همه‌ چیز به شب انتخابات بستگی دارد؛ این تنها توصیفی است که می‌توان در خصوص وضعیت کنونی دو کاندیدا و پیش‌بینی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا مطرح کرد، چرا که رقابت در بسیاری از ایالت‌های تأثیرگذار به اندازه‌ای نزدیک است که هیچ نظرسنجی علمی و دقیقی هم قادر نیست نتیجه نهایی را حدس بزند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در فلوریدا میانگین نظرسنجی‌ها از برتری 1.2 درصدی بایدن حکایت دارند، در نوادا بایدن با 4 درصد اختلاف پیشتاز است، در ویسکانسین برتری کاندیدای دموکرات‌ها به 6.4 درصد می‌رسد، در پنسیلوانیا اختلاف بایدن با ترامپ 4.3 درصد است و در میشیگان نیز فاصله دو کاندیدا 6.5 درصد به نفع بایدن است. با این همه، آمارها به اندازه‌ای به حاشیه خطای نظرسنجی‌ها نزدیک است و احتمالات متفاوتی در خصوص رای‌دهندگان وجود دارد که عملا هر سناریویی امکان‌پذیر است. 

رقابت نزدیک دونالد ترامپ و جو بایدن در ایالت‌های تاثیرگذار میدان نبرد باعث شده تا کارزار انتخاباتی دو کاندیدا نهایت تلاش را برای جذب آرای اقشار مختلف در این ایالت‌ها به کار ببندند. هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان می‌کوشند با جذب آرای رای‌دهندگان لاتین‌تبار که اغلب محافظه‌کار هستند، گامی برای پیروزی در ایالت‌های مهم بردارند. رای این لاتین‌تبارها می‌تواند سرنوشت انتخابات در ایالت‌هایی نظیر تگزاس و پنسیلوانیا را که رقابت در آنها به صورت شانه به شانه در جریان است، تعیین کند و از همین رو هم جو بایدن و هم دونالد ترامپ این روزها برنامه‌هایی در راستای جذب آنها تدارک دیده‌اند.

روز پنجشنبه کارزار انتخاباتی ترامپ تبلیغات تلویزیونی متنوعی را در ایالت‌های میدان نبرد کلید زد که مستقیما لاتین تبارها را هدف می‌گرفت و به آنها وعده‌هایی در خصوص وضعیت زندگی مهاجران لاتین تبار در صورت تداوم ریاست‌جمهوری ترامپ و همچنین سیاست‌های سختگیرانه او در قبال کشورهایی نظیر ونزوئلا و کوبا می‌داد. در یکی از این تبلیغ‌ها فردی لاتین تبار می‌گوید «ما خانه و زندگی‌مان را رها کرده‌ایم تا اینجا رویای امریکایی را زندگی کنیم و آینده‌ای بهتر بسازیم اما حالا کرونا مانع ما شده است و می‌خواهیم مانند رییس‌جمهور ترامپ و همراه با او بر کرونا غلبه کنیم.» کارزار بایدن نیز از مدت‌ها پیش با صرف‌ بودجه‌های تبلیغاتی زیاد تلاش دارد تا آرای این قشر را از آن خود کند.

 32 میلیون لاتین تبار واجد شرایط

بر اساس یافته‌های آماری موسسه نظرسنجی پیو، 32 میلیون لاتین تبار می‌توانند در انتخابات 2020 رای خود به صندوق بیندازند و وزن جمعیتی این قشر در ایالت‌هایی مانند آریزونا، نوادا، میشیگان، کارولینای شمالی، تگزاس و پنسیلوانیا به اندازه‌ای است که تغییر نظرشان به نفع یک کاندیدا می‌تواند شرایط را برای کاندیدای رقیب بسیار سخت کند. به نوشته واشنگتن پست، به رغم این اهمیت بسیاری از لاتین تبارها از رقابت‌های سیاسی دورند و تحقیقات علمی نیز نشان می‌دهد که اطلاعات چندانی از روند رای دادن (پستی و زودهنگام) ندارند. نگاه‌های متفاوت و متکثری نیز در میان آنها وجود دارد اما آرای مردد اکثریت جمعیت لاتین تبارها را تشکیل می‌دهند. ادگار فلورس، تحلیلگر و استراتژیست دموکرات در نوادا در این باره می‌گوید: «تحلیلگران هیچگاه به سوی پیش‌بینی آرای لاتین‌ها نمی‌روند چرا که نمی‌توانند فضای فرهنگی و سیاسی میان آنها را درک کنند. لاتین‌ها مانند یک راز هستند که هر بار به ‌طور متفاوتی عمل می‌کنند و همین مساله آنها را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند».

