دست مردم را در حوزه اقتصادی باز می‌گذاریم

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

اردشیر مطهری منتخب مردم گرمسار درباره بزرگترین ضعف مجلس دهم و اولویت کاری مجلس آینده و ویژگی های ریاست مجلس دیدگاه های خود را بیان کرد.

*بزرگ ترین ضعف مجلس دهم چه بود؟

-متاسفانه مجلس دهم به چند دلیل یکی از ضعیف ترین مجالس بعد از انقلاب بود. اول اینکه اکثر نمایندگان مجلس دهم وکیل الدوله بودند و ما وکیل المله های کمی داشتیم، پس مجلس دهم صدای مردم نبود و این بدترین ضعف برای یک مجلس است. دوم اینکه مجلس دهم متاسفانه هیچ قدم اساسی در جهت حل مشکلات معیشتی مردم بر نداشت. به باور من مجلس جای قانونگذاری است و البته قانونگذار باید تحلیل هم داشته باشد و حرف هم بزند. اما اگر در مجلسی نمایندگان فقط حرف بزنند و قوانین به روز نشوند، اتفاقی در عمل نمی افتد.   سوم اینکه متاسفانه عده ای از نمایندگان مجلس دهم گرفتار لابی من های قوی دولتی شدند و اساسا همه چیز به جلسات غیر علنی و لابی های پشت صحنه کشیده می شد که این هم دور شدن از مردم است . چهارمین ضعف مجلس دهم فساد برخی نمایندگان بود. برخی از آنان حتی در مدرک تحصیلی مشکل داشتند و بعد از ورود به مجلس قانون را به گونه ای تغییر دادند که این دوره مشکل نداشته باشند. طبیعی است وقتی فردی اصل مدرک تحصیلی اش زیر سوال است، وارد مجلس که بشود از او نماینده ی ملت در نمی آید، اما اخلال گر بازار ارز و خودرو و ... در می آید. 

* اصلی ترین وظیفه مجلس یازدهم چیست؟

-به عقیده من وظیفه ی مجلس یازدهم پیگیری برای ریل گذاری صحیح دولت در مسیر تامین رفاه اجتماعی مردم است. باید رویکرد دولت را از رفاه اقلیت ثروتمند به سمت تامین رفاه آحاد مردم تغییر دهیم. در همین مسیر کارهای زیادی باید انجام دهیم که یکی از آنها رفع موانع کسب و کار از پیش روی مردم مهم ترین کاری است که باید انجام دهیم. اگر دست مردم را باز بگذاریم بهترین اتفاقات در حوزه ی اقتصادی و معیشتی خواهد افتاد. در حال حاضر دولت و برخی قوانین زیاد و قدیمی خودشان موانع کسب و کار هستند. مردم برای زدن یک تعویض روغنی باید یک سال دنبال مجوز باشند. ما باید مجوزهای پیش از آغاز کار را ببریم به نظارت پس از آغاز کار. یعنی مقررات و آیین نامه ها را روشن کنیم، یک درگاه اینترنتی کسب و کار داشته باشیم و مردم بروند آنجا مقررات هر کسب و کاری را بخوانند و تعهد بدهند که طبق قوانین و مقررات کار می کنند و بعد بروند کارشان را شروع کنند. اما نظارت جدی و قاطع داشته باشیم که آن مقررات در طول کار رعایت می شود. همین یک کار می تواند قدمی اساسی برای حل مشکلات مردم باشد. البته کارهای زیادی باید بکنیم منتها رفع موانع کسب و کار اولویت است و اگر مجلس ورود نکند دولتی ها سال های سال کار نخواهند کرد چون نان بعضی آنها در همین موانع و امضاهاست. 

*نحوه مواجهه با دولت باید چگونه باشد؟

مجلس یازدهم آمده است که صدای مردم و وکیل مردم باشد و برای مردم کار کند. در این مسیر خواستار تعامل و همکاری با دولت هستیم. منتها این دولت است که باید ببیند می خواهد در ریلی که مجلس برایش می گذارد حرکت کند یا خیر. ما ریل گذاری می کنیم و حتما نظارت می کنیم که دولت درست در همین ریل حرکت کند. اینکه سکانداران دولت چه تدبیری در این زمینه اندیشیده اند بستگی به آنها دارد.

* رییس مجلس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

-رئیس مجلس سخنگو و نماینده ی سایر نمایندگان است. بنابراین باید عصاره ی نمایندگان مجلس یازدهم باشد . لذا رئیس مجلس باید نماد انقلابی بودن، مجاهد بودن و کارآمدی باشد. باید بتواند مطالبات مردم و نمایندگان مردم را به خوبی و با جدیت و قاطعیت دنبال کند. لذا رئیس مجلس باید چهره  ای باشد که خودش بیاید وسط میدان جهاد برای کارآمدی نظام و دولت. 

*از میان گزینه های موجود کدام گزینه را می پسندید و چرا؟

-برخی از ادوار مجلس از کمبود چهره رنج می بردند، اما در این دوره مجلس یازدهم با تعداد زیادی از چهره های انقلابی، کارآمد و جهادی مواجه است که کارنامه ی آنان در عرصه ی مدیریتی و سایر حوزه ها کارنامه ی درخشانی است. همه ی این کسانی که احتمالا نامزد ریاست خواهند شد چهره های برجسته و ملی کشور هستند که هر کدام به تنهایی نماد کارآمدی و انقلابی گری و مردم مداری هستند. لذا من معتقدم هر کدام که رئیس مجلس شوند، مابقی نامزدها و سایر نمایندگان نیز به او کمک خواهند کرد و الحمدلله شاهد اختلاف در این مجلس نخواهیم بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