تسنیم/ نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین ابراز امیدواری کرد آژانس بین‌الملی انرژی اتمی و ایران مذاکرات موفقیت آمیزی داشته باشند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

میخائیل اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: امروز رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر می کند تا معیارهای فعالیت‌های بازرسی آژانس در پرتو قانون جدید ایرانیان را مشخص کند، قانونی که محدودیت‌های قابل توجه‌ای بر بازرسی ها اعمال می‌کند. ما امیدواریم هر دو طرف مذاکرات موفقیت آمیزی داشته باشند.

پیشتر رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمعه شب در پیامی توئیتری اعلام کرد که فردا (شنبه) برای گفتگو با مقامات ایران عازم تهران خواهد شد.

ایران اخیراً به‌طور رسمی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که از روز سه‌شنبه 5 اسفند بازرسی‌های سرزده آژانس از تأسیسات هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد. این اقدام هسته‌ای ایران وفق بندهای 26 و 36 برجام و در پاسخ به کوتاهی‌های مکرر و مداوم طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود انجام می‌شود.

مقامات ایرانی در سطوح مختلف بارها به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده‌اند  که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، ایران نیز تعهدات هسته‌ای خود را تعدیل خواهد کرد.

ایران از اردیبهشت‌ماه 1398 (یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام طی چند مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.