«آقای روحانی در حالی عملکرد دولت خود در حمایت از محرومان را بی‌نظیر توصیف کرده که آمارهای رسمی از تشدید شکاف طبقاتی در این دوره حکایت می‌کند.»

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس‌جمهور در جلسه اخیر هیئت دولت گفته بود هیچ دولتی بعد از انقلاب نمی‌تواند ادعا کند مانند دولت یازدهم و دوازدهم حامی اقشار کم‌درآمد جامعه بود.

در واکنش به این اظهارات، روزنامه وطن امروز در گزارشی با عنوان «شوخی می‌کنی؟» نوشت: ادعای روحانی درباره بی‌نظیر بودن عملکرد دولت خود در حمایت از اقشار کم‌درآمد، تناقض فاحشی با آمارهای رسمی دارد. طبق آمارهای مرکز آمار، ضریب جینی به عنوان شاخص سنجش نابرابری اقتصادی کشورها در دولت روحانی بدتر شده است. طبق گزارش مرکز آمار، ضریب جینی (شاخص نابرابری) در سال 92 معادل 36/5 درصد بوده که با روند افزایشی به حدود 40 درصد در سال 98 رسیده است. رشد شاخص جینی نشان‌دهنده تشدید نابرابری اقتصادی در دولت روحانی است. علاوه‌بر شاخص جینی، نسبت درآمد دهک دهم (ثروتمندان) به دهک اول (کم‌درآمدها) در طول دولت روحانی افزایش قابل توجهی داشته است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد نسبت درآمد 10 درصد ثروتمند جامعه به درآمد 10 درصد فقیر جامعه از حدود 10/7 برابر در سال 92 به حدود 13/7 برابر در سال 98 رسیده است. در واقع شکاف میان ثروتمندان و محرومان در دولت روحانی به مراتب شدیدتر و نابرابری اقتصادی به شکل قابل توجهی بدتر شده است.

رشد افسارگسیخته هزینه‌ها در طول سال‌های دولت روحانی یکی از مهم‌ترین عواملی بود که باعث سخت شدن معیشت اقشار کم‌درآمد شده است. طبق آمارهای مرکز آمار نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه سال جاری به 44/8 درصد رسیده است. نکته عجیب درباره تورم آذرماه، بیشتر بودن تورم ماهانه آذر برای دهک‌های کم‌درآمد نسبت به دهک‌های ثروتمند است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم ماهانه برای دهک اول معادل 3/1 درصد و برای دهک دهم معادل 0/2- درصد بوده است. در واقع طی ماه‌های اخیر، رشد هزینه‌ها برای دهک‌های کم‌درآمد بیشتر از دهک‌های ثروتمند بوده است. مدیریت غلط دولت کار را به جایی رسانده که باعث تحمیل تورم بیشتر به اقشار کم‌‌درآمد و رشد شدید قیمت اقلام اساسی برای آنها شده است. تقریبا هفته‌ای نیست که خبری از رشد شدید قیمت مرغ، تخم‌مرغ، نان، روغن یا سایر کالاهای پرمصرف اقشار کم‌‌درآمد نباشد. با این حال روحانی باز هم مدعی عملکرد بی‌نظیر دولت خود در حمایت از محرومان و کم‌درآمدهاست. عملکرد نامطلوب دولت روحانی در حمایت از اقشار کم‌درآمد البته منحصر به موضوع تورم نمی‌شود. توقف پروژه عظیم مسکن مهر و انفعال در تامین سرپناه اقشار نیازمند تا سال جاری، یکی از مهم‌ترین نمونه‌های بی‌توجهی دولت به محرومان است. در حالی که دولت قبل در قالب پروژه مسکن مهر بیش از 4 میلیون واحد مسکونی برای اقشار متوسط و کم‌درآمد تامین کرد، دولت روحانی با برخورد سیاسی با این پروژه، علاوه‌بر مانع‌تراشی در تامین مسکن مردم، بازار مسکن را با رکودی عمیق مواجه کرد؛ رکودی که به دیگر بخش‌های اقتصاد هم سرایت کرد. خاتمی به آرمان‌هایی پشت کرد که سلیمانی برای آنها جان‌فشانی کرد

اسحاق جهانگیری در اظهاراتی تحریف‌آمیز و برای تبرئه سید محمد خاتمی از خیانت‌هایش مدعی شد سردار سلیمانی، خاتمی را دوست داشت و رهبری، خاتمی را روحانی تمیز می‌داند.

