گزارش‌ها حکایت از آن دارد که علی اصغر پیوندی رئیس پیشین جمعیت هلال احمر به 12 سال حبس تعزیری، رد مال و پرداخت حدود 140 هزار یورو و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

این خبر را باشگاه خبرنگاران سایت متعلق به صداوسیما به نقل از یک منبع آگاه منتشر کرده، اما تاکنون به طور رسمی از سوی قوه قضائیه تائید نشده است. فرارو نوشت؛ چندی پیش سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که حکم پرونده فساد علی‌اصغر پیوندی رئیس سازمان هلال احمر و متهمان دیگر صادر شده و این حکم در مرحله تجدیدنظر خواهی است. او تصریح کرد که از بیان جزییات حکم معذور است. از سال 97 زمزمه‌های فساد در جمعیت هلال احمر به عنوان مهمترین نهاد امدادرسان در کشور مطرح شد. شایعات پیرامون گسترش فساد تا رده‌های مدیریتی مطرح بود، اما تائید نشده بود. سال گذشته پس از سیلاب‌های گسترده در مناطق مختلف کشور از گلستان گرفته تا خوزستان، فعالیت‌های هلال احمر نیز بیشتر مورد توجه قرار گرفت. محمود صادقی، نماینده وقت تهران در مجلس، اتهاماتی را متوجه علی‌اصغر پیوندی کرده بود. صادقی اوایل فروردین 98 با اشاره به مشکلات سیل گلستان نوشت که اگر رئیس جمعیت هلال احمر مراقب فساد در حوزه کاری خود بود، آمادگی بیشتری داشت. اما دولت توجهی به این حرف و شایعات نداشت. حمایت دولت تا جایی پیش رفت که گفته می‌شد پیوندی نسبت فامیلی با حسن روحانی رئیس‌جمهور دارد. این مطلب در آن مقطع از سوی پیوندی تکذیب شد. او در این باره گفت: « بنده آنطور‌ها که می‌گویند با رئیس‌جمهور محترم نسبت خانوادگی نسبی یا سببی ندارم، ولی به ایشان ارادت کامل داشته و دارم حالا چه با نسبت چه بی نسبت.» با تغییرات مدیریتی در قوه قضائیه و ورود گسترده دستگاه قضائی به فساد در سازمان‌ها، بحث‌ها پیرامون فساد در هلال‌احمر نیز بیشتر شد. پیوندی در آبان ماه مورد بازجویی و تحقیق قرار گرفت. گفته می‌شد او برای چند ساعتی هم بازداشت شده بود، اما با وثیقه سه میلیارد تومانی آزاد شد. تا اینکه نهایتا در 12 آذر ماه 98 علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال‌احمر ناچار به استعفا شد. علت استعفای پیوندی «حفظ سرمایه اجتماعی» هلال‌احمر و «ایجاد فضایی مناسب‌تر برای کار موثر» عنوان شد. ساعتی پس از انتشار خبر استعفا رسانه‌ها اعلام کردند که اطلاعات سپاه دوباره او را بازداشت کرده است. در ماه‌های پس از آن نیز برخی دیگر از مدیران ارشد هلال‌احمر دستگیر شدند. روز سه‌شنبه 17 دی ماه 98 روابط عمومی هلال‌احمر اعلام کرد که معاون حقوقی و رئیس دفتر برنامه و بودجه از جمله بازداشت شده‌ها بودند. دادگاه پیوندی و دیگر متهمان پرونده هلال‌احمر علنی برگزار نشد، جزییات پرونده هم اعلام نشد. حالا گفته می‌شود او به 12 سال حبس تعزیری، رد مال و پرداخت حدود 140 هزار یورو و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.

