تمام شد. این را دموکرات‌ها و البته آمار بحث‌برانگیز انتخابات آمریکا و رسانه‌ها می‌گویند؛ رسانه‌هایی که حتی پخش زنده سخنرانی ترامپ را قطع کرده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ترامپ دیروز فقط خودش و هوادارانش را دارد و رسانه‌ها و سیستم آمریکا همراه با دموکرات‌ها و... همگی علیه او هستند. اما درتمام ایالت‌‌ها رقابت‌ها بسیار بیش از حد تصور نزدیک بود. ایالاتی که ترامپ در آنها پیشتاز بوده و البته ناگهان ورق برگشته با این حال اختلافات در بیشتر ایالات به زیر نیم درصد می‌رسد، این موضوع این حق را به ترامپ می‌دهد که درمورد این ایالات شکایت کند هرچند تا به امروز سیستم قضائی هم وقعی به ترامپ نداده است. همانطور که سی‌ان‌ان و رسانه‌های دیگر با قطع سخنانش او را لاک‌پشت چاق خطاب می‌کنند و توئیتر هم از بستن پست‌های او در آینده نزدیک می‌گوید. با این حال ترامپ بالاترین آرای تاریخ یک انتخابات را به عنوان رقیب نامزد پیروز کسب کرده استّ همانطور که بایدن بالاترین رای تاریخ یک رئیس‌جمهور را و همانطور که آمریکا بالاترین میزان مشارکت مردمی تمام تاریخ خود را تجربه کرده است. اگرچه انتخابات آمریکا به خط پایان خود نزدیک شده است، اما در مورد فرضیه‌های بعد از این نیز سخنان زیادی بیان می‌شود. عده‌ای از این می‌گویند که شاید ترامپ تا آخر نتیجه انتخابات را نپذیرد و آن وقت کاخ سفید را هم به این راحتی ها ترک نکند و کار به مقامات امنیتی برای بیرون کردن او بکشد، عده‌ای هم از شکایات و تعیین سرنوشت نهایی آرا در دیوان عالی می‌گویند. عده‌ای هم اما همه اینها را واکنش هایی زودگذر تلقی می‌کنند که در نهایت به حضور بایدن در کاخ سفید ختم خواهد شد. با این حال هنوز هم هستند عده‌ای که منتظر یک اتفاق خاص برای تغییر ماجرا هستند . کندی شمارش آرا در برخی ایالات مانند نوادا همان‌طور که ترامپ گفته بود شائبات در این انتخابات را پررنگ کرد با این حال اما اظهارات وی تاکنون ندید گرفته شده و بایدن جشن پیروزی را گرفته است.

هشدار پلوسی

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: به نظر می‌رسد پیروزی بایدن و هریس در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا قطعی شده است. بسیاری در مورد آسیبی که ترامپ ممکن است در فاصله زمانی باخت در انتخابات و ترک کاخ سفید به کشور وارد کند، نگران هستند. هرچند ما تمام آرا را به دست نیاورده‌ایم اما سرانجام این جنگ را برنده شده‌ایم. رئیس‌جمهور منتخب جو بایدن از حمایت مجلس سنا برخوردار خواهد بود.

بایدن 264 ترامپ 214

شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا وارد مرحله حساسی شده است. جمعه به وقت تهران هم شمارش در ایالت‌های سرنوشت‌ساز ادامه دارد و یک پیروزی دیگر برای دموکرات‌ها در یک ایالت حساس مانند نوادا یا جورجیا می‌تواند جو بایدن را به کاخ سفید برساند. رقابت در این ایالت‌ها با پیشتازی اندک بایدن پیش می‌رود و از شانس دونالد ترامپ کاسته شده است و مسیر کوتاه‌تر و هموارتری مقابل بایدن دیده می‌شود.بر اساس اعلام مقام‌های انتخاباتی آمریکا، بیش از 100 میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه‌شنبه نیز میلیون‌ها تن دیگر به پای صندوق‌های رای رفتند، به طوری که انتخابات امسال در 120 سال اخیر از نظر حضور واجدان شرایط رای‌دهی، رکورد شکست.روز سه‌شنبه با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای‌گیری کم کم بسته شدند و نتایج انتخابات به صورت تدریجی اعلام می‌شود که حاصل حجم بالایی از آرای پستی است. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به 270 رای الکترال نیاز دارد.هنوز شمارش آرای انتخاباتی در ایالت‌های نوادا، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا و آلاسکا به اتمام نرسیده است. به گفته یکی از مقام‌های ایالت جورجیا، حدود 10 هزار رای هنوز شمارش نشده است و انتظار نمی‌رود به‌زودی نتیجه اعلام شود. نتیجه این ایالت برای بایدن حیاتی است.