اهمیت لاتین تبارها در انتخابات امریکا از این زاویه نیز قابل اشاره است که عدم رای دادن آنها به صورت پستی و زودهنگام باعث می‌شود، نتایج و آمارهای به دست آمده از این آرا همچنان غیرقابل استناد باشند. در حال حاضر بر اساس آمارهای منتشر شده از انتخابات‌های زودهنگام و پستی با اختلاف قابل توجه نسبت به جمهوری‌خواهان در ایالت‌های کلیدی پیشتازند اما تا زمانی که لاتین تبارها رای خود را به صندوق نینداخته باشند و میزان مشارکت آنها مشخص نشده باشد، معلوم نیست پیروز انتخابات چه کسی خواهد بود.

 نظرسنجی‌های فدرال و تداوم برتری بایدن

نظرسنجی جدید شبکه خبری سی‌ان‌ان نشان می‌دهد، جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا مقابل ترامپ پیشتازی ۱۲ درصدی در سطح ملی دارد. معاون سابق رییس‌جمهوری امریکا در نظرسنجی سی‌ان‌ان ۵۴ درصد از حمایت رای‌دهندگان احتمالی را به دست آورد و ترامپ با ۴۲ درصد از او عقب ماند. این شکاف عمیق‌تر از چیزی است که اکثر نظرسنجی‌ها در سطح ملی نشان می‌دهند. این نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر رای‌دهندگان تصمیم خودشان را گرفته‌اند؛ تنها 4 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند که به نامزد دیگری رای می‌دهند، به هیچ کدام از این نامزدها رای نمی‌دهند یا هیچ نظری ندارند. این نظرسنجی نشان می‌دهد که جو بایدن دموکرات با حمایت بیشتری در سراسر این کشور به نسبت هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ به استقبال روز انتخابات سوم نوامبر می‌رود. بایدن از سال گذشته در تمامی نظرسنجی‌های سی‌ان‌ان پیشتاز بوده است. بایدن پیشتازی ۶۱ درصد مقابل ۳۷ درصد در میان زنان و ۷۱ به ۲۴ درصد در میان رای‌دهندگان غیرسفیدپوست را دارد. در همین حال جو بایدن یک درصد در میان رای‌دهندگان مرد و دو درصد در میان رای‌دهندگان سفیدپوست عقب است که این فاصله جزو حاشیه خطای این نظرسنجی است. بایدن همچنین از پیشتازی ۶۵-۴۴ در میان سالخوردگان (گروهی که به شکل سنتی متمایل به جمهوری‌خواهان است) برخوردار است و این می‌تواند نقشی کلیدی در ایالت‌های سرنوشت‌ساز مثل آریزونا و فلوریدا ایفا کند. جو بایدن همچنین یک نرخ محبوبیت کاملا مثبت دارد؛ ۵۵ درصد از رای‌دهندگان احتمالی گفتند که دیدگاه مثبتی به او دارند و ۴۲ درصد هم نظر مساعد ندارند. میزان محبوبیت ترامپ هم ۴۲ درصد شد و ۵۵ درصد عملکرد ریاست‌جمهوری او را تایید نکردند. نظرسنجی سی‌ان‌ان از ۸۸۶ رای‌دهنده احتمالی بین ۲۳ تا ۲۶ اکتبر انجام شد و حاشیه خطای آن مثبت و منفی ۳.۸ درصد است.با این حال نتایج میانگین نظرسنجی‌ها در سطح ملی کمی متفاوت است. بر اساس میانگین نظرسنجی RCP، بایدن در سطح ملی با اختلاف 7.6 درصد آرا نسبت به ترامپ پیشتاز است. او با 51.2 درصد در برابر ترامپ با 43.6 درصد پا به انتخابات می‌گذارد و امید زیادی برای پیروزی نهایی دارد. بر اساس میانگین نظرسنجی‌های Five Thirty Eight نیز برتری بایدن به 8.8 درصد می‌رسد که هنوز با برتری دو رقمی او در نظرسنجی سی‌ان‌ان فاصله دارد.