سفیر اسبق ایران در افغانستان معتقد است که رئیس شورای مصالحه افغانستان برای دریافت نظرات مشورتی کشور‌های همسایه به تهران سفر می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ابوالفضل ظهره وند کارشناس مسائل بین الملل و سفیر اسبق ایران در افغانستان با اشاره به سفر عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای مصالحه افغانستان به ایران، گفت: هدف او دریافت نظرات مشورتی کشور‌های همسایه و کمک‌های احتمالی برای بیرون رفت، پروسه مذاکرات صلح از بن بست کنونی است.

او افزود: وضعیتی که اکنون در دوحه پیش آمده و بن بستی که طرف‌های مذاکره کننده دولت افغانستان در مقابل طالبان با آن مواجه شده، وضعیت پیچیده‌ای را به وجود آورده است که می‌تواند بر سرنوشت و موقعیت افغانستان موثر باشد.

ظهره وند با اشاره به اینکه نیرو‌های آمریکایی‌ها در حال خروج از افغانستان هستند، گفت: قطعا توضیحات آقای عبدالله از اتفاقات در خلال دو ماه اخیر و اتفاقات دوحه، می‌تواند در آینده روابط تهران و کابل موثر باشد و ایران هم یکی از کشور‌های همسایه‌ای است که عبدالله به آن سفر می‌کند.

سفیر اسبق ایران در افغاستان گفت: ارتباط با ایران برای افغانستان، به عنوان کشوری که مهم‌ترین میزبان مهاجران افغان بوده و همواره از گذشته تاکنون در کنار مردم افغانستان بوده است، قطعا می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، علاوه بر این اتفاقاتی که در افغانستان روی می‌دهد هم بر کشور ما موثر است، بنابراین اطلاع از روند‌هایی که اکنون در داخل افغانستان شکل می‌گیرد بر کشور‌های همسایه تاثیر گذار است، لذا چه کسی بهتر از عبدالله که از سابقه جهادی برخوردار است و در چارچوب دولت کار می‌کند، می‌تواند تازه‌ترین اخبار و تحلیل ا را از روند‌های طی شده به کشو‌رهای همسایه ارائه کند.

عبدالله عبدالله رئیس شورایعالی صلح افغانستان در راس یک هیئت از مقامات شورایعالی مصالحه ملی، نمایندگان مجلس ملی افغانستان و مقامات وزارت خارجه آن کشور امروز یکشنبه ٢٧ مهر ماه به ایران سفر کرد. عبدالله در این سفر سه روزه با رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزیر امورخارجه و دیگر مقامات عالی نظام دیدار و گفتگو خواهد داشت.