نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود چنانچه عدم مدیریت در بازار ارز ادامه پیدا کند، قیمت دلار مجدد افزایش خواهد یافت که این افزایش قیمت دلار باعث روند صعودی قیمت طلا می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

با افزایش دو هزار و 300 تومانی قیمت دلار نسبت به دیروز در بازار آزاد و رسیدن آن به کانال 27 هزار و 300 تومان، قیمت هر گرم طلا در بازارهای داخلی 50 هزار تومان گران شد؛ این در حالی است که قیمت انس جهانی طلا بعد از خبر «ساخت واکسن کرونا در آمریکا» روند کاهشی به خود گرفت.

نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران معتقد است که دو عامل در کاهش قیمت انس جهانی طلا موثر است. نخستین عامل ساخت واکسن کرونا و عامل دوم کاهش میزان تقاضا در بازارهای جهانی باعث شد که قیمت انس جهانی در بازارهای بین‌المللی ریزشی شود.

کاهش 40 دلاری انس جهانی در حالی طی ساعات پیش رخ داد که قیمت دلار در بازارهای داخلی به دلیل افزایش قیمت دلار روند صعودی گرفت.

به گفته مسعود یزدانی بانک مرکزی نسبت به مدیریت بازار ارز عقب‌نشینی کرده است. پیش‌بینی می‌شود چنانچه این عدم مدیریت ادامه پیدا کند قیمت دلار مجددا افزایش یابد که این افزایش قیمت دلار باعث روند صعودی قیمت طلا می‌شود.

قیمت طلا

واکسن کرونا، طلا را ارزان می‌کند؟

روز گذشته هم نادر بذرافشان، دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا هم اعلام کرد که چنانچه از فردا (یعنی امروز) روند بازار ارز کنترل نشود ممکن است قیمت طلا و سکه افزایش یابد.

نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران هم به تجارت‌نیوز گفت: چنانچه واکسن کرونا به یک قدمی تولید انبوه برسد قیمت انس جهانی طلا مجدد ریزش بیشتری خواهد داشت؛ ریزش قیمت انس جهانی طلا هم زمانی باعث ارزان شدن قیمت طلا و سکه در بازار ایران می‌شود که بانک مرکزی بتواند بازار ارز را مدیریت کند و اجازه ندهد که سفته‌بازها در این بازار ورود پیدا کنند.

گالری+سکه

قیمت انواع سکه چقدر رشد کرد؟

او با اشاره به قیمت انواع سکه اظهار کرد: قیمت طلای 18 عیار با 51 هزار تومان افزایش با قیمت یک میلیون و 225 هزار تومان معامله شد. سکه طرح جدید نیز با افزایش ۸۰ هزار تومانی نسبت به دیروز با قیمت 13 میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

نیم سکه و ربع سکه هر دو با رشد 200 هزار تومانی با قیمت هفت میلیون تومان و چهار میلیون و 900 هزار تومان در سطح بازار فروخته شده است. همچنین سکه گرمی با 100 هزار تومان افزایش با قیمت دو میلیون و 700 هزار تومان داد و ستد شد.

پیش از این بسیاری از فعالان بازار طلا معتقد بودند با تولید انبوه واکسن کرونا تمام بازارها متحول خواهد شد و قیمت انس جهانی در سراشیبی قرار خواهد گرفت؛ گفته‌ای که امروز عملا با خبرساز شدن تولید واکسن کرونا در چین و آمریکا قیمت انس جهانی طلا واکنش عجیبی از خود نشان داد و روند نزولی گرفت.