رئیس‌جمهور آمریکا که تا چندی پیش خواستار رفتار مسالمت‌آمیز با آشوب‌ها در ایران بود اکنون دستور شلیک به معترضان آمریکایی را داده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش فارس، هر روز که از حضور «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید می‌گذرد تحولات مختلف باعث می‌شوند او به سبب ناآشنایی به قواعد رفتار سیاسی در آمریکا زوایای بیشتری از سیاست‌های این کشور را ناشیانه لو بدهد. 

تازه‌ترین اقدام ترامپ که تعاریف دوگانه آمریکا در ژست‌های حقوق بشری این کشور را به معرض دید عموم گذاشته دستوری است که او برای شلیک به معترضان آمریکایی صادر کرده است. 

ترامپ که تا دیروز از آشوبگران در ایران و ونزوئلا حمایت می‌کرد و مدعی بود که باید به آنها اجازه تظاهرات داد امروز خواستار شلیک به معترضان خشمگینی شده که به یک مسئله واقعی اعتراض دارند: برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس با سیاه‌پوستان آمریکایی و قتل آنها. 

ترامپ امروز تهدید کرده بود اگر تظاهرات معترضان به خشونت پلیس آمریکا علیه رنگین‌پوستان ادامه یابد، نیروهای امنیتی به سمت آنها شلیک خواهند کرد.

ترامپ در واکنش به هجوم معترضان به مرکز پلیس شهر «مینیاپولیس» و آتش زدن آن، در صفحه توئیتر خود نوشت: «نمی‌توانم بایستم و تماشا کنم که چنین اتفاقی برای شهر بزرگ مینیاپولیس می‌افتد. [مشکل] فقدان رهبری است».

وی با ابراز نارضایتی از عملکرد شهردار مینیاپولیس در مقابله با این اعتراضات، افزود: «یا جاکوب فرِی، شهردار چپ‌گرای افراطی بسیار ضعیف این شهر، خودش را جمع‌وجور می‌کند و شهر را تحت کنترل درمی‌آورد، یا من گارد ملی را اعزام می‌کنم تا این کار را به درستی انجام دهند».

رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت دیگری ضمن توهین کردن به معترضان آمریکایی و نمک‌پاشیدن به روی زخم کسانی که علیه خشونت پلیس با رنگین‌پوستان این کشور تظاهرات کردند، نوشت: «این اراذل و اوباش، به یاد و خاطره جورج فلوید بی‌احترامی می‌کنند و من اجازه نمی‌دهم این اتفاق رخ دهد».

ترامپ سپس به تهدید آنها روی آورده و گفت: «با تیم والز، فرماندار [مینه‌سوتا] صحبت کرده و به او گفتم ارتش در تمام مسیر با اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را به دست می‌گیریم، اما زمانی که غارتگری شروع شود، شلیک هم شروع می‌شود».

تحریک ترامپ به خشونت علیه معترضان به قدری بوده که شبکه اجتماعی توئیتر برای این توئیت هشدار ترویج خشونت صادر کرده و نوشته محتوای پیام او به دلیل «شکوهمندسازی خشونت» نقض قوانین این رسانه به شمار می‌رود.

همزمان، ساعاتی قبل‌تر رسانه‌های آمریکا از استقرار ۵۰۰ نفر از نیروهای گارد ملی آمریکا در شهر میناپولیس خبر داده‌اند. 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر مفتخرانه از حضور نیروهای گارد ملی برای سرکوب اعتراضات سخن گفته و گفته که این نیروها «کاملا آماده» هستند.

او در توئیتر نوشت: «گارد ملی به صحنه آمده است. آنها در میناپولیس هستند و کاملاً آماده‌اند.»

ترامپ در حالی از معترضان آمریکایی به عنوان اراذل و اوباش یا غارتگر یاد کرده که آبان‌ماه سال گذشته از اغتشاشگرانی که بانک‌ها را به آتش می‌کشیدند به عنوان معترض یاد می‌کرد و خواستار اعطای «حق اعتراض» به آنها بود. 

این تناقض در رفتار و کردار ترامپ مورد توجه «لیزا سویج»، نامزد مجلس سنای آمریکا هم قرار گرفته. او در توئیتی نوشته است: «دولت آریکا مدعی بود در جاهایی مثل ایران، ونزوئلا و هنگ‌کنگ در کنار معترضان ایستاده است. حالا که مردم دارند برای عدالت در آمریکا اعتراض می‌کنند، رئیس‌جمهور آنها را به شلیک تیر تهدید کرده است.»