علی‌اصغر پیوندی کیست؟

علی‌اصغر پیوندی، در سال 1341 و در سمنان متولد شد. مدرک دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1368 و دکتری تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1372 را دارد. پیوندی، همچنین، دوره تکمیلی جراحی اندسکوپی سینوس و بینی، را در سال 80 در دانشگاه گراش -اتریش گذراند. او استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، است. مدیر گروه شنوایی‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از سال 1380-1382، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان از سال 1379-1375، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام جمهوری اسلامی ایران، از دی ماه 85 تا تیرماه 1390، رئیس مرکز تحقیقات شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، سرپرست مرکز تحقیقات و تشخیص میکروسکوپی - سازمان پزشکی قانونی کشور از سال 1383 تا سال 1387، عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور، معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از سال 1379 تا 1385، عضو هیأت عالی انتظامی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، سردبیر مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و مجله اوای دوست و عضو هیأت تحریریه مجله‌های علمی دانشگاهی، بخشی از سوابق اجرائی پیوندی است. در دولت یازدهم، سید حسن هاشمی، وزیر پیشین بهداشت، در حکمی او را به سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی منصوب کرد و او تا دو سال رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بود. پیوندی، همچنین در هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی کاندیدا شد و در مرداد 96 به عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی تهران و عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی انتخاب شد. در مهر ماه سال 96 اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر، دو گزینه نهایی برای انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر را به رئیس جمهوری معرفی کردند که در نهایت دکتر علی‌اصغر پیوندی با 11 و مصطفی محمدیون با 9 رای، برای کسب این جایگاه به رئیس‌جمهوری معرفی شدند. حسن روحانی نیز حکم را به نام پیوندی زد. او تا آذر ماه سال گذشته ریاست هلال‌احمر را بر عهده داشت.

اتهامات پیوندی چه بود؟

کیفرخواست پرونده علی‌اصغر پیوندی و فساد در هلال‌احمر به صورت رسمی منتشر نشده است، اما در رسانه‌ها جزئیاتی از این پرونده بیان شده است. اطلاعاتی که در دست است نشان می‌دهد رئیس پیشین سازمان هلال احمر درگیر چند اتهام جدی رشوه، اختلاس، تصرف غیرقانونی اموال دولتی و ... است. براساس گزارش‌ها شاکی پرونده فساد در هلال‌احمر سازمان بازرسی کل کشور است. ظاهرا پرونده پیوندی دو بخش دارد، بخشی از آن مربوط به فساد در دوران ریاستش بر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و بخش دیگری مربوط به دوران ریاست بر هلال‌احمر باز می‌گردد. گفته می‌شود او از زمان ریاستش بر دانشگاه یعنی از شهریور 92 تا مرداد 96 به غیر از دریافتی‌های خود در زمان ریاست، از محل اعتبارات جاری دانشگاه و بیمارستان لقمان تحت عنوان حقوق و کارانه بیمارستان لقمان و دریافتی‌های خارج از شمول جمعا 1 میلیارد و 372 میلیون تومان دریافت کرده است که بیش از 800 میلیون تومان آن غیرقانونی بوده است.

غیر از این پیوندی متهم بوده که در دانشگاه علوم پزشکی بهشتی برای خود و همسرش حساب مخفی ایجاد کرده و حقوق خودش را در زمان ریاست، 50 درصد اضافه کرده است. همچنین کارانه بیشتر از حدقانونی دریافت کرده است. ظاهرا پیوندی از این حساب مبالغ کلانی برداشت کرده که توجیه منطقی بر هزینه کرد آن ارائه نشده است. در پرونده هلال‌احمر نیز پیوندی متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان چهل هزار یورو از وجوه شرکت‌های مربوطه به سازمان تدارکات هلال‌احمر، تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان 60 هزار درهم از رئیس بیمارستان هلال‌احمر ایرانیان دبی، تصرف غیرمجاز به مبلغ 85393 یورو از وجوه جمعیت هلال‌احمر در تاسیس شرکت وابسته به جمعیت هلال‌احمر در کشور آلمان شده است. همچنین پرداخت رشوه به نمایندگان مجلس از جمله اتهاماتی است که در این پرونده وجود دارد.