استاد دانشگاه ام‌آی‌تی تاکید کرد که مناظره هفته گذشته بایدن و ترامپ شکستی برای ترامپ بود و او را به شدت آزار داد و در صورت برگزاری انتخابات بدون تقلب، بایدن ۴ بر ۱ پیروز خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

جان تیرمن مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا است. وی در حوزه روابط بین‌الملل، پناهندگان و مسائل حوزه خلیج فارس، تروریسم و حقوق بشر، جنگ و مناقشات بین‌المللی تحقیق، بررسی و تدریس کرده است وی در گفت‌و‌گو با ایلنا به بیان نظرات خود در مورد تنش‌ها در منطقه پرداخت.

فشار حداکثری بی‌نتیجه بوده است

تلاش برای فعال‌سازی اسنپ بک به دلیل شکست فشار بر ایران است

ترامپ و پمپئو نمی‌خواهند شکست در برابر ایران را اعلام کنند

جان تیرمن در ابتدا در مورد فعال‌سازی اسنپ بک و تلاش ترامپ برای اعمال فشار بر ایران گفت:  این عقده  ترامپ و پمپئو در مورد ایران به دلیل این است که برجام دستاورد اوباما بوده است. ترامپ باید بپذیرد فشار حداکثری بی‌نتیجه بوده است و تاکتیک فشار حداکثری کار نکرده است. از سوی دیگر تلاش برای فعال‌سازی اسنپ بک به دلیل این است که آن‌ها عدم موفقیت سیاست خود تا‌کنون را پذیرفته‌اند اما نمی‌خواهند آن را اعلام کنند و به دنبال راه‌های دیگر برای اعمال فشار بر ایران هستند.

جنگ در جامعه آمریکا اقدامی ناامیدانه و از روی شکست تلقی می‌شود

این استاد دانشگاه در مورد اقدامات یکجانبه ترامپ که ممکن است به جنگ منجر شود گفت:  همیشه احتمال بروز خطا برای جنگ وجود دارد، اما از نظر سیاسی جنگ در ایالات متحده محبوبیت چندانی ندارد و به درستی به عنوان عملی ناامیدانه تلقی می‌شود و می‌تواند برای ترامپ شکست باشد.

فشار آمریکا مانع از اجرای برجام شده است 

اروپایی‌ها برای مقابله با آمریکا با یکدیگر متحد نیستند

وی در ادامه تاکید کرد: فشار آمریکا مانعی برای اجرای کامل برجام از سوی اروپا بوده است، عمدتا اروپایی‌ها در عمل علیه واشنگتن و هماهنگی با یکدیگر مشکل دارند. اما آنها می‌خواهند برجام را حفظ کنند ولی برای مقابله با آمریکا هم متحد نیستند.

بایدن برجام را زنده نگه می‌دارد

این استاد دانشگاه در مورد آینده برجام گفت: اگر بایدن انتخاب شود، احتمالا برجام زنده می‌ماند اما تنها درصورتیکه ایران هم بخواهد بایدن آن را احیا می‌کند. در صورت انتخاب مجدد ترامپ، برجام احتمالاً سقوط خواهد کرد. پس از آن جنگ احتمال بیشتری دارد.

مناظره با بایدن شکستی برای ترامپ بود

شانسی برای پیروزی برای ترامپ وجود ندارد

وی در ادامه اضافه کرد: اکنون بعید به نظر می‌رسد که ترامپ با وضعیت بعد از مناظره و بیماری‌اش بتواند پیروز شود. بایدن برای چندین ماه در نظرسنجی‌ها پیشتاز بوده است حتی در ایالاتی که کلینتون از دست داده بود. امتیازات منفی ترامپ آنقدر زیاد است که شانسی برای وی برای کسب آرا کافی وجود ندارد. مناظره هفته پیش او را آزار داد و شکستی برای ترامپ بود. اگر اجازه داده شود انتخابات بدون دستکاری و تقلب انجام شود ، من بایدن را چهار بر یک پیروز اعلام می‌کنم.