جهانگیری در گفت‌وگو با جماران اظهار داشت: این اواخر یک وقت با ایشان خیلی مفصل راجع به اختلافات برخی شخصیت‌ها، به طور خاص در مورد آقای خاتمی صحبت کردم که تا چه زمانی می‌توانیم این وضعیت را ادامه بدهیم و چقدر به مصلحت کشور است؟ آیا واقعاً از ظرفیت بزرگی مثل آقای خاتمی نمی‌توان امروز در راستای انقلاب، کشور و پیشرفت امور، آن هم در شرایطی که ما با فشارهای متعددی روبرو هستیم، استفاده کرد؟!

ایشان خیلی علاقمند بود که کمک کند. من فکر می‌کنم آخرین جلسه‌ای که با ایشان داشتیم و سر این مسائل هم بود، یعنی بر سر حل مسائل سیاسی داخل کشور بود، اول آ‌ذر ماه سال گذشته بود. اتفاقاً اولین باری هم بود که در دوره معاون اولی من به دفتر ایشان رفتم. صبح جمعه‌ای بود که به دفتر ایشان رفتیم و یکی دیگر از دوستان و مسئولان بالای امنیتی کشور هم حضور داشت و سه نفری بودیم. در واقع تدبیر سردار این بود که سه نفری صحبت کنیم.

آنجا خیلی بحث کردیم و به جمع‌بندی روشنی رسیدیم و قرار شد که یکسری اقداماتی را من انجام بدهم. اقداماتی که بنا شد من انجام بدهم عمدتاً این بود که با برخی از دوستان باید گفت‌وگو می‌کردم و آنها کارهایی انجام می‌دادند. اقداماتی هم باید دوستان امنیتی انجام می‌دادند و نهایتاً یکسری اقدامات هم سردار سلیمانی باید انجام می‌داد. اقداماتی که ما باید انجام می‌دادیم، انجام شد.

وی می‌افزاید: من راجع به آقای خاتمی یک بار در سال 95 خدمت مقام معظم رهبری مفصل صحبت کردم.

من رفته بودم از طرف جریان اصلاحات صحبت کنم، ویژگی‌هایی از آقای خاتمی گفتم، تعبیر مقام معظم رهبری این بود که: من آقای خاتمی را روحانی تمیزی می‌دانم که نه آلودگی مالی دارد و نه آلودگی اخلاقی. البته انتقاداتی هم داشتند و گفتند ما فکر می‌کردیم که می‌توانیم اینها را حل و فصل کنیم.

فکر می‌کنم دو هفته بعد از آن جلسه بود که تلفنی به سردار سلیمانی که خارج از ایران بود،‌گفتم کارهایی که باید انجام می‌دادم را انجام داده‌ام. ایشان هم گفت خیلی خوب بوده و من هم دارم دنبال می‌کنم؛ برمی‌گردم و حضوری صحبت می‌کنیم که ساز و کار دیگری طراحی کنیم. البته بعد از آن دیگر جلسه‌ای نداشتیم. قبل از سفر آخر تلفن زد و با هم صحبت کردیم و گفت از نظر من همه مسائل تمام شده است؛ اگر برگردیم آخرین جلسه را می‌گذاریم و ان‌شاءالله به سمت یک حل جدی می‌رویم.

