تنها دو هفته به پایان رقابت بین دونالد ترامپی که برای تجدید ریاست جمهوری اش تلاش می‌کند و جو بایدن دموکرات باقی مانده است. موازین و معیار‌های رقابت و آمار و ارقام، کاملا به نفع بایدن بوده و احتمال پیروزی او بیش از پیش شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ویکتور شلهوب در العربی الجدید نوشت: تنها دو هفته به پایان رقابت بین دونالد ترامپی که برای تجدید ریاست جمهوری اش تلاش می‌کند و جو بایدن دموکرات باقی مانده است. موازین و معیار‌های رقابت و آمار و ارقام، کاملا به نفع بایدن بوده و احتمال پیروزی او بیش از پیش شده است.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: با این حال، هیچ کس جرات ندارد نتیجه انتخابات را پیش بینی کند. نه حزب جمهوری خواه و نه حزب دموکرات. چرخش اوضاع علیه کلینتون به نفع ترامپ، در دوره قبل، همچنان در اذهان باقی مانده است. بنابراین، احتمال غافلگیری علیه هر یک از نامزد‌های فعلی، امر بعیدی به نظر نمی‌رسد.

در روز‌های اخیر، روزنامه «نیویورک پست» مجموعه ایمیل‌هایی که منتشر کرده و مدعی شد که از لپتاپ شخصی هانتر، نوه بایدن به آن دست یافته است و نشان می‌دهد زمانی که بایدن معاون اوباما بوده، از نام خود برای ثروتمند کردن پسرش در همکاری با یک شرکت اوکراینی استفاده کرده است.

این موضوع پیش از این‌ها نیز مطرح شده بود، اما به دلیل نبود مدارک، از اولویت تحقیقات کنار گذاشته شد. اما اکنون، بار دیگر همین مساله به شکل دیگری عنوان می‌شود و در صورتی که مدرکی یافت شود، آثار منفی زیادی برای بایدن خواهد داشت و حداقل از فاصله‌ای که در نظرسنجی‌ها با ترامپ دارد، کم می‌کند.

در مقابل، اطلاعاتی منسوب به جان کیلی، از کارمندان سابق کاخ سفید افشا شده است، مبنی بر اینکه ترامپ یک شخصیت معیوب است که نظیری ندارد. علاوه بر این، کیلی اشاره کرده بود که چند هفته پیش، ترامپ سربازان آمریکایی که در جنگ‌ها کشته شدند را «بازنده و بیچاره» خوانده است.

در صورتی که این مساله درست باشد، تاثیر بدی روی تبلیغات ریاست جمهوری ترامپ می‌گذارد. هچنانکه از جیمس میتس و هربرت مک مستر نیز خواسته شده است تا هر آنچه علیه ترامپ می‌دانند را افشا کنند.

در صورتی که این افراد نیز وارد خط تبلیغات انتخاباتی شوند، مشکل ترامپ با نخبگان قدرت، تنها منحصر به ژنرال‌های سابق نمی‌شود، بلکه مردم بیشتری را در بر می‌گیرد. بویژه آنکه افرادی که در دستگاه امنیت ملی با ترامپ همکاری داشتند، نظیر کایل مورفی، رابرت کاردیو و جان بولتون، رئیس جمهور فعلی را تایید نمی‌کنند، به این دلیل که به قول بولتون، ترامپ نه به آن‌ها وابسته است و نه به حزب جمهوری خواه. بولتون همچنین تاکید کرده است که ترامپ شایستگی آن را ندارد که یک فرصت چهار ساله دیگر به او داده شود.

این در حالی است که تعدادی از اعضای جمهوری خواه کنگره، در روز‌های اخیر انتقادات سختی را متوجه ترامپ کرده اند، از آن جمله است سناتور جان کورنین، که به رهبر اغلبیت جمهوری خواه، یعنی سناتور میچ ماکونیل نزدیک است. این افراد تا کنون در مورد تنگنایی که در کاخ سفید با آن مواجه بودند، صحبتی به میان نیاورده اند.

انتقاد از ترامپ در بین مقامات سیاسی ارشد در آمریکا، تبدیل به زبان رایج آن‌ها شده است، در همین رابطه، بایدن ترامپ را خطری برای امنیت ملی می‌داند. گذشته از اینکه شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده نیز پر است از فحش و ناسزا خطاب به ترامپ.

تا کنون حدود ۲۸ میلیون نفر از مردم آمریکا در رای‌گیری پیش از موعد انتخابات شرکت کرده اند، یعنی حدود ۶ برابر بیشتر از رأی دهندگان در رای‌گیری پیش از موعد انتخاباتی پیشین.

اکثریت این تعداد، از دموکرات‌ها هستند و در شرایطی که برخی جمهوری خواهان در مورد وقوع یک سونامی در ریاست جمهوری و کنگره هشدار می‌دهند، اما شبح ۲۰۱۶ همچنان بر ستاد انتخاباتی بایدن سایه افکنده است و این نامزد دموکرات از طرفدارانش خواسته است تا احساس رضایت نکرده و نتیجه انتخابات را تا آخرین لحظه پیش بینی نکنند. شاید بتوان گفت: این درخواست بایدن مبالغه آمیز است، اما حزب دموکرات این بار دیگر شکست در برابر ترامپ را تحمل نمی‌کند.