شاسی بلند جدید سایپا چه مشخصاتی دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

صبح امروز مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد که بزودی شاسی بلند دو دیفرانسیلی را به بازار معرفی خواهند کرد. به گفته جواد سلیمانی، این خودرو یک SUV بومی‌سازی شده است و قرار است تا در امسال رونمایی شود.
چندی پیش در همین رسانه اعلام شد که به احتمال زیاد پروژه تولید یک SUV در سایپا و شرکت زامیاد آغاز خواهد شد و حال می‌بینیم که مدیرعامل این گروه خودروسازی، خبر تولید یک شاسی بلند دو دیفرانسیل را در رسانه‌ها اعلام کرده است.
مرداد ۱۳۹۷ شاسی بلند استتار شده‌ای به خیابان‌ها آمد و نظر بسیاری مرداد ۱۳۹۷ شاسی بلند استتار شده‌ای به خیابان‌ها آمد و نظر بسیاری از علاقه مندان خودرو را به خود جلب کرد. با حضور این خودرو برای تست‌های فنی در جاده‌ها مشخص شد که این شاسی بلند شاسی مستقل، «فودی لندفورت» نام دارد و شرکت زامیاد در تدارک عرضه آن است. اما چند ماه بعد گفته شد که به خاطر مشکلات تحریمی، موانع بر سر راه تولید لندفورت قرار گرفته است. حال بعد از مدت‌ها گویا قرار است تا بالاخره شرکت زامیاد، این شاسی بلند چینی را با نشان اختصاصی خود و برخی تغییرات به خط تولید خود بیاورد.مستندات موجود نشان می‌دهد که فودی لندفورت با نام «زامیاد تیوان» به بازار عرضه خواهد شد. شرکت زامیاد که به عنوان زیر مجموعه سایپا فعالیت می‌کند، به احتمال زیاد در آینده نزدیک نخستین شاسی بلند آفرودی این گروه خودروساز را به بازار عرضه خواهد کرد. با توجه به اطلاعات رسمی، زامیاد تیوان با پیشرانه دو لیتری توربو به بازار عرضه می‌شود. این پیشرانه با مهندسی میتسوبیشی همراه بوده و ۲۱۴ اسب بخار را با گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر تولید می‌کند و جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک، وظیفه انتقال نیرو را به چهار چرخ خودرو دارد.

زامیاد تیوان در بحث امکانات ویژگی‌های زیر را دارد:

شاسی بلند سایپا

دو کیسه هوا

ترمز ABS، EBD و BA

سامانه کنترل پایداری

کنترل شروع حرکت در سربالایی

سامانه کمکی حرکت در سراشیبی

ترمز پارک برقی

اتوهلد

سانروف

استارت دکمه ای

تریم داخلی چرم مصنوعی

گرمکن صندلی‌های جلو

صندلی راننده برقی

۷ صندلی

قابلیت تنظیم وضعیت انتقال قدرت (تک دیفرانسیل-دو دیفرانسیل سبک-دو دیفرانسیل سنگین)

آینه حساس به نور

دوربین ۳۶۰ درجه

نمایشگر لمسی

تهویه دوگانه اتوماتیک

کنترل کیفیت هوای PM۲.۵

سنسور نور

چراغ روشنایی روز

کروز کنترل

و…

شاسی بلند سایپا

هنوز مشخص نیست که شرکت زامیاد چه بازه زمانی را برای معرفی و عرضه تیوان در نظر گرفته است. اما برخی منابع خبری می‌گویند که قطعا در امسال، این شاسی بلند و آفرودی پا به بازار ایران می‌گذارد.

شاسی بلند سایپا

شاسی بلند سایپا

شاسی بلند سایپا

لازم به ذکر است که به خاطر شراکت کمپانی فودی با گروه «دانگ فنگ»، شاسی بلند لندفورت و دانگ فنگ S۱۶ با یک پلتفرم و اصول سازه به بازارهای هدف عرضه می‌شوند. گویا تجربه همکاری زامیاد با گروه دانگ فنگ باعث شده تا این خودروساز این بار برای عرضه محصول همکاری را با فودی داشته باشد. نکته قابل توجه این است که فودی لندفورت با بومی‌سازی به ایران می‌آِید و درحال‌حاضر پروژه مهندسی و ساخت قطعات آن در کشور آغاز شده است.منبع: اسب بخار