جهانگیری همچنین ادعا کرد: وقتی ما با برادر امنیتی گفت‌وگو می‌کردیم و ایشان به ما گفت که شما این کار را کرده‌اید و ما گفتیم که شما این کار را کرده‌اید، حاج‌قاسم گفت اگر بخواهیم راجع به گذشته بحث کنیم هیچ خاصیتی ندارد و ببینیم که آینده چه می‌شود و چه کار باید کرد؟ سردار سلیمانی به اصولی معتقد بود که آن اصول مهم بودند و من هم قبول داشتم. می‌گفت بالاخره ما باید قبول کنیم که در چارچوب نظامی داریم حرکت می‌کنیم که ویژگی‌ها و آرمان‌هایی دارد؛ امام و رهبری آرمان‌هایی برای آن ترسیم کرده‌اند. اگر اصول اصلی نظام را بپذیریم، جایی که دشمن سعی می کند بگوید این افراد یا این جریان از این اصول عبور کرده‌اند، باید برای جامعه آشکار کنیم که چنین اتفاقی نیفتاده است. باید بپذیریم که حرف و موضع رهبر انقلاب در کشور فصل‌الخطاب است.

معاون اول روحانی در ادامه درباره نامه انتقادی سرداران سپاه به خاتمی در سال 78 هم گفته است: من فکر می‌کنم فرماندهان و مجموعه سپاه در دوره آقای خاتمی رابطه خیلی خوبی با دولت داشتند. هیچ وقت در آن دوره رابطه ما مشکلی نداشت. سال 78 سال ویژه‌ای شد. بالاخره اتفاقاتی که افتاد، حرف‌هایی که زده شد و بعد مسائلی که پیش آمد، جایی هم گفته شد که برخی از اعضای دولت و یا بخش‌هایی در داخل دولت راضی بودند به اتفاقاتی که افتاد. باعث شد که یک نامه دلسوزانه و هشداردهنده نسبت به اتفاقاتی که می‌تواند بیفتد به آقای خاتمی داده شد و بعد از آن هم رابطه همچنان صمیمی بود.

درباره ادعاهای جهانگیری چند نکته قابل تأمل است. نخست این که اتفاقات سال 78 و 88، سرفصل‌های مهمی در زمینه بروز خیانت‌های خاتمی است و طبعاً موجب رفتار چهره‌های انقلابی (مانند حاج قاسم) شده است. فرماندهان سپاه در نامه سال 78 که امضای 24 فرمانده دفاع مقدس (از جمله سردار سلیمانی) پای آن بود، خطاب به خاتمی تأکید کرده بودند که کاسه صبرشان به خاطر فتنه‌انگیزی دشمنان و منافقین و کوتاهی دولت در قبال آن لبریز شده و دیگر نمی‌توانند فتنه‌انگیزی را تحمل کنند.

خاتمی اما 10 سال بعد، از سران فتنه بزرگی بود که به نیابت از آمریکا و انگلیس و اسرائیل، کشور را به مدت 8 ماه در ناامنی و آشوب فرو برد. در آن خیانت بزرگ، ابتدا به مردم درباره تقلب دروغ گفته شد و سپس تحریک به آشوب خیابانی شد. کسانی که توسط خاتمی و موسوی و سایر سران فتنه تحریک یا مجال عرض اندام پیدا کرده بودند، حرمت روز قدس را شکستند، شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه دادند، روی جمهوری اسلامی خط کشیدند، به تصاویر امام خمینی(ره) جسارت کردند، شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» دادند، در روز قدس به نفع رژیم صهیونیستی شعار دادند و سرانجام، حرمت عاشورای حسینی(ع) را شکستند. خاتمی در تمام این 8 ماه، از سوی خبیث‌ترین دولت‌های جهان حمایت می‌شد. اما در مقابل، سردار سلیمانی قرار داشت که ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی را خط قرمز خود می‌دانست، برای نابودی اسرائیل و اشغالگری آمریکا پا در میدان مبارزه منطقه‌ای گذاشته بود و سرانجام هم، توسط جنایتکارانی به شهادت رسید که از فتنه‌انگیزی خاتمی و دوستانش حمایت می‌کردند. کاری که سران فتنه مرتکب شدند، بغی و افساد بود. آنها هم به مردم دروغ گفتند و هم مقدمات جنایت در کف خیابان را پدید آوردند؛ هم رای مردم (جمهوریت) را زیر پا گذاشتند و هم، زمینه را برای هتاکی دشمنان دین فراهم کردند. این در حالی بود که خاتمی در پستوها- بعد از آن که آب‌ها از آسیاب افتاد و حربه فتنه‌گران کند شد- اذعان کرد ادعای تقلب در انتخابات دروغ بوده است؛ اما هرگز این حریت و صداقت را نداشت که همین را علنا به مردم بگوید و از آنها به‌خاطر خیانت و جنایت بزرگی که زمینه‌سازش بوده، عذرخواهی کند.