وضعیت شمارش آرا در ایالت‌های تاثیرگذار

در همین حال، کمپین انتخاباتی ترامپ و شخص وی با طرح شکایتی در دادگاه و در توییتر خواستار متوقف شدن شمارش آرا شده‌اند. تیم او تاکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان آغاز و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن و تیم او اما می‌گویند تمام آرا باید شمارش شوند. تیم انتخاباتی ترامپ همچنین با طرح ادعاهایی همانند شکایت در ایالت میشیگان، در پنسیلوانیا، ویسکانسین و جورجیا طرح دعوی کرده است تا جلوی شمارش آرای انتخابات را بگیرد.

آرای سرنوشت‌ساز

گرچه تکلیف آرای نوادا هنوز مشخص نیست اما انتظار می‌رود آرای آن به بایدن برسد. آلاسکا هم در ردیف پیروزی‌های ترامپ قرار می‌گیرد. بدین ترتیب تعداد آرای الکترال بایدن مقابل ترامپ، 270 به 217 می‌شود. این به معنای پیروزی برای بایدن است. وضعیت در جورجیا و کارولینای شمالی هنوز روشن نیست. بایدن در جورجیا با 1097 رای پیشتاز است. سرنوشت 20 رای الکترال پنسیلوانیا هم که بایدن در آن اندکی پیشتازی دارد، همچنان نامعلوم مانده است.

آلاسکا (3 رأی الکترال)، نوادا (6 رأی الکترال)، جورجیا (16 رأی الکترال)، کارولینای شمالی (15 رأی الکترال) و پنسیلوانیا (20 رأی الکترال).

نامزدهای انتخابات تاکنون به صورت زیر ایالت‌ها را از آن خود کرده‌اند:

ترامپ

کنتاکی (رای الکترال 8)، اوکلاهاما (7)، تنسی (11)، وست ویرجینیا (5)، آرکانزاس (6)، می‌سی‌سی‌پی (6)، آلاباما (9)، کارولینای جنوبی (9)، ایندیانا (11)، وایومینگ (3)، داکوتای جنوبی (3)، داکوتای شمالی (3)، لوئیزیانا (8)، نبراسکا (4)، کانزاس(6)، میسوری (10)، آیداهو (4)، یوتا(6)، اوهایو (18)، مونتانا (3)، آیووا (6)، فلوریدا (29)، تگزاس(38) و مین(1)

بایدن

ورمونت (3)، مریلند (10)، نیوجرسی (14)، ماساچوست (11)، واشنگتن دی‌سی (3)، دلاور (3)، ویرجینیا (13)، ایلینوی (20)، کنتیکت (7)، رودآیلند (4)، نیویورک (29)، نیومکزیکو (5)، کلورادو (9) نیوهمپشایر (4) ایالت واشنگتن (12)، اورگان (7)، کالیفرنیا (55)، هاوایی (4)، مینه‌سوتا(10)، نبراسکا (1)، مین (3)، آریزونا (11)، ویسکانسین (10) و میشیگان (16).

در شرایطی که بحث و جدل‌های انتخاباتی بالا گرفته است، بایدن به پیروزی امید دارد. در همین حال دونالد ترامپ هم در توییتی دموکرات‌ها را به تلاش برای سرقت آرا متهم کرده است. او در واشنگتن در جمع حامیانش گفت: من با اعلام آرای پستی، دادگاه را پیش‌بینی‌ می‌کردم. ما این انتخابات را بردیم، هدف ما در حال حاضر تضمین این پیروزی است، ما می‌خواهیم قانون اجرا شود، به دیوان عالی می‌رویم و می‌خواهیم رای گیری پایان یابد. تا آنجا که به من مربوط است ما پیروزیم.بایدن پس از اظهارات ترامپ در تشکیک صحت نتیجه انتخابات در سخنانی گفت: باید تک تک آرا شمرده شود. ما زیر بار زورگویی نمی‌رویم و تسلیم نمی‌شویم و مطمئن هستم پیروز بیرون خواهیم آمد اما این پیروزی من به تنهایی نیست بلکه پیروزی مردم آمریکاست.بایدن همچنین در تازه‌ترین توییت خود نوشته است: شکی ندارم که پیروز انتخابات خواهم شد. مردم آمریکا نظرشان را گفته‌اند و انتخابشان را انجام داده‌اند بنابراین باید همه آرا خوانده شود. شکی نداریم که پیروز انتخابات معرفی خواهیم شد. از همه می‌خواهم صبوری‌شان را حفظ کنند. دموکراسی گاهی به هم ریخته است، لازم است مردم صبور باشند، نتایج وقتی تمام آرا شمرده شود اعلام خواهد شد و این معنی دموکراسی است.