جدیدترین لیست قیمت سکه و طلا در بازار تهران امروز دوشنبه 31 شهریورماه ۱۴۰۰ منتشر شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

قیمت طلا و سکه متاثر از رشد نرخ ارز با افزایش رو‌به‌رو شده است. کاهش قیمت طلا بعد از ریزش قیمت دلار رخ داده است.قیمت طلا اکنون به سطح پایینی سقوط کرده است.قیمت طلا در سایر نقط دنیا هم با روند کاهشی موجه شده است. آخرین وضعیت قیمت طلا را در ادامه می توانید بخوانید.

قیمت طلا امروز

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۸۲۲ هزار تومان است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۱۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

بر اساس گزارش رویترز، ذخیره طلای "اس پی دی آر گلد تراست" که بزرگترین صندوق ETF تحت پشتوانه طلا در جهان است، از ۱۰۲۷.۶۱ تن در روز دوشنبه به ۱۰۲۵.۲۸ تن در روز جمعه کاهش یافت.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری در ابتدای معاملات ۷.۵ درصد سقوط کرد و به ۲۲ دلار و ۵۰ سنت رسید که پایینترین قیمت در بیش از هشت ماه گذشته بود و آخرین بار ۱.۹ درصد کاهش نشان داد.

بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد کاهش، به ۹۷۱ دلار و پنج سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ثابت بود و در ۲۶۲۶ دلار و ۵۶ سنت ایستاد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بازار طلا گفت: خرید طلا در ماه محرم کمتر می‌شود. حتی در این هفته هم مردم کمتر خرید کردند. احتمالا در هفته سوم مرداد طلا در دامنه یک میلیون و ۹۰ هزار تومان و سکه در محدوده ۱۱ میلیون و ۱۰۰هزار تومان معامله شود.

اوج‌گیری قیمت سکه

بهای هر قطعه سکه امامی همپای تغییرات قیمت دلار در بازار آزاد، در حال نوسان بود. به طوری که با عبور از مرز مقاومتی ۱۱میلیون تومان و تثبیت این نرخ در بالای این سطح، توانست سودآوری خود را همراه با عملکرد هفتگی حدود ۲ درصدی برای سرمایه‌گذاران این بازار نمایش دهد. در این بین نیز همزمان با رشد ارزش طلا و سکه، میزان تقاضا با توجه به نزدیک شدن به ایام ماه محرم و همچنین برنامه های اقتصادی رئیس‌جمهور جدید در هفته گذشته با کاهش روبه‌رو بود. با این حال تحرکات نسبی و موقت اونس طلا در بازار جهانی توانست عامل محرکی برای تثبیت قیمت سکه باشد. بر این اساس کارشناسان معتقدند که کاهش تقاضا می‌تواند حباب سکه را کم کند و طلای جهانی برای روزهای آتی روند آرامی را داشته باشد. لذا احتمال رنج منفی برای سکه وجود دارد.

تشدید فشارهای نزولی

بهای اونس طلا در معاملات بازار جهانی روز جمعه، در انتظار انتشار گزارش‌های اقتصادی از اشتغال آمریکا که به نظر می‌رسد برای روند قیمت طلای جهانی ناامیدکننده باشد، با افت قیمتی روبه‌رو شد. علاوه بر گزارش‌های اقتصادی آمریکا، رشد ارزش دلار شاخص نیز کاهش اونس طلا را تشدید کرد و باعث شد تا در ساعت ۲۰ به وقت تهران قیمت هر اونس طلا به ۱۷۶۲ دلار سقوط کند. آنچه مانع افت بیشتر قیمت طلای جهانی شد، اظهارات مقامات فدرال‌رزرو در مورد بالا بردن نرخ بهره و محدودتر شدن برنامه خرید اوراق قرضه بود. بنابراین تحلیلگران این بازار بر این باورند که اظهارات اخیر مقامات مختلف فدرال‌رزرو حاکی از این است که موازنه قدرت به نفع طرفداران افزایش سریع‌تر نرخ بهره بوده که این موضوع تاثیر خوبی برای طلا نخواهد داشت.