وزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که لندن تمایلی به نابودی توافق هسته‌ای ایران ندارد و تلاش می‌کند تا به همراه سایر طرف‌های اروپایی عضو برجام، وضع کنونی را حفظ کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«دومینیک راب» بار دیگر اقدام آمریکا برای بکارگیری ساز و کار بازگشت به تحریم‌های گذشته و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را مردود دانست و یادآور شد که این کشور از برجام خارج شده است. وزیر خارجه انگلیس با این حال تصریح کرد که اگر برجام به یک پوسته تبدیل شود، طرف‌های اروپایی ناگزیر به ساز و کار بازگشت به تحریم‌های گذشته متوسل خواهند شد. شرایطی که به گفته او هنوز زمانش فرا نرسیده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ کشورش را از برجام خارج کرد و به مشارکت واشنگتن در این توافق پایان داد. او سپس همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند؛ اقدامی که خلاف قوانین بین‌المللی و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تایید برجام بود.

وزیر امور خارجه آمریکا اصرار دارد که واشنگتن ساز و کار بازگشت به تحریم‌های گذشته در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را با نامه‌ای که ماه گذشته به این شورا داده، فعال کرده است. اما کشورهای اروپایی به همراه چین و روسیه و همچنین ریاست این شورا تاکید دارند که ساز و کار بازگشت به تحریم‌های گذشته فعال نشده، چرا که ایالات متحده دیگر مشارکت‌کننده برجام به شمار نمی‌رود.