رییس کمیسیون طلا و جواهرات اتاق اصناف تهران مدعی است قیمت طلا و طلای آب‌شده در ایران بر خلاف قیمت سکه حباب ندارد و حتی کمتر از قیمت طلا در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

قیمت طلا بالاتر خواهد رفت. این پیش بینی در مورد قیمت طلا را رییس اتحادیه طلا و جواهر مطرح کرده است. قیمت طلا در حالی در ایران بالا رفته است که بر اساس بررسی ها مطابقت کامل با افزایش قیمت در سطح دنیا دارد.با این تفسیر امید به اینکه کاهش قیمت ارز موجب به کاهش قیمت در این مورد نیز بشود اشتباه است. قیمت طلا  این روزها در اوج به سر می‌برد و از ۴ مرداد ماه بهای هر اونس جهانی با گذر از مرز ۱۹۰۰ یورو توانست رکورد تاریخی را ثبت کند. رکوردی که در هفته گذشته از قله ۲۰۰۰ دلار هم گذر کرد و در آخرین روز کاری هفته رقم ۲ هزار و ۵۶ دلار با به ثبت رساند.. پیش بینی قیمت طلا  در این هفته و مطابقت آن با وضعیت بین المللی را در این گزارش می خوانید : 

آیا قیمت طلا در ایران حباب دارد؟

قیمت طلا

این رشد چشمگیر باعث نشده تا همچنان بسیاری از کارشناسان نسبت به افزایش رکوردشکنی آن خوش‌بین نباشند. روندی که بانک گلدمن ساکس را ناچار کرد پیش‌بینی خود از قیمت طلا در ۱۲ ماه آینده را با افزایش ۱۵ درصدی از ۲ هزار دلار به ۲ هزار و ۳۰۰ دلار تغییر دهد.

انتشار آمارهای منفی بی‌سابقه از رشد اقتصادی آمریکا که بیشترین افت ماهانه را طی ۱۰ سال گذشته از سر گذرانده و کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی در پی آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی در آمریکا و طرح احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همگی از جمله دلایل نگرانی سرمایه‌گذاران و اشتیاق آنها برای حضور در بازار طلا است. عواملی که باعث شده تا موسسه گلوبال ریسرچ در گزارشی با استناد به قرار گرفتن نرخ بهره آمریکا در نزدیکی صفر و حتی زیر صفر و همچنین افزایش نرخ تورم در این کشور اعلام کند همچنان شاهد بالا رفتن نرخ اونس جهانی تا حتی ۳ هزار دلار خواهیم بود.

قیمت طلا و تحولات جهانی

قیمت طلا

اما تاثیر این روند افزایش قیمت بر بازار داخلی طلای ایران چیست؟ بازار طلای ایران در هفته پایانی تیرماه رکورد تاریخی قیمت خود را زد. در این تاریخ نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به رکورد تاریخی ۱۱میلیون و ۲۱۸ هزار تومان و یک مثقال طلا نیر به رکورد ۴ میلیون و ۵۹۱ هزار تومان رسید. در آن ایام نرخ اونس جهانی در حدود ۱۸۰۰ دلار قرار داشت.

به گفته کارشناسان شیب شدید افزایش قیمت طلا در آن برهه بیش از آنکه متاثر از بازار جهانی طلا باشد، تحت تاثیر افزایش نرخ ارز در بازار داخلی رشد کرد. بر همین اساس زمانی که در پایان تیرماه، آرامش نسبی به بازار ارز بازگشت و بهای دلار تا ۵ هزار تومان هم کاهش یافت، شاهد افت قیمت طلا در روز‌های ابتدایی مردادماه بودیم. در این ایام سکه تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و مثقال طلا حدود ۶۰۰ هزار تومان کاهش قیمت یافتند.

