خداباوری و مردم باوری دو رکن اصلی مکتب امام(ره)/ در مجلس یازدهم خود را متعهد به خط امام می دانیم

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضرت امام (ره) دارای شخصیت چند بعدی بود، گفت: خداباوری و مردم باوری دو رکن اصلی مکتب امام(ره) محسوب می‌شوند.
​به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد باقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه شنبه 13 خرداد 99) گفت: یکی از تمایزات خاص حضرت امام(ره) شخصیت چند بعدی ایشان بود و نکته مهم این بود که بدون ذره‌ای اغراق وجوه شخصیتی ایشان در همه عرصه‌ها در اوج قرار داشت.
**امام (ره) شخصیتی الهی و با تمام وجود مردم باور بود
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: او عارفی مجتهد، مجتهدی سیاستمدار، سیاستمداری حکیم، حکیمی زمان‌شناس و زمان شناسی دور اندیش بود که همه این خصوصیات ذیل دو وجهه بارز شخصیتی او تعریف می‌شد. اول این که او انسانی به معنای واقعی کلمه الهی بود و دوم این که با همه وجود مردم‌باور بود.
وی ادامه داد: همین دو وجهه اساسی او بود که باعث می‌شد با باور به سنت‌های الهی و با تکیه بر مردم هدفی به ظاهر محال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به سرانجام برساند و در مرحله اول حکومت به ظاهر مقتدر رژیم منحوس پهلوی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ساقط کند و در مرحله دوم زیربنای چالشی اساسی و مبنایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای نظام استکباری در دنیا پایه گذاری کند.
قالیباف خاطرنشان کرد: آیا جز با امدادهای الهی و جز با همراهی مردمی از جان گذشته می‌شد نظام تا بن دندان مسلح گذشته را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از پی درآورد؟ آیا جز با داشتن خداباوری و مردم باوری ممکن بود وارد جنگی کاملا نابرابر شد و به ظاهر با دست خالی و با راهبرد نه شرقی، نه غربی و بدون کمک گرفتن از دو سوی نظام دو قطبی آن زمان به جنگی کاملا نابرابر رفت و در نهایت هم پیروز و سربلند از آن بیرون آمد؟
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آیا اگر جانشین خلف وی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نیز خداباوری و مردم‌باوری این ابرمرد تاریخ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امتداد نمی‌داد، این امکان وجود داشت که انقلاب اسلامی ایران امروز بتواند با این همه تحریم و تهدید و تخریب و هجمه‌های امنیتی و فرهنگی و سیاسی مقابله کند؟ و امروز به نماد و الگوی مقاومت، ایستادگی و استقلال در برابر نظام استکباری بدل شود.

** تاثیرگذاری انقلاب 40 ساله امام بر نظام جهانی

وی افزود: همه ما به اشکالات و ناکامی‌های درونی خود اذعان داریم، اما انسان منصف و با اطلاعی نیست که امروز بر تأثیرگذاری انقلاب 40 ساله امام بر نظام جهانی اعتراف نکند.

قالیباف خاطرنشان کرد: انقلاب امام امروز به نخبگان دنیا نشان داده است و ان‌شاءالله در آینده به مردم دنیا نشان خواهد داد که می‌شود در برابر زورگویی‌های پیدا و پنهان سر خم نکرد و ابتدا ابرقدرت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از برج عاج به پایین کشید، ناتوان بودن آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به همه نشان داد و سپس به همه مردم و به خصوص به آزادگان سراسر جهان که جانشان از جنگ طلبی و زورگویی و فساد ابرقدرت‌ها به لب رسیده، نشان داد که می‌توان بدون پشتوانه مستکبران و با لگدمال کردن خوی استکباری آنان به شرف و عزت و استقلال و آبرو دست پیدا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این درسی است که انقلاب امام در طول 40 سال عرضه کرده و تجربه موفق آن امروز دنیا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت تأثیر قرار داده است. از این روست که امام به تعبیر رهبر حکیم انقلاب معلم اول عصر جدید است. عصر جدیدی که انقلاب اسلامی ایران با راهبرد چالش عقلایی آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز کرده است و قواعد حاکم بر نظام ناعادلانه جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت تأثیر قرار داده است و امروز موفقیتش با شکست آمریکا در عین الاسد و ماجرای نفتکش‌های استقلال برای بخش بیشتری از جامعه جهانی الهام بخش می‌شود.

