معاون وزارت خارجه در دولت اصلاحات، ضمن بسط نادرست مجوز مذاکرات برجامی مدعی شد مانعی برای مذاکره مجدد با آمریکا در دولت بایدن وجود ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سید محمدصدر به روزنامه همشهری گفته است: اما مواضع آقای بایدن در چارچوب سیاست همه‌جانبه‌گرایی تعریف می‌شود. در تبلیغات انتخاباتی هم اعلام کرده است که آمریکا به برجام بازخواهد گشت و به تعهدات خود در این توافق عمل خواهد کرد، با این شرط که ایران هم به تعهدات خود عمل کند. این موضع آقای بایدن را می‌توان مثبت تلقی کرد. در طرف ایران هم این آمادگی وجود دارد که در همان چارچوب ۱+۵ و برجام مذاکرات ادامه پیدا کند تا اجرای تعهدات برجام از سوی تمامی اعضا از سر گرفته شود و در نتیجه آن تحریم‌های ظالمانه‌ای که در دوره ترامپ تصویب شد، کنار گذاشته شوند.

وی می‌افزاید: اگر آقای بایدن صداقت داشته باشد، به غیر از بازگشت به برجام و لغو تمام تحریم‌ها، باید خسارت‌هایی را که به‌دلیل نقض تعهدات از سوی آمریکا به ایران تحمیل شده است، جبران کند. در این صورت نشان خواهد داد که آمریکا به‌صورت جدی به توافقات خود پایبند است.

صدر همچنین گفت: ایران پیش از ترامپ، یک توافقی را با تیم بایدن، اوباما و کری امضا کرده است و ترامپ به‌عنوان رقیب آنها به ریاست‌جمهوری رسیده و تعهداتی را که توسط آنها به امضا رسیده، نقض کرده است؛ بنابراین اگر آنها صداقت داشته باشند، دلیلی برای عدم‌توافق وجود ندارد.

‌باید در نظر داشت که توافق برجام علاوه‌بر کشورهای اروپایی، روسیه و چین، در آمریکا توسط حزب دمکرات و تیم بایدن، کری و اوباما و در ایران هم توسط دولت آقای روحانی و آقای ظریف به سرانجام رسید؛ بنابراین دلیلی وجود ندارد که آنها با همین تیمی که در ایران توافق را با خود آنها امضا کرده‌اند، از مذاکرات مجدد درباره همان توافق امتناع کنند؛ لذا به تأخیر انداختن مذاکرات با این پیش‌فرض موضوعیتی ندارد.

صدر در عین حال درباره این سؤال که آیا دولت روحانی در سال پایانی در موقعیت مذاکره با آمریکا قرار دارد گفت: همانطور که در گذشته، همین دولت و تیم آقای ظریف، قریب به ۲ سال اجازه مذاکره با آمریکا را داشتند و توافق برجام توسط حاکمیت مورد تأیید قرار گرفت، به‌نظر نمی‌رسد مانعی در مسیر مذاکرات مجدد میان این دولت با دولت آقای بایدن در آمریکا وجود داشته باشد. من همان زمانی که مذاکرات برجام جریان داشت، به آقای ظریف گفتم: «مطمئن باشید اگر شما به توافقی برسید که منافع ایران در آن تأمین شده باشد، حتماً مقام معظم رهبری حمایت خواهند کرد.» بنابراین اگر برجام هم مورد تأیید ایشان نبود، به جایی نمی‌رسید.

اظهارات آقای صدر از چند جهت مغلوط است. نخست اینکه بایدن و تیم مشاوران او هرگز جایی به روشنی نگفته‌اند که با برجام- به عنوان اجرای تعهدات بی‌قید و شرط خود در لغو تحریم‌ها- بازخواهند گشت. بلکه آنها می‌گویند باید تعهدات برجامی ایران- که بعضاً رو به پایان است- باید تمدید شود و ضمناً تعهدات غیر برجامی نیز بر آن اضافه گردد! ثانیاً دولت اوباما به ویژه پس از اجرای برجام، بارها این توافق را با اعمال تحریم‌های گسترده و چند لایه نقض کرد و در واقع هیچ وقت آن را اجرا نکرد و از همان ابتدا زیرپا گذاشت. در همین دوره فشار برای کاهش صادرات نفت ایران و مشکلات بانکی و ویزایی شدت گرفت و حتی به نماینده منتخب آقای روحانی برای نمایندگی ایران در سازمان ملل (حمید ابوطالبی) ویزا ندادند و در همین دوره سرمایه‌گذاران و تجار، از سفر به ایران بیم داده و تهدید به تحریم شدند.