اما این روند کاهشی، کوتاه مدت بود، چرا که قیمت جهانی دقیقا با آغاز مردادماه شیب شدید صعودی به خود گرفت و به سرعت اونس جهانی مرز ۱۹۰۰ دلار را در این روز درنوردید. در نتیجه امروز بازار طلای کشور شاهد شکستن تمام رکورد‌های پیشین است. سکه در پایان هفته گذشته در قله ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ایستاد و مثقال طلا هم رقم ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان را تجربه کرد.

 

حباب سکه و قیمت طلا در ایران

قیمت طلا

«محمد کشتی آرای»، رییس کمیسیون طلا و جواهر اتاق اصناف تهران، در گفتگو با ایرنا وجود حباب در بازار سکه را تایید کرد. به گفته او سکه هفته گذشته حبابی بیش از یک میلیون تومانی داشت که طی معاملات روز‌های اخیر این حباب تا حدود ۶۵۰ هزار تومان هم کاهش یافت. اما او معتقد است برخلاف بازار سکه، در بازار طلا و طلای آب‌شده ایران، نه تنها با حباب مواجه نیستیم که قیمت طلا ارزان‌تر از بازار‌های جهانی ارائه می‌شود.

شیوع ویروس کووید ۱۹ در جهان مهمترین عامل نوسانات طلا در طی ماه‌های اخیر دانسته می‌شود. اگر ابتدای اسفندماه را زمان تقریبی برای شروع اپیدمی در جهان در نظر بگیریم، تا به امروز طی این بیش از ۵ ماه، بهای انس جهانی از ۱۶۲۰ دلار به ۲۰۵۶ دلار رسیده است. البته در این میان اونس جهانی کاهش قیمت تا رقم ۱۴۷۶ دلار را هم در آخرین روز از سال ۹۸ تجربه کرده است. اما به صورت میانگین اونس جهانی طی این مدت رشدی ۲۷ درصدی را شاهد بوده است.

از سوی دیگر نرخ دلار عرضه شده توسط صرافی‌های بانکی به عنوان یک ارز معیار در بازار داخلی ایران، از قیمت حدود ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان در ابتدای اسفند به ۲۳ هزار تومان در ۱۶ مردادماه رسیده است. البته در ۲۶ تیرماه دلار به قله ۲۳ هزار ۱۰۰ تومان نیز رسید. با این حال افزایش قیمت دلار طی این بازه زمانی ۶۲ درصد بوده است.

این در حالی است که بهای هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در این مدت از ۵ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان به حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است؛ و هر مثقال طلا هم از ۲ میلیون و ۳۷۸ هزار تومان به ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسیده است. یعنی به ترتیب حدود ۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد افزایش قیمت طی این مدت ۵ ماهه.

معادل سازی قیمت انس جهانی با مثقال طلا در ایران با توجه به این که قیمت دهی اونس جهانی بر اساس طلا ۲۴ عیار و مثقال طلا در ایران بر اساس طلای ۱۸ عیار است، نشان می‌دهد که ادعای کشتی آرای در مورد عدم وجود حباب در قیمت طلای ایران صحت دارد. پس از قرار گرفتن ارقام فوق در فرمول تبدیل انس جهانی به مثقال مشخص می‌شود با توجه به نرخ امروز اونس، هر مثقال طلا در ایران باید رقمی در حدود ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان داشته باشد. این همسانی در ابتدای دوره مورد بررسی هم صدق می‌کند و در روز اول اسفند ۹۸ بهای هر مثقال طلا در بازار‌های داخلی ۲ میلیون و ۳۷۸ هزار تومان ثبت شد بود که دقیقا منطبق بر معادل بهای ۱۶۲۰ دلاری اونس جهانی است.

قیمت طلا و وقت تماشا؟

قیمت طلا

به نقل از رویترز، پس از آنکه دموکرات ها و کاخ سفید به توافق بر سر اقدامات محرک اقتصادی جدید جهت کمک به اقتصاد بحران زده آمریکا نزدیک شدند و در حالی که شاخص ها در بازار بورس وال استریت شاهد رشد بود، قیمت طلا اواخر روز سه شنبه به بالای رقم 2000 دلار رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز چهارشنبه با 0.19 درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 2015 دلار و 31 سنت رسید. همچنین قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز و برای تحویل در ماه دسامبر با 0.56 درصد رشد به 2032 دلار و 30 سنت رسید.

