ایسنا/ یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: بایدن برخلاف ترامپ از لزوم مذاکره با ایران صحبت کرده است و ما هم باید این علامت را به طرف مقابل بدهیم که با رعایت منافع خود آماده مذاکره و تفاهم هستیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی محمد نمازی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که سیاست‌های بایدن با ترامپ تفاوت زیادی خواهد داشت، اظهار کرد: دموکرات‌ها همانند جمهوری خواهان روحیه جنگ طلبی ندارند. بعد از انقلاب ریگان جمهوری خواه مواضع تندی علیه ایران گرفت  و ما در دوره کلینتون مشکلات زیادی مانند دوره بوش و ترامپ نداشتیم ،بنابراین تفاوت‌های زیادی میان بایدن و ترامپ وجود دارد که این تفاوت‌ها در شعارهای انتخاباتی خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: بایدن گفت اگر ایران به برجام متعهد باشد آنها هم به برجام بازمی‌گردند، اماترامپ همیشه می‌گفت بعد از انتخابات مقامات ایران با من تماس می‌گیرند، چون محتاج من می‌شوند. او هیچ گاه صحبتی نکرد که  روابط دو کشور براساس منافع متقابل بهبود یابد. او دایما می‌گفت این ایران است که دنبال من می آید اما بایدن می‌گوید آماده است در زمینه مسائل هسته‌ای و برجام و سایر مسائل مثل حقوق بشر یا موشک‌ها با ایران مذاکره کنیم.

این فعال سیاسی با بیان این که زمینه برای گفت و گو با انتخاب بایدنفراهم شده است تاکید کرد: ما هم نباید مواضعی تغییرناپذیری بگیریم و از گذشته خود مثل دوران آزادسازی گروگان‌های آمریکایی یا مقطع پایان جنگ درس بگیریم و شروطی نگذاریم که قابل تحقق نباشد.  بایدن اکنون آماده تعامل و مذاکره است و از سویی ظرفیت‌های کشور و آستانه تحمل مردم هم به گونه‌ای است که دیگر ادامه این شرایط میسر نیست.

نمازی خاطر نشان کرد: ما نباید شعارهای تند و غیر قابل تحقق بدهیم ،اگر بایدن یک قدم به جلو آمد ما هم یک قدم به جلو برویم. شرایط بین المللی نیز آماده ادامه وضعیت دوران ترامپ نیست. ترامپ دیگر رفته است و دولت باید به طرف مقابل علامت بدهد که با رعایت منافع و امنیت ملی خود آماده تفاهم هستیم. این علامت باید داده شود که با حفظ احترام مقابل و منافع متقابل آماده مذاکره هستیم. اگر این شرایط فراهم شود زمینه مساعدی برای مذاکره و تفاهم به دست می آید.