنامه «القدس»، این منابع گزارش کردند که این تلاش‌های برای آزادی زندانیان سالخورده فلسطینی مبتلا به بیماری‌های مزمن بویژه «محمد الخضری» هستند. این منابع اشاره کردند که الخضری سال‌ها به عنوان نماینده جنبش حماس در عربستان حضور داشته.

این منابع همچنین خاطر نشان کردند که به جز فلسطینیان، افرادی با ملیت اردنی و سعودی در عربستان زندانی هستند که بر انتقال کمک‌های مالی و انسان‌دوستانه به نوار غزه نظارت می‌کردند.

عربستان سعودی بیش از شصت فلسطینی و اردنی را به دلیل یاری مسأله فلسطین بازداشت و اتهاماتی از قبیل «کمک به گروهی تروریستی و حمایت مالی از آن» به این افراد وارد کرده است.

عربستان سعودی در کیفرخواست صادر شده علیه بازداشتی‌های فلسطینی ادله خنده‌داری مانند کشف و ضبط روغن زیتون از آنها، فرستادن قربانی به غزه و داشتن کتابی درباره تاریخ فلسطین ذکر کرده است.

این منابع در ادامه یادآور شدند که این اولین باری نیست که کویت‌ در این مسئله وساطت می‌کند؛‌ از زمانی که رهبری حماس از امیر این کشور و دیگر شخصیت‌های سیاسی درخواست کرده که در این موضوع میانجیگری کنند، آنها چندین بار اقدام به وساطت کردند.

پیشتر برخی منابع لبنانی نزدیک به مقامات سعودی نیز در این مسئله وساطت کردند؛ اما با این حال اقدام آنها راه به جایی نبرد.

این منابع در پایان همچنین اشاره کردند که با «خلیفه حفتر» رهبر شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» گفت‌و‌گو‌هایی صورت گرفته تا دو زندانی فلسطینی در لیبی نیز آزاد شوند؛‌ این دو نفر به اتهام انتقال اسلحه برای حماس دستگیر شدند.

در همین ارتباط، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن در گفت‌و‌گو با شبکه «الجزیره» گفته بود: «به ریاض طرح آزاد کردن یک خلبان و تعدادی از افسران نظامی سعودی در مقابل آزادسازی زندانیان حماس در عربستان را ابلاغ خواهیم کرد».

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .