مشعل چیست و انواع آن، در این مطلب از مجله دماپویا به معرفی کامل این سری از سیستم های گرمایشی و کاربرد آنها در صنایع مختلف پرداخته ایم. مشعل از سری تجهیزات گرمازا هستند که از طریق ایجاد شعله گرمای لازم برای سایر وسایل و تجهیزات را تامین می کنند. با توجه به کاربرد موثری که در صنایع مختلف دارند در مدل های متنوعی نیز طراحی و ساخته می شوند که در ادامه به طور کلی به ساختار و نحوه عملکرد این سیستم ها پرداخته ایم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

شاید برای شما هم سوال شده که مشعل چیست و چه کاربردی دارد. دستگاهی که از طریق ترکیب معینی از هوا با سوخت، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند، مشعل گویند. این تجهیزات از طریق مصرف سوخت شعله ایجاد کرده، و حرارت و گرمای ایجاد شده را از طریق جابه جایی و تابش به محیط اطراف منتقل می نماید. با توجه به آنچه گفته شد مشعل ها وظیفه ی تامین و ایجاد گرمایش را به عهده دارند. از کاربردهای مشعل می توان به منظور گرم کردن مایعات ناقل حرارت، حرارت دهی مستقیم در پخت و پز، تامین حرارت و گرما برای خشک کردن محصولات، تبدیل آب به بخار نام برد. یکی از متداول ترین سیستم های که مشعل در آن نقش مهمی ایفا می کند می توان به عنوان موتور احتراق در بویلر ها اشاره داشت. در ادامه به انواع مشعل از لحاظ سوخت مصرفی اشاره خواهیم داشت.

همانطور که اشاره شد مشعل وظیفه ی تامین گرمایش و حرارت برای انجام امور مختلف و ایجاد گرما برای سایر سیستم های گرمازا را به عهده دارد. این سری از سیستم های گرمایشی از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات ریز و درشتی تشکیل شده است که هریک عملکرد مختص به خود را دارا می باشد، و نحوه ی کارکرد هریک روی عملکرد کلی دستگاه تاثیرگذار است. با توجه به کاربرد گسترده ی این محصولات در صنایع مختلف کارخانه های متعددی در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های مشعل در حال فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه تولید روانه بازار رقابت می کنند، از برندهای مطرح و معتبر بازار می توان به مشعل ایران رادیاتور اشاره داشت که مطابق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته می شوند. در ادامه انواع مشعل را از نظر عملکرد مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع مشعل از لحاظ سوخت

همانطور که اشاره شد با استفاده از مشعل می توان حرارت و گرمایش موردنیاز در مصارف مختلف را تامین نمود. با توجه به اهمیت و کاربرد گسترده ی این تجهیزات و نیاز در مصارف مختلف بنابراین کمپانی ها و شرکت های سازنده این تجهیزات را با مصرف سوخت متنوع طراحی و روانه بازار رقابت می کنند. که با توجه به دسترسی سوخت و موقعیت محل می توان یکی از مدل های مشعل را مورد استفاده قرار داد.

مشعل گاز سوز : با توجه به دسترسی راحت به گاز طبیعی در اکثر نقاط، یکی از پرکاربردترین مدل مشعل از نوع گازی می باشد. مشعل گازی برای احتراق و تشکیل شعله از سوخت گاز طبیعی بهره می برد. سوخت مورد نیاز این سری از سیستم های گرمایشی توسط شیر برقی تنظیم و کنترل می شود. مدل گازسوز برای احتراق سوخت نیاز به هوای دارند که این هوای لازم توسط دمنده ای که روی محور موتور قرار دارند تامین می شوند و همچنین میزان این هوا توسط دمپر هوایی کنترل می شوند.

مشعل گازوئیل سوز : از دیگر مدل های مشعل می توان به مدل گازوئیلی اشاره داشت. مشعل های گازوئیلی همانطور که از نامشان پیداست با مصرف گازوئیل شعله ایجاد می کند. نحوه ی عملکرد این مدل مشعل به این صورت است که با روشن شدن موتور و چرخیدن پروانه هوای مورد نیاز برای احتراق تامین می گردد. یکی از مزیت های این مدل مشعل اینست که در مناطقی که دسترسی به گاز طبیعی وجود ندارد می توان با استفاده از مدل های گازویئلی گرما و حرارت مورد نیاز مدار را تامین نمود.

مشعل مازوت سوز : از دیگر مدل های مشعل می توان به مدل مازوت سوز اشاره داشت. این مدل از مشعل دارای راندمان و ایمنی بالا و صدای کم می باشند، همچنین به راحتی قابل نصب و اجرا هستند. نحوه ی ایجاد شعله در مشعل های مازوت سوز طی فرایند پودر کردن سوخت انجام می شود، که برای انجام این فرایند نیاز به انرژی دارد. انرژی لازم ابتدا از طریق پمپ به صورت فشار وارد سیستم می شود، از مدل های مازوت سوز می توان در کارخانجات تولید کیک و شیرینی، دیگ های روغن و سایر مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی با مشعل مازوت سوز میتوانید به مقاله ی مشعل مازوت سوز چیست What is mazut burner)) مراجعه نمایید.

مشعل دوگانه سوز : یکی از پرکاربردترین نوع مشعل مدل دوگانه سوز می باشد. از ویژگی های این محصولات می توان به قابلیت ایجاد شعله از طریق مصرف سوخت گاز و گازوئیل داشت. از مزایای این مشعل های دوگانه سوز می توان به این مورد اشاره داشت که در صورت در دسترس نبودن یکی از سوخت ها می توان با جایگزین کردن سوخت دوم، سوخت مورد نیاز مشعل را تامین نمود. از مدل های دوگانه سوز به دلیل استفاده از دو نوع سوخت گاز و گازوئیل برای کارخانجات، اداری و ساختمان های مسکونی استفاده می شود.

شما بازدید کننده عزیز می توانید با مراجعه به فروشگاه دماپویا نسبت به مشاهده و خرید سایر سیستم های گرمایشی اقدام نمایید.