شاخص بورس به زمین خورد99/06/31.بورس در آستانه شوکی باورنکردنی

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سقوط آزاد شاخص بورس. خرید سهام بورس در دوره اصلاح می‌تواند فرصتی مناسب برای ورود به بورس باشد. وقتی خریدار سهام بورس را در کف دوره اصلاح خرید می‌کند مطمئن است که ارزش سهام بورس به زودی به سود قبلی خود باز می‌گردد.اصلاح و ریزش، دو اصطلاح بنیادی ارزش سهام بورس در بازار سرمایه هستند. عدم درک معنای دقیق این دو پدیده بورسی به تصمیم‌گیری اشتباه سهام داران در خرید و فروش سهام بورس شده و به ضرردهی منجر می‌شود. 

شاخص بورس به زمین خورد99/06/31

بورس - مثلث

شاخص کل بورس تهران، با ریزش ۵۳ هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۵۹۸ هزار واحد قرار گرفت.
شاخص کل بورس تهران، با ریزش ۵۳ هزار واحدی مرز ۱.۶ میلیونی را شکست، به کانال ۱.۵ میلیون واحدی بازگشت و در ارتفاع یک میلیون و ۵۹۸ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با ریزش ۵ هزار واحدی، ۴۱۶ هزار و ۷۶۸ واحد را ثبت کرد.
فارس، فولاد و فملی سه نماد اثر‌گذار بر سرخ پوشی شاخص هستند.

بورس در آستانه شوکی باورنکردنی! ‍

در واپسین روزهای نیمه نخست سال ۹۹ چه چشم‌اندازی برای بورس در نیمه دوم این سال وجود دارد؟ آیا انتخابات امریکا می‌تواند بر روند بازار سهام اثرگذار باشد؟
یکی از پیش‌بینی‌های قابل توجه از آینده بازار سهام در امسال این بوده که کارشناسی گفته است: بعد از انتخابات امریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید.
مصطفی صفاری، کارشناس بازار سهام به روزنامه شرق گفته است: اگرچه کارشناسان اقتصادی شرایط را از آمار صادرات و… برآورد می‌کنند یا آماری که در بورس کالا هست اما مردم عادی نمی‌دانند و دچار فروش هیجانی شده‌اند. به نظر من بعد از انتخابات امریکا دیگر در بازار سهم گیر نمی‌آید زیرا شوک سیاسی خیلی در اقتصاد اثر دارد و بازار تبدیل به صف خرید می‌شود. سال گذشته رشد بازار از آبان‌ به بعد رخ داد. امسال هم همین اتفاق می‌افتد.

امیر زنگنه، مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه نیز درباره آینده بورس گفته است: باید قبول کنیم رشد قیمتی سالیان اخیر سهام شرکت‌های حاضر در بورس تهران به‌خاطر شکوفایی اقتصادی نبوده و همواره این رشد در رابطه مستقیم با تورم و رشد دلار داخلی است. به این صورت که رشد دلار باعث بالا رفتن قیمت املاک، تجهیزات و سایر دارایی‌های شرکت شده و البته قیمت محصولات خروجی شرکت هم افزایش می‌یابد و از این طریق شرکت‌ها سودده شده یا دارای آینده‌ای بهتر می‌شوند و از آنجا که سهامداران همواره درحال معامله آینده شرکت‌ها هستند، این امر باعث رشد قیمت سهام شرکت‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: برای نیمه دوم امسال، همچنان رشد قیمتی را برای شرکت‌های بزرگ دولتی و شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارند انتظار دارم و البته پس از آن با رشد کامودیتی‌ها و روشن‌تر شدن مفاد قرارداد ایران و چین برای شرکت‌های صادرات محور خصوصا گروه معدنی، فلزی، پتروشیمی و پالایشی آینده‌ای روشن را متصورم.

بازار کی متعادل می‌شود؟

احسان حاجی، تحلیلگر بازار سرمایه هم درباره وضعیت احتمالی بورس در آینده نوشته است: در پایان هفته شاخص کل به کف مستحکم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی نزدیک شد که علاوه بر اینکه یک مرز روانی محسوب می‌شود، مورد وثوق و حمایت اغلب تحلیلگران تکنیکال نیز هست. بنابراین می‌توان تقریبا با قطعیت بالایی گفت که فشار فروش و ترس فروشندگان تا حد زیادی در این نقاط تخلیه شده است و می‌توان متصور بود در حوالی شاخص ۵/ ۱ میلیونی، بازار خالی از فروشنده خواهد شد. در این نقاط است که با تشکیل واگرایی‌های مثبت، شاهد تعادل بازار خواهیم بود. اما به‌نظر می‌رسد بازار بیش از هیجان و صفوف خرید در این نقاط، به آرامش و افزایش حجم معاملات نیاز دارد تا خود را باز یابد. بنابراین انتظار می‌رود در هفته آینده بازاری متعادل و مثبت رقم بخورد.

دلار پیشران اصلی بازار سهام

محمدجواد عبدالهی، کارشناس بازار سرمایه هم در این روزنامه نوشته است: محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شاخص کل هم از نظر تکنیکالی و هم از نظر روانی حمایت مهمی برای شاخص محسوب می‌شود که در کنار جذابیت قیمتی تعداد زیادی از سهام بنیادی و سودساز بازار انتظار می‌رود این محدوده حمایتی حفظ شده و بازار به تعادل برسد. نرخ دلار همیشه پیشران اصلی بازار سهام بوده است.