مردم و رهبر انقلاب ماه‌ها به سران فتنه فرصت دادند تا توبه و جبران کنند اما آنها تا جایی که امکان معرکه‌گیری وجود داشت، از خیانت دریغ نکردند. به همین دلیل هم رهبری فرمودند فتنه، خط قرمز نظام است و دست‌اندرکاران آن حداقل کاری که باید بکنند توبه و بیان حقیقت به مردم است.

این نکته را هم باید متذکر شد که تحریف‌های برخی افراطیون مدعی اصلاحات (جریان مدعی حمایت از خاتمی) باعث گستاخ شدن دشمن و ترور سردار سلیمانی شد. سردار سلیمانی، چند ماه پس از آن که آمریکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، ترور شد اما این افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی بودند که بالغ بر یک دهه سپاه پاسداران به ویژه رویکرد شهید سلیمانی را مورد تحریف و ترور شخصیت قرار داده بودند. شعار نه غزه، نه لبنان که در روز قدس توسط عده‌ای از عناصر ضدانقلاب با تحریک سران فتنه داده شد، خیانت به مکتب امام خمینی(ره) و میراث تاریخی او بود و منافقین جدید نمی‌توانند این خیانت و جنایت بی‌سابقه را مشمول مرور زمان یا تحریف کنند. جماعتی که از پشت به مرام و مکتب شهید سلیمانی شلیک کردند، همان‌هایی بودند که کودتای رنگی مدنظر آمریکا را با هدایت خاتمی و موسوی در سال 88 کلید زدند. باید از آقای جهانگیری پرسید منطق شهید سلیمانی که می‌گفت «ما ملت امام حسینیم»، کجا؟ و حرمت‌شکنی فتنه‌گران وابسته به خاتمی و موسوی کجا که حرمت عاشورای حسینی را شکستند؟!

و بالاخره باید گفت شهید سلیمانی پیروی از ولایت فقیه و دفاع از جمهوری اسلامی را از مهم‌ترین شئون عاقبت به خیری می‌دانست او در وصیت‌نامه خود نوشت «از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولی فقیه... خامنه‌ای عزیز را عزیز جان خود بدانید. حرمت او را حرمت مقدسات بدانید. جمهوری اسلامی امروز سربلندترین دوره خود را طی می‌کند.» اما سران فتنه که نقش پادویی برای طراحان آمریکایی و صهیونیستی فتنه را داشتند، برای معارضه با اصل نظام و ولایت فقیه به خدمت گرفته شده بودند و آن قدر سرسپرده و فاقد اختیار بودند که جرأت نکردند جنایت بزرگ خود را جبران و توبه و عذرخواهی کنند.اسرائیل ترسیده، چون با موشک‌ها هدفگذاری شده است

یک تحلیلگر منطقه‌ای تصریح کرد: اسرائیل برخلاف هیاهویی که می‌کند، از موشک‌های مقاومت می‌ترسد و اگر جنگی اتفاق بیفتد، بدا به حال اسرائیل.