محمد الاریان تحلیلگر موسسه آلیانز در این باره گفت: «با توجه به اینکه میزان سوددهی اوراق قرضه دولتی بسیار پایین آمده و سرمایه گذاران به دنبال دارایی های کم ریسک می گردند، افزایش قیمت طلا قابل فهم به نظر می رسد.»

 

لی فریج استراتژیست موسسه استیت استریت گلوبال مارکتس گفت، بازارها امید خود نسبت به اینکه کنگره با گنجاندن مزایای کافی در بسته محرک اقتصادی جدید موافقت کند را از دست داده اند و این مسئله موجب خواهد شد تا فدرال رزرو ترازنامه خود را افزایش دهد.

وی افزود، افزایش خرید اوراق قرضه از طریق سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو و افزایش عرضه پول در نهایت موجب کاهش ارزش دلار خواهد شد.

عضو ارشد دموکرات سنا دیروز گفت دور جدید بسته مالی مقابله با کرونا در مسیر درستی قرار گرفته اما هنوز اختلاف نظرها میان دو طرف زیاد است.

قیمت طلا و وام بانک جهانی به ایران

قیمت طلا

 

به دنبال کاهش نرخ بهره و افزایش سرمایه گذاری در بازار طلا به دلیل نگرانی از تبعات تورمی سیاست های محرک اقتصادی بانک های مرکزی جهان قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی 33 درصد رشد داشته است.

کوین گیدیس، تحلیلگر موسسه ریموند جیمز گفت: «در مورد میزان کمک بسته محرک اقتصادی جدید به اقتصاد آمریکا و هزینه های ناشی از آن نگرانی هایی وجود دارد.»

قیمت طلا و اظهارات حمایتی از بازار سهام

قیمت طلا

در کنار این موارد، اظهارات حمایتی از بازار سهام به عنوان بازار رقیب طلا و ارز نیز ادامه دارد. وزیر اقتصاد گفته است: نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم. به گفته او، از ابتدای امسال تاکنون ورودی نقدینگی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

با این حال شاید تنها سیگنال هشداردهنده برای نوسان قیمت دلار تحریم جدید آمریکا است. وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر خود نوشته که دامنه تحریم‌های فلزی ایران را گسترش دادم. اما بررسی تاثیر تحریم بر فلزات اساسی در بازار سهام نشان می‌دهد تاکنون واکنش قابل توجهی بورس به این تحریم‌ها نداشته است. بنابراین نوسان ارز و طلا متاثر از تاثیرپذیری بازار رقیب یعنی بورس از تحریم نیز چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

همچنین رئیس جمهور در تماس تلفنی با رئیس کل بانک مرکزی، روش‌های متنوع بانک مرکزی در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را در خنثی‌سازی تحریم‌های غیرقانونی آمریکا موثر توصیف کرد و خواستار تداوم این اقدامات شد.

با این حال در شرایطی که برای دلار و طلا در بازار داخلی سیگنال‌های کاهش قیمت قابل مشاهده است، در بازار جهانی طلا اوضاع چطور است؟

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی با ضعیف شدن ارزش دلار، افزایش یافت و در مسیر ثبت بزرگترین رشد قیمت ماهانه در چهار سال و نیم گذشته قرار گرفت. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا یک درصد صعود کرد و به ۱۹۶۱ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بنابراین به نظر می‌رسد هرچند کاهش شدید قیمت دلار متاثر از اخبار و سیگنال‌های مورد اشاره محتمل است اما شاید این وضعیت در بازار طلا شدت کمتری داشته باشد و نوسان قیمت جهانی طلا اجازه ندهد که طلا در بازار داخل به اندازه دلار از گشایش‌های سیاسی و هشدارها متاثر شود.