مشاور امنیت ملی پیشین رئیس‌جمهور کنونی آمریکا با بیان اینکه بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران «فاجعه» است، ادعاها درباره نزدیک شدن تهران به ساخت سلاح اتمی را رد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید، تمایل «جو بایدن» پیروز احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برای بازگشت به برجام را، فاجعه توصیف کرد.

مک‌مستر در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» سعی کرد تمام مشکلات سیاره زمین را به گردن توافق هسته‌ای ایران بیاندازد و مدعی شد که برجام باعث به وجود آمدن گروه تروریستی داعش، جنگ در سوریه و نهایتا «فاجعه انسانی در مقیاس عظیم در سراسر خاورمیانه» شد.

به نوشته وبگاه «نیوزمکس» وی با اذعان به تقویت ایران بعد از حصول توافق هسته‌ای، ادعاها درباره نزدیک شدن ایران به ساخت سلاح اتمی بعد از خروج دولت کنونی آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» از این توافق را قویاََ رد کرد.

این مقام سابق آمریکایی توضیح داد: «این موضوع (نزدیک شدن به سلاح اتمی) زمانی می‌افتد که شما به ایران اعتماد کنید که به توافق پایبند است. آنها (ایران) اکنون می‌گویند، ما می‌خواهیم با اجرای مجدد برنامه هسته‌ای خود این توافق را نقض کنیم. به نظرم چیزی که درباره توافق هسته‌ای ایران نگران‌کننده است، ضعف آن در موضوع راستی‌آزمایی است».

مک‌مستر سپس به دولت احتمالی بایدن توصیه کرد که ابتدا روی اتحادهایی که آمریکا دارد تمرکز کرده و سپس آنها را برای کار روی بزرگترین چالش‌های این کشور به خط کند: «کارزار چین برای زورگویی، پنهان‌کاری و همدستی، شکل‌های تهاجم اقتصادی است که ما را در زیان قابل توجهی قرار می‌دهد».

بر این اساس، وی دیگر چالش‌های پیش‌روی آمریکا را «کارزار براندازی سیاسی» روسیه علیه آمریکا و اروپا و همچنین بحران در منطقه غرب آسیا دانست.

مشاور پیشین ترامپ ادامه داد: «برخی از متحدان ما بسیار قدرتمند هستند و برای نمونه مؤلفه‌های تداوم در اتحاد ما با ژاپن وجود دارد، یا شاهد برخی دستاوردها در خاورمیانه مرتبط با توافق‌های ابراهیم هستید. به نظرم، دولت [بایدن] نباید بخواهد که سیاست خارجی‌اش را کاملا در تضاد با دولت ترامپ بچیند».

مک‌مستر در حالی ایران و روسیه را چالش‌های سخت پیش‌روی دولت احتمالی بایدن می‌داند که روزنامه «ایندیپندنت» روز گذشته «دو راه ساده‌ای که بایدن می‌تواند روابط را با ایران و روسیه تغییر دهد» پیشنهاد داد.