با این‌که اروپایی‌ها به تعهدات خودشان در برجام عمل نکرده‌اند و در روزهای اخیر عامل قطعنامه علیه ایران شدند، روحانی در اظهاراتی به دنبال بزک اروپایی‌هاست و گفت: اروپایی‌ها شرمنده ما هستند و تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

خبرگزاری فارس: روزنامه‌های «وطن امروز»، «جوان» و «عصر ایرانیان» به اظهار نظر رئیس جمهور در  جلسه روز گذشته هیأت دولت مبنی بر اظهار شرمندگی اروپایی‌ها نسبت به تعهدات برجامی پرداختند که در ادامه، بخش‌های مهم این گزارش‌ها را می‌خوانید.

ادامه نگاه امیدوارانه به اروپایی‌ها؛ چرا؟!

وطن امروز در این خصوص نوشت: حسن روحانی در جلسه روز گذشته هیات دولت در واکنش به بدعهدی انگلیس، فرانسه و آلمان در عمل به تعهدات برجامی خود اظهار داشت: اروپایی‌ها خیلی شرمنده ما هستند، زیرا به وظایف قانونی خود در برجام عمل نکرده‌اند. آنها تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند اما آنها هم نباید خود را آلوده کنند، ما چنین توقعی از کشورهای اروپایی نداریم. چین و روسیه در رابطه با بیانیه اخیر آژانس انرژی اتمی خیلی خوب، قاطع و حقوقی عمل کردند. اروپا هم نباید زیر فشار آمریکا برود. آژانس انرژی اتمی هم باید استقلال خود را حفظ کند و رئیس آژانس باید بداند آبروی آژانس برای نظام بین‌المللی اهمیت دارد. ایران همچنان آماده است نظارت آژانس را بپذیرد و با آژانس در چارچوب مقررات همکاری داشته باشد.

روحانی در حالی همچنان نگاه خوش‌بینانه‌ای به اروپایی‌ها دارد که بعد از خروج آمریکا از برجام با بیان اینکه «یک موجود مزاحم از برجام رفت»، تصریح کرد: «برجام منهای آمریکا» را با دیگر اعضای 1+5 و از جمله اروپا ادامه می‌دهیم. تاکید بر ادامه برجام با اروپا در حالی بود که اروپایی‌ها وعده داده بودند حداکثر تا ۱۰ خردادماه سال 97 بسته پیشنهادی خود مبنی بر تضمین اجرای تعهدات برجامی را ارائه دهند اما فدریکا موگرینی، مسؤول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپایی صراحتا اعلام کرد درباره تعهدات برجامی به ایران تضمین نمی‌دهیم. اروپا در نهایت نیمه تیرماه همان سال بسته پیشنهادی خود را ارائه کرد. بسته‌ای که روحانی در گفت‌و‌گوی تلفنی با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره آن گفت: بسته پیشنهادی اروپا مأیوس‌کننده بود.

سوال اینجاست که آیا عذرخواهی تلفنی اروپایی‌ها، همه سرمایه‌های صرف‌شده طی 7 سال اخیر برای به ثمر نشاندن توافقنامه برجام را جبران می‌کند؟ حسن روحانی در حالی به نگاه امیدوارانه و خوش‌بینانه خود به اروپایی‌ها ادامه می‌دهد که نهم اردیبهشت‌‌ماه سال 93 در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم تاکید کرد: خوش‌بینی در دنیای سیاست یا بدبینی خیلی معنا ندارد و باید واقع‌بین باشیم. حال رئیس‌جمهور باید توضیح دهد با توجه به واقعیت لیست بلند‌بالای بدعهدی اروپایی‌ها در برابر ایران، چگونه ادامه نگاه امیدوارانه به اروپایی‌ها با لزوم واقع‌بینی در سیاست خارجی سازگار است؟ 

عاشق‌پیشه‌ای که بی‌وفایی معشوق را باور نمی‌کند!

