علی اکبر ولایتی در همه این سال‌ها نشان داده است که بی‌میل برای ریاست جمهوری نیست چه در سال 84 که تصمیم به حضور در انتخابات گرفت و در نهایت به محض نامزدشدن اکبر هاشمی رفسنجانی به نفع او کناره‌گیری کرد و چه در سال92 که در انتخابات نامزد شد و تا آخرین لحظه هم به رقابت پرداخت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی اکبر ولایتی در همه این سال‌ها نشان داده است که بی‌میل برای ریاست جمهوری نیست چه در سال 84 که تصمیم به حضور در انتخابات گرفت و در نهایت به محض نامزدشدن اکبر هاشمی رفسنجانی به نفع او کناره‌گیری کرد و چه در سال92 که در انتخابات نامزد شد و تا آخرین لحظه هم به رقابت پرداخت تا در نهایت با کسب حدود شش‌درصد آرا در میان شش نامزد حاضر در این انتخابات در رتبه پنجم قرار گرفت.

در این انتخابات ولایتی به همراه محمدباقر قالیباف و غلامعلی حداد عادل ائتلافی موسوم به ائتلاف ۱+۲ تشکیل داده بودند که سخنگوی آن حسین مظفر بود و از آن ائتلاف فقط غلامعلی حداد عادل کنار رفت و در نهایت ولایتی و محمدباقر قالیباف باقی ماندند. در این انتخابات وی علاءالدین بروجردی را به عنوان رئیس کارگروه سیاسی، محمد نهاوندیان استاد برجسته دانشگاه و رئیس اتاق بازرگانی ایران را به عنوان رئیس کارگروه اقتصادی و مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش را به عنوان رئیس کارگروه فرهنگی و حسین انتظامی عضو هیئت نظارت بر مطبوعات را به عنوان سخنگوی خود منصوب کرده بود. ولایتی همچنین در سومین مناظره انتخاباتی با محوریت سیاست داخلی و خارجی، انتقادات شدیدی از عملکرد سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و کاندیدای جبهه پایداری ابراز کرد و صراحتاً گفت مذاکرات سعید جلیلی نتیجه‌ای جز تشدید تحریم‌ها علیه ایران نداشته ‌است. در این مناظره ولایتی تلویحاً از اقدامات انجام شده در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی و عملکرد حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی حمایت کرد.

با این اوصاف اخیرا هم زمزمه‌هایی مبنی بر حضور او در انتخابات به گوش می‌رسد؛ چنانکه به تازگی محمدجواد ابطحی به نامه‌نیوز گفته است: «جبهه های مختلف تشکیل شده و خودشان حرف برای گفتن دارند. مثلا تصور نمی‌کنم جبهه عدالتخواه زیر بار حرف شورای ائتلاف نیروهای انقلاب بروند. معتقدم برخی از این آقایان باید صحنه سیاست را ترک کنند چون سن شان اقتضا نمی کند و به آخرت شان بپردازند. حالا برخی می گویند آقای ولایتی دوباره بیاید. آقای ولایتی بنده خدا دیگر آ‌ن‌قدر خدمت کرده است که دیگر توانمندی ندارد جلسات مرتب بگذارد و با بدنه جریان اصولگرایی در استان های مختلف صحبت کند. معتقدم باید طبق فرمایش رهبر انقلاب به سمت تشکیل دولت جوان انقلابی برویم».

او همچنین در پاسخ به این پرسش که «یعنی آقای ولایتی هم جزء گزینه های انتخابات ریاست جمهوری است؟» گفته است: «بله. برخی ها نام ایشان را مطرح می کنند».