ثالثاً برجام یک توافق قطعی و غیرقابل مذاکره مجدد است؛ چنانکه سخنگوی وزارت خارجه هم گفته است و عجب است که آقای صدر از مذاکره مجدد در این باره حرف می‌زند.

رابعاً مجوز مذاکرات برجامی، که البته چهارچوب روشنی داشت و متأسفانه بعضاً از سوی تیم مذاکره‌کننده مراعات نشد و موجب خسارت‌های نهفته در برجام شد- مربوط به همان دوره است که نه به عنوان یک دستاورد بلکه به عنوان مایه عبرت برای تاریخ ماند - برهمین اساس، موضوع مذاکره با طرف عهدنشناس و خدعه‌گر آمریکایی، سالبه به اقتضای موضوع است و کمترین نسبتی با عقلانیت ندارد.غش و ضعف روزنامه کارگزاران برای بی‌تدبیری بنزینی و پیروزی بایدن

همان روزنامه‌ای که به هنگام بی‌تدبیری بنزینی دولت، جشن گرفته بود و آن را با رنگ قرمز تمام صفحه، پیروزی جا می‌زد، حال انتخابات آمریکا را با رنگ تمام صفحه جشن می‌گیرد تا ثابت کند طیف مدعی اصلاح‌طلبی برنامه‌ای جز ایجاد بی‌ثباتی و گره زدن همه‌چیز به زلف آمریکا ندارند.

روزنامه وطن امروز با اشاره به دو شیرین‌کاری روزنامه سازندگی در دو مقطع متفاوت نوشت: همین پارسال بود؛ آبان 98. دولت بنزین را بدون تمهیدات پیشینی و یک‌شبه‌ گران کرد. رئیس‌جمهور گفت: خودش هم صبح جمعه از این تصمیم خبردار شده است. فردا یک روزنامه که چند سال است اصلی‌ترین ارگان توجیه‌کننده سیاست‌های غلط اقتصادی دولت است، حمایت عجیبی از کار دولت کرد. در حالی که اتفاقات تلخ و غمباری طی چند روز بر سر ایران عزیز آوار شده بود، این روزنامه با تیتر «هزینه جراحی» به استقبال این حوادث رفت؛ در پس‌زمینه‌ای قرمز. گویی یک «پیروزی» محقق شده؛ اما کدام پیروزی؟

سیاست‌های غلط و ناتوانی در اجرای یک تصمیم اقتصادی کشور را دچار وضعیتی کرد که احساسات بخش‌های زیادی از مردم را جریحه‌دار کرد. در کنترل قیمت ارز، بی‌تدبیری در مدیریت شرایط کرونایی، گرانی‌ افسارگسیخته و شرایط اسفناک در حوزه مسکن برای تعداد زیادی از مستاجران، وضعیتی را به وجود آورد که بی‌سابقه بود. امروز هم بی‌تدبیری دولت وضعیتی به وجود آورده که دی 96 و آبان 98، به عنوان ۲ برهه تلخ به حساب می‌آید.

خوشحالی عجیب و غریب روزنامه‌های اصلاح‌طلب و طرفدار دولت از انتخاب بایدن، خلاصه وضعیت آنها در نسبت با اداره کشور است. آن هم پس از 7 سال که ایده پیوند زدن مشکلات کشور از آب خوردن تا ازدواج جوان‌ها چند بار پیاپی با شکست مواجه شد. گره زدن همه اتفاقات کشور بویژه وضعیت اقتصادی به انتخابات آمریکا تاسفبارترین اتفاق این روزها بود؛ حال همان روزنامه‌ها ابزار خودتحقیری مجدد هستند چنان‌که روزنامه مورد اشاره حالا در صفحه‌ای آبی کاهش قیمت ارز و خودرو و سکه را نتیجه بایدن می‌داند، این روزنامه‌ها از این اتفاقات برای روز مبادا (بخوانید انتخابات) تیتر می‌گیرند. وطن امروز در پایان، بازی نشریه کارگزارانی با رنگ‌های قرمز و آبی را خلاف منطق واقعی پیروزی و استقلال خوانده است.شما که دفاع مظلومانه شهید سلیمانی را ملامت می‌کردید!

