ناصر قوامی درباره کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات 1400 گفت: تصور می‌کنم آقای جهانگیری یا آقای محسن هاشمی در مقطع کنونی می‌توانند چنین نقشی را داشته باشند و از شانس بالایی برخوردارند و ممکن است اصلاح‌طلبان بر یکی از این دو به اجماع برسند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره این موضوعگفت: «در ابتدا باید دید چه کسانی در انتخابات ثبت نام می‌کنند و شورای نگهبان صلاحیت چه شخصیت‌هایی را تأیید می‌کند. وقتی همه اینها مشخص شد می‌توان ارزیابی دقیق‌تری داشت که اصلا فرد یا افرادی هستند که مورد قبول اکثریت اصلاح‌طلبان و البته مورد اقبال جامعه باشند یا نه. اگر چنین افرادی بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند و تأیید صلاحیت هم بشوند، اجماع نیروهای اصلاح‌طلب بر نامزد واحد دور از ذهن نیست».

او در پاسخ به این پرسش که آیا چنین شخصی را سراغ دارید، اظهار کرد: «تصور می‌کنم آقای جهانگیری یا آقای محسن هاشمی در مقطع کنونی می‌توانند چنین نقشی را داشته باشند و از شانس بالایی برخوردارند و ممکن است اصلاح‌طلبان بر یکی از این دو به اجماع برسند».

این فعال سیاسی درخصوص احتمال اجماع اصلاح‌طلبان بر محمدجواد ظریف هم خاطرنشان کرد: «خیلی احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از آقای ظریف را قوی نمی‌دانم زیرا به هر صورت و در نهایت او مشکلی را حل نکرد؛ مگر آنکه در مدت باقی‌مانده از دولت روحانی اتفاقاتی رخ دهد که باعث گشایش‌هایی در عرصه دیپلماتیک شود؛ مثلا تحریم‌ها برداشته شود یا برجام احیا شود. در مجموع ظریف را گزینه اصلاح‌طلبان نمی‌دانم».

قوامی در خصوص جایگاه و نقش عارف در انتخابات1400 و موضع اصلاح‌طلبان در قبال او هم بیان کرد: «آقای عارف که اوت است. جامعه به هیچ‌وجه پذیرای او نیست. عارف در چهار سال مجلس دهم یک کلام حرف نزد. یک‌بار نشد که در مجلس از مواضع اصلاح‌طلبی دفاع کند. نه اصلاح‌طلبان او را قبول دارند و نه مردم. مطمئن باشید تحت هیچ شرایطی بر عارف اجماع رخ نمی‌دهد. اگر او بخواهد در انتخابات هم بیاید صرفا برای خراب‌کردن اوضاع انتخاباتی اصلاح‌طلبان است تا نگذارد اصلاح‌طلبان به فرد واحدی دست یابند. مردم او را کنار زده‌اند؛ به خصوص بعد از مسائلی که درباره اموال پرسش مطرح شد هیچ جایگاهی نه در بین سیاسی‌ها و نه مردم ندارد و نخواهد داشت».

او درباره وضعیت چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلبان هم تصریح کرد: «درباره شخصیت‌های تأثیرگذار و شناخته‌شده‌ای مانند آقایان محمد خاتمی، محمدرضا خاتمی، عبدالله نوری و این دست افراد که هم مردم آنها را قبول دارند و هم مورد اجماع اصلاح‌طلبان هستند اولا باید دید که خودشان می‌خواهند ثبت نام کنند یا نه و ثانیا به فرض که چنین افرادی به صحنه بیایند، شورای نگهبان آنها را تأیید می‌کند یا نه. در صورتی که همه این شرایط باهم دست به دست هم بدهند، حتما هم اجماع صورت می‌گیرد و هم اصلاح‌طلبان رأی می‌آورند».

قوامی در پایان درباره شرایط کلی انتخابات هم گفت: «اکنون خطر مشارکت پایین مردم احساس می‌شود که رفع این مخاطره بستگی به عملکرد دولت آقای روحانی در مدت باقی مانده دارد. بستگی به این دارد که دولت می‌تواند باتوجه به روی کار آمدن بایدن در آمریکا تحریم‌ها را برطرف کند یا برجام را احیا کند و متعاقب آن به اوضاع اقتصادی داخلی سامانی دهد؟ البته پیش‌بینی می‌شود چون انتخابات شوراها هم هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، مشارکت بالا باشد و شهرهای کوچک هم مشارکت بالایی داشته باشند و احتمالا میزان مشارکت بسیار بالاتر از آنچیزی است که در انتخابات مجلس یازدهم شاهد بودیم. همچنین شورای نگهبان هم برای مشارکت بالای مردم و البته ایجاد زمینه ساماندهی به اوضاع کشور باید با نگاهی وسیع‌تر به بررسی صلاحیت نامزدها بپردازد تا هر دو جناح سیاسی امکان رقابت واقعی با یکدیگر را داشته باشند».