در کنار اقدامات حمایتی صورت گرفته رشد دلار بازار آزاد و رشد پیوسته دلار نیما و ثبت ارقام نزدیک به ۲۲ هزار تومان در هفته اخیر در کنار روند صعودی قیمت‌های جهانی کامودیتی، سهام دلاری و کامودیتی محور را در شرایط خوبی قرار داده که با ارزندگی این سهام به‌خصوص در گروه پتروشیمی و فلزات اساسی می‌توان به اتمام اصلاح و برگشت روند صعودی اما منطقی و آرام بورس امیدوار بود. به‌نظر می‌رسد شروع برگشت بازار از سهام دلاری و کامودیتی محور باشد، اما در ادامه با بهبود جو کلی بازار، شاهد توجه سهامداران به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط ارزنده که شرایط بنیادی خوبی داشته و در روند صعودی بازار رشد کمتری را تجربه کرده‌اند باشیم.

همه سهام بورس اصلاح می‌خورند

بورس

وقتی در مسیر نزولی یا صعودی ارزش سهام یک شرکت با روند خلاف جهتی روبرو شویم به احتمال زیاد به آن معناست که اصلاح قیمت رخ داده است. به عبارت دیگر وقتی روند نزولی دوباره صعودی می‌شود (یا بالعکس) به آن معناست که ارزش سهام در حال اصلاح است. هیچ سهامی به صورت یکنواخت و مستمر به روند صعودی خود ادامه نمی‌دهد. با نگاهی گذرا به نمودار تغییرات ارزش متوجه می‌شوید که تمامی سهام، این دوره وقفه یا استراحت را دارند.

دو نوع اصلاح

موفقیت در بورس

نکته مهم دیگر آن است که اصلاح، انواع مختلفی دارد. بدیهی است که ما در اینجا از اصلاح سودآور یا صعودی سخن می‌گوییم. «اصلاح زمانی» همانطور که از نام آن پیداست در یک بازه زمانی به نسبت طولانی اتفاق می‌افتد اما مقدار نزولی شدن قیمت‌ها در این نوع، به نسبت اندک است. در اینجا فرایند اصلاح ممکن است دو یا سه هفته طول بکشد اما مقدار افت قیمت بیشتر از ۱۵ درصد نباشد. در نوع دیگری از اصلاح که «اصلاح قیمتی» نامیده می‌شود اتفاق کاملا متفاوتی رخ می‌دهد: در یک دوره زمانی کم، مقدار زیادی افت قیمت رخ می‌دهد. معمولاً وقتی ارزش یک سهام ظرف مدت کوتاهی به‌سرعت افزایش می‌یابد به دنبال آن باید منتظر یک اصلاح قیمتی بود. این اتفاق معمولاً باعث شکل‌گیری صف فروش می‌شود. تازه‌واردان بورس معمولا اصلاح قیمتی را با ریزش اشتباه می‌گیرند اما در واقع وقتی اصلاح رخ می‌دهد مقدار کاهش ایجاد شده، بسیار کمتر است از روند افزایشی و سودی است که قبل از شروع فرایند اصلاح به دست آمده است. ارزش سهام یک شرکت ممکن است ۱۰۰ واحد افزایش داشته باشد اما افت آن بیشتر از آن ۲۰ یا ۳۰ واحد نباشد. در واقع فقط از مقدار سود اولیه کاسته شده است اما ترس از ادامه بودن افت قیمت (اشتباه گرفتن اصلاح با ریزش) باعث ایجاد تب فروش می‌شود. دوره اصلاح می‌تواند فرصتی مناسب برای خرید باشد. وقتی سهامدار در کف دوره اصلاح خرید می‌کند مطمئن است که ارزش سهام به‌زودی به سود قبلی خود باز می‌گردد.

وقتی روند برعکس می‌شود

موفقیت در بورس

ریزش یا پولبک ((pullback معنای کاملاً متفاوتی دارد. در یک روند صعودی، وقتی قیمت از خط مقاومت عبور کرد معمولاً دوباره برمی‌گردد و خط مقاومت را لمس می‌کند و مجدداً به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. هم اصلاح و هم ریزش نوعی تغیر مهم و معنادار هستند اما تفاوت اینجاست که تغییر رخ داده در اصلاح به مراتب طولاتی و عمیق‌تر است. تفاوت مهم دیگر اینجاست که در اصلاح، روند صعودی به طور موقت متوقف و باز از سر گرفته می‌شود اما در ریزش ممکن است شاهد تغییر روند باشیم یعنی روندی که ابتدا صعودی بوده است نزولی شود.

بورس - مثلث

ممکن است برای شما سوال باشد که چطور می‌توان گفت که کلیت بورس در اصلاح به سر می‌برد یا ریزش؟ تشخیص اصلاحی یا ریزشی بودن شاخص، کار آسانی است. به عنوان یک قاعده کلی اگر شاخص کل منفی باشد اما تعدادی از نمادها همچنان مثبت باشند به آن معناست که بازار بورس در حال اصلاح است. معضل اصلی زمانی است که همه شاخص‌ها منفی باشند. در این حالت بازار در یک دوره به نسبت طولانی و مستمر افت می‌کند. ریزش معمولا به دنبال یک سری عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی و کلان رخ می‌دهد (جنگ، زلزله و ...). به عنوان مثال در ۱۱ سپتامبر بورس آمریکا ریزش کرد. بدیهی است که رخدادها و تغییرات بزرگ اقتصادی هم ممکن است به ریزش منجر شود. به عنوان مثال اگر بانک مرکزی ناگهان نرخ سود بانکی را به ۳۰ درصد افزایش یابد ممکن است شاهد خروج ناگهانی و سریع سرمایه از نظام بورسی و به دنبال آن وقوع ریزش باشیم. نویسنده: شاپور پشابادی