نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مردم و رسانه‌ها از اظهارات وزارت امور خارجه در خصوص سوابق سفیر آلمان در ایران قانع نشوند، نمایندگان مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به مساله ورود کنند و بررسی بیشتری انجام دهند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محسن کوهکن در گفت‌وگو با فارس در لنجان با اشاره به مسأله سوابق امنیتی سفیر آلمان در ایران اظهار کرد: هر دولتی این اختیار را دارد که سفیر کشوری را نپذیرد اما وقتی استوارنامه را می‌پذیرد به این معنا است که بررسی‌ها را انجام داده و نظر خودش را اعلام کرده است.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی کشوری سفیری را می‌پذیرد که از نیروهای اطلاعاتی است دو فرضیه متصور است، اول آن که دولت از سابقه سفیر مطلع بوده و استوارنامه او را پذیرفته که باید برای پذیرش او دلیل قانع‌کننده داشته باشد و یا آن که از سوابق سفیر آلمان بی‌اطلاع بوده‌اند که باید بگویند که بر چه اساسی این شخص را تایید کرده‌اند.

وی با اشاره به فرآیند تایید سفیر تصریح کرد: در کشور ما که برخی دولت‌ها نسبت به مردم و حکومت عناد می‌ورزند تایید سفیر باید با دقت بیشتری انجام شود.

کوهکن خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه نیز دفاعیاتی خواهد داشت، اگر ادعای رسانه‌ها غلط است سخنگوی وزارت امور خارجه باید آن را تکذیب کند اما در هر صورت وزارت امور خارجه باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر مردم و رسانه‌ها از اظهارات وزارت امور خارجه در خصوص سوابق سفیر آلمان در ایران قانع نشوند، نمایندگان مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به مساله ورود کنند و بررسی بیشتری انجام دهند.

وی با اشاره به نقش سفیر انگلیس در اعتراضات چند ماه قبل در کشورمان گفت: تعلل در برخورد با این مسائل در وزارت امور خارجه به یک رویه تبدیل شده و یکی از موضوعاتی که باعث طرح موضوع استیضاح آقای ظریف شد همین رویه غلط بود.

کوهکن در تذکری به کشورهای مستکبر بیان کرد: بعضی کشورهای اروپایی تصور می‌کنند ایران هنوز همان ایران ۵۰ سال قبل و دوران قاجار و پهلوی است اما باید دیدگاه خودشان نسبت به ایران را اصلاح کنند.

به گزارش فارس، چند روز قبل بود که یکی از رسانه‌های مکتوب کشورمان به بررسی سوابق میشائیل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران پرداخت و او را معاون سابق اداره اطلاعات آلمان (BND) معرفی کرد و از ارتباطات گسترده او با مردم طی این مدت پرده برداشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در آخرین موضع‌گیری نسبت به ادعای روزنامه وطن امروز بررسی چنین مسائلی را بر عهده وزارت اطلاعات و خارج از حیطه اختیارات یک رسانه دانست. هنوز مشخص نیست سایر دستگاه‌های نظارتی چه واکنشی نسبت به ادعای وطن امروز نشان خواهند داد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .