بیش از ۲۰۰ تاریخدان شامل "ران چرنو" و "استیسی شف" که برنده جایزه پولیتزر هستند، خواستار کنار گذاشتن دونالد ترامپ از ریاست جمهوری در پی اغتشاش مرگبار اخیر در کنگره آمریکا که پنج کشته بر جای گذاشت، شدند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از پایگاه هیل، این مورخان در نامه‌ای سرگشاده نوشتند: "ترامپ در سراسر ریاست جمهوری‌اش قانون اساسی را به چالش کشیده و قوانین، هنجارها، عرفها و سوابق را شکسته و به خاطر آن باید الان و بعد از ترک ریاست جمهوری پاسخگو شود. نباید الگوی چالش آفرینی مجازات نشده او هیچ رئیس جمهوری را در آینده وسوسه کند."

این تاریخدانها استیضاح قبلی ترامپ در سال ۲۰۱۹ و خودداری او از پذیرش نتایج پیروزی انتخاباتی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب و سخنرانی‌اش خطاب به هوداران خود قبل از حمله به کنگره که از آنها خواستار راهپیمایی به سمت کنگره در زمان تایید پیروزی بایدن در آنجا شد، متذکر شدند.

در ادامه نویسندگان این نامه ترامپ را یک "خطر حاضر و واضح برای دموکراسی آمریکا و امنیت ملی آمریکا" در پی شورش اخیر خواندند.

آنها نوشتند: "او صلاحیت خودش برای ادامه کار حتی در معدود روزهای باقی مانده از ریاست جمهوری‌اش و همچنین صلاحیت اینکه بر اساس قانون اساسی باز هم در آمریکا عهده دار هر گونه سمت افتخاری، اعتماد یا انتفاعی شود، از بین برده است".