روزنامه «جوان» نیز با اشاره به این موضوع نوشت: رئیس‌جمهور شبیه عاشق‌پیشه‌هایی شده که بی‌وفایی معشوق را باور نمی‌کنند و همچنان پی نشانه‌هایی کذایی برای توجیه رویگردانی معشوق بی‌وفا می‌چرخند؛ اروپایی‌ها به تعهدات برجامی خود عمل نکردند و عملاً همپای خروج امریکا از برجام، این توافق بین‌المللی را به زمین زدند، بار‌ها علیه ایران اقدامات مختلف سیاسی و اقتصادی انجام دادند، در کنار امریکا علیه ایران ایستادند و در مرحله آخر هم بانی قطعنامه ضدایرانی اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران شدند و حالا روحانی می‌گوید که «اروپایی‌ها شرمنده ما هستند، اروپایی‌ها از سال ۹۷ تا حالا خیلی شرمنده ما هستند... تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند و می‌گویند ما نتوانستیم به وظایف‌مان عمل کنیم.»

خوش‌بینی روحانی به آژانس و اطمینان به ساز‌و‌کار آن در شرایطی که به رغم همه همکاری‌های ایران و تن دادن ایران به توافقنامه‌ای که فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را محدود می‌کرد و آورده‌ای برای ما نداشت، شاید کمی عجیب به نظر برسد. آیا شرایط کنونی ایجاب نمی‌کند که رئیس‌جمهور ایران مواضع تندتری علیه صادرکنندگان قطعنامه ضد ایرانی بگیرد؟

در ادامه، اما او مواضعی در قبال دشمنی دوستان! اروپایی می‌گیرد که نشان می‌دهد نمی‌خواهد بپذیرد سیاست‌های او و دولتش در اعتماد و خوش‌بینی به اروپایی‌ها هم، علاوه بر امریکایی‌ها اشتباه بوده است. روحانی گرچه می‌گوید که «نکته آخر من هشدار به کشور‌های اروپایی و آژانس است»، اما در عمل خبری از هشدار و مواضع لطیف رئیس‌جمهور در برابر کارشکنی دشمنانه اروپایی‌ها را شاهد هستیم. 

روحانی برای آنکه اشتباه خود و دولتش در اعتماد به این دولت‌ها را نپذیرد، همچنان می‌خواهد تا پایان راه را سینه‌خیز برود و بگوید آن‌ها شرمنده هستند. در حالی که در عمل، آن‌ها نه شرمنده‌اند، نه شرمندگی‌شان برای این ملت فایده‌ای دارد.

آقای روحانی فریب چرب‌زبانی اروپایی‌ها را خورده‌اند

همچنین روزنامه «عصر ایرانیان» در این خصوص نوشت: با این‌که سه کشور اروپایی در تکمیل پازل فشار حداکثری آمریکا علاوه بر اینکه به تعهدات خودشان در توافق هسته‌ای و همچنین تعهداتی که بعد از خروج آمریکا از برجام داده‌بودند عمل نکردند و در روزهای اخیر و به پیروی از آمریکا و البته بر اساس ادعاهای دروغین رژیم صهیونیستی عامل قطعنامه علیه ایران شدند، حسن روحانی در اظهاراتی تأمل‌برانگیز به دنبال بزک کردن اروپایی‌هاست، رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت گفت: «اروپایی‌ها شرمنده ما هستند. اروپایی‌ها تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند.» این صحبت‌ها در حالی گفته شده‌است که به اذعان کارشناسان امر، کشورهای اروپایی در زمین آمریکا بازی کرده و تلاش دارند به هر وسیله‌ای از پیشرفت هسته‌ای ایران جلوگیری کنند؛ چرا که بر این اساس ادعاهایی واهی به زبان آورده و ایران را متهم به انجام فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای کرده‌‌اند در حالی که جمهوری اسلامی ایران بیشترین همکاری را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار کرد: سخنان امروز آقای روحانی نشان از ساده‌اندیشی ایشان دارد! ایشان امروز فرمودند اروپایی‌ها شرمنده ما هستند و تلفنی و حضوری عذرخواهی می‌کنند اما در عمل اقدامی انجام نمی‌دهند. حجت الاسلام علیرضا سلیمی تصریح کرد: تأمل در سخنان رئیس جمهور نشان می‌دهد آقای روحانی به‌دلیل خوش‌بینی به اروپایی‌ها فریب چرب‌زبانی آن‌ها را خورده‌اند. آن‌ها زیبا سخن گفته اما در عمل به نحو متفاوتی عمل نموده‌اند. آیا این نشانگر یک نوع ساده‌اندیشی افراطی نسبت به اروپایی‌ها نیست؟! وی خاطرنشان کرد: آقای روحانی این نوع نگاه موجب تحمیل خسارت‌های فراوانی به مردم و کشور شده‌است.

 

آیا این خبر مفید بود؟