یک حقوقدان گفت: باید توافق و ورود جدید به برجام و تعهداتی که بین طرفین ایران و آمریکا منعقد می‌شود به تایید کنگره آمریکا برسد و به صورت یک قانون داخلیتصویب شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نعمت احمدی در گفتگو با ایسنا درباره انتظارات ایران از طرف آمریکایی‌ برای بازگشت به برجام، گفت: ترامپ در پایان دوره‌اش خصوصا زمانی که از برجام خارج شد به صورت یک شیب ملایم و در ماه‌های پایانی به صورت یک شیب تند با استفاده از یک تیم حقوقی قدرتمند و آشنا به مراحل مختلف تحریم، دایره تحریم‌ها را به طرف ما تنگ کرد و از انرژی هسته‌ای و مسائل دیگر به طرف تروریسم آورد و حذف کردن این فرمان‌های اجرایی و تحریم‌های آقای ترامپ فقط به فرمان اجرایی رئیس جمهور بعدی نیاز ندارد؛ بلکه طبق مقررات داخلی آمریکا باید مجلس سنای ایالات متحده آمریکا هم آن را تصویب کند.

وی ادامه داد: با ترکیبی که اکنون مجلس سنای آمریکا دارد هنوز مشخص نیست که در ۵ نوامبر نتیجه انتخاب دو کرسی که به ۵ ژانویه موکول شده، چه سرنوشتی پیدا

خواهد کرد.

این حقوقدان تاکید کرد: آقایان ترامپ و بایدن گفتند ما از برجامی که خارج شدیم، وارد می‌شویم اما پیش شرط‌هایی داریم. اخیرا تحریم‌هایی هم علیه ایران از سوی ترامپ در ماه‌های آخر شکل گرفته است و اجازه به رئیس جمهور بعدی نمی‌دهد؛ لذا اگر بایدن هم پیش شرط‌ها را قبول کند نمی‌تواند به نفع ما باشد و یک برجام جدیدی آقای بایدن و آمریکا برای ایران در نظر می‌گیرد و باید دید در آن شرایط چه وضعی داریم.

وی افزود: آقای ظریف از امتیازات خوبی برخوردار است و مذاکره‌کننده قهاری است. ۲۲ ماه با آمریکایی‌ها مذاکره کرد. زمانی که آقای ظریف در سازمان ملل بود با آقای جو بایدن که در آن زمان مسئول کمیته امنیت خارجی مجلس سنا بود مذاکره داشت و یکدیگر را می‌شناسند و آقای ظریف با ادبیات و نوع مذاکره آقای بایدن آشنایی دارد و اگر دست آقای ظریف در مذاکره باز باشد، زمانی که می‌خواهیم به برجام ورود داشته باشیم اگر آمریکایی‌ها پیش شرط‌هایی داشته باشند آن زمان آقای ظریف با تکیه بر سابقه و این موضوع که به همین راحتی با یک فرمان اجرایی از برجام خارج شدند می‌تواند صحبت کند و از آن استفاده کند.

احمدی گفت: باید توافق و ورود جدید به برجام و تعهداتی که بین طرفین ایران و آمریکا منعقد می‌شود به تایید کنگره آمریکا برسد و بصورت یک قانون داخلی تصویب شود البته سخت است زیرا هنوز تکلیف مجلس سنا مشخص نشده است زیرا تا ژانویه که ترامپ است و زمان می‌برد تا کابینه عوض شود و نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به مواردی می‌رسند که باید مذاکره داشته باشند و آن بخش‌هایی که ترامپ با یک فرمان اجرایی خروج کرده مثل معاهده پاریس و یونسکو و... که با ابطال فرمان اجرایی رئیس جمهور سابق به وسیله رئیس جمهور جدید انجام می‌شود ولی بخش‌هایی مثل برجام نیاز به مذاکره دارد و فکر نمی‌کنم به همین راحتی و سادگی

صورت گیرد.