دبیرکل حزب اشرافی کارگزاران می‌گوید از انتخاب بایدن ذوق‌زده شدیم، چون اکثریت مردم آمریکا قاتل سردار سلیمانی را کنار گذاشتند.

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با «جماران» درباره ذوق‌زدگی از انتخاب بایدن اظهار داشت: بله، ما ذوق‌زده شدیم چون دیدیم رئیس‌جمهوری که بسیار با ایران بد عمل کرد و فردی را مانند سردار سلیمانی به شهادت رساند و برای اولین بار در طول تاریخ آمریکا مسئولیت یک عملیات تروریستی را برعهده گرفت، و از عنوان «ترور» هم استفاده کرد از سوی اکثریت مردم آمریکا کنار زده شد. این باعث خوشحالی است. اگر یک عده در داخل از این موضوع ناراحتند باید توضیح دهند که منطق‌شان چیست؟

وی می‌افزاید: پیش از اینکه بخواهیم درباره رئیس‌جمهور جدید آمریکا اظهارنظر کنیم باید ببینیم چه عملکرد و رفتاری خواهد داشت. در مجموع اگر به تاریخ آمریکا نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که رؤسای جمهور آمریکا برای حفظ منافع ملی خودشان کار می‌کنند. ولی برای ما که در برابر دولت دیگری قرار گرفته‌ایم، در طول تاریخ همیشه نتیجه عملکرد رئیس‌جمهورهایی که از حزب دموکرات بوده‌اند، برای کشور و مردم ما نسبتاً بهتر از جمهوری‌خواهان بوده است.

اگر هم سیاست‌های دموکرات‌ها در راستای پیشبرد منافع آمریکا بوده، ولی لااقل چنگ و دندانی که نشان می‌دادند آشکارا نبوده است. پس از انقلاب نیز دوره دموکرات‌ها نظیر کلینتون و اوباما از دوران بوش و ریگان و ترامپ برای مردم ایران بهتر بوده است.

امروز نیز اگر کسانی از رفتن ترامپ ناراحت هستند، در زمره افرادی قرار دارند که موافق سخت‌گیری‌های بیشتر علیه ایران هستند. اسرائیل و اعراب منطقه ممکن است ناراحت باشند. براندازان و دشمنان انقلاب ناراحتند. ولی به نظرم نباید کسی در داخل کشور از رفتن ترامپ ناراحت باشد. باید مراقب کشور و مردم بود و از هر روزنه‌ای که بازشود استفاده کرد.

اظهار خوشحالی کرباسچی از کنار رفتن آمر ترور شهید سلیمانی در حالی است که وی اولاً در اظهاراتی شماتت‌آمیز مدعی شده بود جوانان وطن را با بردن به جنگ در سوریه و عراق به کشتن می‌دهند! او آن روز در واقع هم‌ادبیات با آمریکایی، سردار سلیمانی فرمانده مبارزه با تروریسم (و عامل تأمین امنیت کشورمان) را سرزنش می‌کرد اما امروز ادعا می‌کند از کناره‌گیری آمر ترور آن شهید خوشحال است. در واقع اگر آمریکایی‌ها سپاه پاسداران و سردار سلیمانی را در فهرست تحریم و ترور گذاشته بودند، اصلاح‌طلبان غربگرا نیز از پشت جبهه شخصیت منطق این شهید را مورد ترور قرار می‌دادند. ضمناً باید خاطرنشان کرد که دولت اوباما بانی فتنه داعش بود و بایدن نیز پس از ترور شهید سلیمانی، ابراز خوشحالی و حمایت کرد.

ثانیاً برخلاف ادعای کرباسچی، تحریم‌های دولت دموکرات اوباما (سلف بایدن)، قبل و بعد از برجام به مراتب افزون‌تر از تحریم‌های دوره ترامپ بود؛ از جمله، تحریم‌های فلج کننده، پیگیری برای تصویب قطعنامه تحریمی 1929 علیه ایران در شورای امنیت، تمدید تحریم‌های داماتو (یادگاری کلینتون) در قالب «آیسا»، تحریم‌های جامع «سیسادا» و همچنین همراهی دموکرات‌های کنگره برای تصویب تحریم‌های کاتسا (موسوم به مادر تحریم‌ها) که توسط ترامپ اجرایی شد. ضمناً بایدن هم تصریح کرد، فشار حداکثری ترامپ شکست خورده و شیوه‌های زیرکانه‌تری برای سخت‌گیری بیشتر علیه ایران وجود دارد.