عبدالباری عطوان در روزنامه رأی‌الیوم می‌نویسد: صهیونیست‌ها پیش‌بینی کرده‌اند ضربه انتقام‌جویانه به تلافی ترور سپهبد سلیمانی از یمن یا عراق صورت می‌گیرد. اما چرا؟ آیا موشک‌های بالستیک و بالدار حوثی‌ها پس از جده و ینبع در شمال دریای سرخ به ایلات و بئر السبع خواهد رسید؟ چه چیزی بیش از همه ترامپ و نتانیاهو را در یمن نگران می‌کند؟

تهدیدهای آمریکا و اسرائیل علیه ایران و محور وابسته به این کشور هم‌زمان با نزدیک ‌شدن به سالگرد نخست ترور سلیمانی گواه ترس آنها است.

طبق اطلاعات به دست آمده، اسرائیل نگران‌تر است زیرا سرانش می‌دانند هدف هرگونه عملیات انتقام‌جویانه ترور سلیمانی خواهند بود. به همین علت، این روزها در وضعیت آماده‌باش کامل به سر می‌برند. این ترس به‌علت دودستگی‌های داخلی و تظاهرات‌ها برای برکناری نتانیاهو تشدید شده است.

ژنرال هیدای زیلبرمان، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت ایران احتمالا به اسرائیل از عراق یا یمن حمله کند. ما اطلاعاتی داریم که ایران در هر دو کشور در حال ساخت پهپاد و موشک‌های هوشمندی است که برد آنها به اسرائیل می‌رسد.

این نخستین بار است که اسرائیلی‌ها آشکارا از هرگونه حمله‌ای از سوی عراق و یمن نگران هستند و نه از جنوب لبنان یا نوار غزه.

جنبش انصارالله تجربه جنگی عالی دارد و تاسیسات آرامکو را در عمق عربستان موشک‌باران کرده است. پهپاد و موشک‌های بالدارش به بقیق، خریص، جده و ینبع اصابت کرده و اکنون قایق‌های تندرویی در اختیار دارد که باب‌المندب، دریای سرخ و دریای عرب را تهدید می‌کند.

صهیونیست‌ها می‌دانند موشک‌های بالستیک و بالدار یمن که به جده و ینبع در شمال دریای سرخ رسیده، می‌تواند به ایلات و بئرسبع برسد و طرفی که موشک قدس 2 و 3 و 4 دارد و پهپاد آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون می‌کند، می‌تواند جنگنده «B52» را نیز با همان موشک یا موشکی پیشرفته‌تر سرنگون

کند.آفتاب یزد: بازار خودرو را دولت به هم ریخت

دولت با رونمایی از فرمول جدید قیمت‌گذاری، موجب افزایش قیمت‌ها شد و بازار خودرو را به هم ریخت.

این خبر را روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد منتشر کرده و نوشت: اگرچه رئیس‌ شورای رقابت از فرمول جدید قیمت‌گذاری « ۱۸ خودرو» خبر داد اما بیشتر کارشناسان و دست‌اندرکاران بازار خودرو معتقدند این تصمیم باعث نوسان قیمت‌ها و بالا رفتن قیمت خودرو در بازار شده است.

به هر حال، حالا گویا خودروسازان تا حدودی به خواسته خود نزدیک‌تر شده‌اند. همین چند هفته پیش بود که رضا شیوا رئیس ‌شورای رقابت طی گفت‌وگویی اظهار داشته بود: با انتصاب وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت مسئولیت مسائل حوزه خودرو در این وزارتخانه از سازمان حمایت و کمیته خودرو به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منتقل شده است.

آفتاب یزد در عین حال از قول یک کارشناس و در توجیه گرانی جدید قیمت خودرو که عذر بدتر از گناه است، نوشت: خودرو مثل هر کالای دیگری در این مدت چندین بار افزایش قیمت داشته است. تورم از مهر ۹۸ تا مهر ۹۹ چیزی حدود ۴۹ درصد رشد داشته است. هزینه‌های زیاد دیگری هم هست. اینها همه هزینه بوده که زیاد شده است. من خودم مخالفم اما وقتی واقعیات را نگاه می‌کنیم می‌بینیم جای افزایش قیمت داشت و اعمال شد.