برنا/ یک چهره سیاسی اصولگرا گفت: در مجموع پذیرش اجتماعی نسبت به افرادی که سابقه نظامی‌گری دارند، سختگیرانه است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«احمد خورشیدی آزاد»، چهره سیاسی اصولگرا، درباره حضور چهره‌ها و کاندیداهای نظامی در بین کاندیداهای 1400 به خبرنگار سیاسی برنا گفت: اینکه گفته می‌شود کارآمدی کاندیدا مهم است نه لباس نظامی، درست است در واقع اگر نیرویی کارآمد بوده و برای حل مشکلات کشور برنامه مصداقی و مشخص، نه کلی و کلان و غیرقابل اجرا داشته باشد، تفاوتی ندارد که یک فرد نظامی باشد یا غیرنظامی؛ اما از حیث پذیرش اجتماعی، هنوز تا حدودی جامعه با افرادی که سابق نظامی دارند، همراه نشده است.

او افزود: هر چند برخی بر این باورند که یک نظامی باید روی کار بیاید اما بنده اینگونه اصلاح می‌کنم که یک فرد قاطع باید روی کار بیاید منظور از نظامی گری نیز، قاطع بودن در عمل و مقابله با مفسدین است. 

خورشیدی تصریح در این باره که طی سال‌های گذشته تاکنون، بسیاری بر این باورند که یک چهره نظامی بر صندلی ریاست جمهوری 1400 خواهد نشست، عنوان کرد: الزاما این گونه نیست که یک نظامی بر این صندلی بنشیند چراکه ممکن است این اتفاق رخ دهد یا رخ ندهد. بنده رخ دادن چنین اتفاقی را کمتر می‌دانم.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که چه مولفه‌هایی بر مردم برای انتخاب یک کاندیدا تاثیر گذارند و اینکه آیا نخبگان می‌توانند تاثیرگذار باشند؟ بیان کرد: اینکه نخبگان همواره در کنش‌های سیاسی مانند انتخابات نقش داشته‌اند، قابل نفی نیست از این رو نخبگان تاثیرگذارند اما در این دوره نسبت به دوره‌های قبل، مجددا توده‌ها بیشتر تاثیرگذارند و اثرگذاری نخبگان کمتر خواهد بود. 

او اضافه کرد: در واقع مراجع رأی ساز هم تغییر کرده است به عنوان مثال اگر مراجع رأی ساز، جماعت و یا جوامع روحانی بودند اما اکنون این گونه نیست. به یکباره شاهدیم که یک خواننده زیرزمینی یک تعداد رأی دارد که بسیاری ندارند یا فضایی را می‌سازد که بسیاری، توانایی ساختن آن را ندارند؛ دلیل آن هم تغییر ذائقه است که نتیجه عملکرد دستگاه‌ها است. در هر صورت نقش نخبگان نفی نخواهد شد.  

احمد خورشیدی آزاد گفت: به بیانی دیگر  مراجع رأی سازی که نماد دینی داشتند ضعیف شدند و آنهایی که نماد خدماتی و اجتماعی دارند بر انتخابات بیشتر اثرگذار هستند؛ این در حالی است که گرچه سلبریتی‌ها در انتخابات 92 و 96 اثرگذار بوده‌اند اما اکنون اثرگذاری‌شان کمتر است به این دلیل که از مسائلی دفاع کردند مرتبط با دغدغه‌ها و مطالبات مردم نبود از این رو اثرگذاری‌شان در رأی‌سازی در جامعه از بین رفته است.

او تصریح کرد: از نظر بنده یک کارخانه داری که اشتغالزایی ایجاد کند از مراجع رأی ساز قبلی تاثیرگذارتر است یا فردی که در حوادث سختی که برای مردم اتفاق افتاده نشان داده که همراه مردم و کمک کننده به آنها است، رأی آور است و یا فردی که ثروت و قدرت را نقد کرده، دارای رأی است و از اقبال بیشتری برخوردار است.