وی افزود: آنچه از امام بزرگوار ما به یادگار مانده است، نشان‌دهنده این است که روش و منطق او در واقعیت و میدان عمل بارها گره گشا بوده است. امام میراث فرهنگی نیست، بسیاری تلاش می‌کنند تا امام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در چند جمله تعریف و تمجید و چند عبارت و عکس و خاطره خلاصه کنند و تمام. که این بدون شک بزرگترین ظلم به امام است.

قالیباف خاطرنشان کرد: راه امام واقعیتی تجربه شده است و در مقاطع مختلف تاریخ به عینه دیده‌ایم که هرجا از منطق او فاصله گرفته‌ایم مشکلات ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در بر گرفته‌اند و هر جا مطابق روش او عمل کرده‌ایم به ناگاه و در عین ناباوری تمام ابرقدرت‌های پوشالی جهان توانسته‌ایم راه حل‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیابیم و بر مشکلات فائق آییم.

** چرا دو رکن خداباوری و مردم باوری را در الگوی مدیریتی کامل پیاده نکردیم؟

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همه درد اینجاست که چرا ما این دو رکن اساسی مکتب امام یعنی خداباوری و مردم‌باوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در الگوی مدیریتی داخلی 40 ساله خود به طور کامل پیاده نکرده‌ایم. مرور کوتاه به موفقیت‌ها و ناکامی‌های انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که ما هر گاه این دو باور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کنار خودباوری به عنوان رکن سوم نگاه امام دخیل کرده‌ایم، نتایج درخشانی گرفته‌ایم.

وی افزود: آیا پیروزی انقلاب اسلامی و موفقیت در دفاع مقدس افزایش قدرت دفاعی، پیشرفت‌های علمی،‌ افزایش قدرت منطقه‌ای، پیروزی جبهه مقاومت و دیگر مثال‌های ریز و درشت موفقیت ما جز بر پایه این رکن‌ها به نتیجه رسیده است؟ همین رویکرد تجربه شده راه‌حل ناکامی‌های امروز ما در تمام مسائل است.

قالیباف خاطرنشان کرد: ما برای غلبه بر مشکلات راهی نداریم جز حرکت بر مدار خداباوری، مردم‌باوری و باور راسخ به این که ما می‌توانیم. بی‌تردید حرکت بر مدار مکتب امام ذیل راهبری‌های رهبر الهی و مردمی مقام معظم رهبری باعث قوی شدن فرد فرد ایرانی‌های عزیز ما در همه عرصه‌ها خصوصا عرصه اقتصادی می‌شود و ایران قوی شده از درون الگوی الهام بخشی برای نظام خسته از ظلم جهانی خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:  خط امام هم ضامن استقلال و عزت ماست و هم عدالت و پیشرفت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای ما به ارمغان خواهد آورد. ما در مجلس یازدهم باید خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متعهد بدانیم که همه تصمیم‌ها و اقدامات‌مان مبتنی بر اصول خط امام باشد. اصلی‌ترین و پیشروترین نماد خط امام هم از دید ما رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

وی در پایان گفت: رهبر انقلاب، نماد، شاخص و طلایه دار خط امام است. امیدواریم خداوند به ما توفیق استقامت در این مسیر و نهایتا روشن شدن چشمانمان به قدوم حضرت ولیعصر(عج) به عنوان مقصد و مقتدای اصلی این راه نورانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عطا کند.