کانادا را می توان یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل دانست. با توجه به اینکه کانادا دارای دانشگاه های بسیار معتبر در جهان می باشد و درصد بسیاری از این دانشگاه ها به زبان انگلیسی دروس خود را ارایه می کنند می تواند فرصت بسیار مناسبی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

البته کانادا نیز به مانند بسیاری از کشورها شرایط پذیرش خاص خود را دارد. برخی از این شرایط حالت عمومی دارند به مانند داشتن نمره زبان انگلیسی، شرایط سنی، تمکن مالی و ... و برخی با توجه به مقطع و رشته تحصیلی می تواند بسیار متفاوت باشد به مانند اینکه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های مهندسی مستلزم نمره زبان می باشد ولیکن تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا علاوه بر داشتن نمره زبان می بایستی متقاضیان در آزمونی به مانند آزمون SAT شرکت کنند.  البته توجه داشته باشید که سن از عوامل بسیار مهم می باشد که هر چقدر از زمان فاصله اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما کمتر گذشته باشد شما شانس بیشتری را برای قبولی خواهید داشت.

1

- دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

یکی از معروفترین دانشگاه های کانادا را می توان دانشگاه بریتیش کلمبیا دانست که به اختصار UBC نیز گفته می شود. این دانشگاه در طی دهه های اخیر همیشه جزء برترین دانشگاه های جهان بوده است. هر دو کمپ این دانشگاه یعنی کمپ Vancouver و کمپ Okanagan Valley  در شهر ونکور و در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است.

در خصوص رتبه بندی جهانی این دانشگاه باید بگوییم که دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه سی و دوم را در رتبه بندی جهانی آموزش عالی Times به خود اختصاص داده است البته در رتبه بندی هایی به مانند QS دارای رتبه 45 می باشد. در داخل خود کشور کانادا یکی از دانشگاه های برتر در جمه 50 دانشگاه برتر جهان می باشد.

این دانشگاه یکی از قدرتمندترین مراکز آموزش عالی دولتی در خصوص پژوهش و آموزش می باشد و شعار معروف آن برای تو می باشد. بسیاری از چهره های معروف سیاسی و اقتصادی در کانادا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه UBC دارای 18 دانشکده، 12 دپارتمان و 2 کالج می باشد.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو را می توان یکی از مدرنترین و بزرگترین دانشگاه ها نه تنها در کانادا بلکه حتی در آمریکای شمالی دانست که هر ساله بسیاری در آرزوی تحصیل در این دانشگاه می باشند. شعار این دانشگاه همچون درختی در گذر زمان می باشد. این دانشگاه در ایالت زیبای آنتاریو واقع شده است. یکی از معروفترین دانشکده ها در این دانشگاه دانشگاه پزشکی آن می باشد که توانسته است در کانادا رتبه نخست را به خود اختصاص دهد. دانشگاه تورنتو را می توان یکی از مراکز دانش بنیان در زمینه دانش و اطلاعات و فناوری دانست که توانسته است جایگاه خوبی را در سطح جهان به خود اختصاص دهد. اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه راحت نمی باشد بلکه نیازمند یک رزومه قوی علمی می باشد. داشتن معدل بالا، نمره زبان بالا می تواند به شما برای اخذ پذیرش تحصیلی بسیار یاری رساند. در بسیاری از مقاطع تحصیلی شما می توانید از بورسیه های تحصیلی که این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است استفاده کنید.

700 رشته تحصیلی  در مقطع کارشناسی و 222 رشته تحصیلی در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه ارایه می شود. این دانشگاه در رتبه بندی Times دارای رتبه 22 می باشد و در QS رتبه 32 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا نیز یکی از بهترین دانشگاه های کانادا به حساب می آید که در شهرت ادمنتون، یکی از شمالی ترین شهرهای کانادا واقع شده است. این دانشگاه دارای 18 دانشکده می باشد که در 5 پردیس واقع شده اند. از پنج پردیس این دانشگاه 4 تای آنها در خود ادمنتون واقع شده است و یک پردیس آن در کامروز می باشد. یکی از پردیس های این دانشگاه به نام پریس سنت جان در واقع یک دانشگاه فرانسوی زبان می باشد. هر کدام از پردیس های این دانشگاه دارای شرایط ویژه و خاص می باشد که سبب شده است این پردیس ها بسیار متمایز باشد. مثلا پردیس جنوبی از زمین های کشاورزی گسترده ای تشکیل شده است که تحقیقات کشاورزی در آنها انجام می شود و یا پردیس آگوستانا را می توان در واقع یک دانشگاه تاریخی در یک روستای بسیار خاص دانست.

بر اساس رتبه بندی QS این دانشگاه دارای رتبه 81 در سطح جهان می باشد. این دانشگاه معتبر دارای بیش از 400 رشته در تمام مقاطع تحصیلی می باشد که میزبان بیش از 40 هزار دانشجو چه از داخل کانادا و چه دانشجویان بین المللی می باشد.

دانشگاه مک گیل

یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های کانادا که در شهر مونترال واقع شده است دانشگاه مک گیل می باشد که توسط جیمز مک گیل تاجر معروف اسکاتلندی در سال 1821 تاسیس شد. از زمان تاسیس تا به حال این دانشگاه موفق شده است 12 جایزه نوبل را به خود اختصاص دهد. البته از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این دانشگاه این می باشد که در طی 10 سال متوالی توانسته است رتبه 1 دکتری پزشکی را در کانادا به خود اختصاص دهد. شعاری که این دانشگاه به خود اختصاص داده است این است با تلاش همه چیز رشد می کند.  همانند دانشگاه دیگر کانادا این دانشگاه نیز میزبان بسیاری از چهره های سرشناس سیاسی، اقتصادی و علمی بوده است.

در رتبه بندی QS دانشگاه مک گیل رتبه 30 و در رتبه بندی Times رتبه 42 را به خود اختصاص داده است.

 در این دانشگاه 300 رشته تحصیلی  در تمام مقاطع تحصیلی در دو پردیس که هر دو در شهر مونترال واقع شده اند ارایه می گردد.

2

دانشگاه منیتوبا

دانشگاه منیتوبا یکی از دانشگاه های دولتی کانادا می باشد که در شهر ونیپگ یک از سردترین شهرهای کانادا و در استان منیتوبا واقع شده است. این دانشگاه را که در سال 1877 تاسیس شده است می توان نخستین دانشگاه در غرب کانادا دانست. 22 دانشکده این دانشگاه در 3 پردیس اصلی جای گرفته اند. شعار داشنگاه شکوفایی یا رونق می باشد. 

در نظام رتبه بندی QSرتبه ی این دانشگاه در حدود 650 و در رتبه بندی Times دارای رتبه 351 می باشد.

دانشگاه مونتریال

دانشگاه مونترال در استان کبک و در شهر مونترال واقع شده است. این دانشگاه فرانسوی زبان در سال 1878 میلادی تاسیس شده است و می توان گفت یکی از بهترین دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا می باشد. شاید بتوان یکی از مهمترین مزیت این دانشگاه را شهریه های بسیار پایین آن و همچنین حمایت دولت کبک از دانشجویان آن دانست.

این دانشگاه که همیشه جزء صد دانشگاه برتر دنیا بوده است دارای 16 دانشکده و 37 موسسه بهداشتی و دو مدرسه وابسته می باشد که بیشترین تعداد رشته های تحصیلی را درکانادا ارایه می کند.  250 برنامه درسی در مقطع کارشناسی و بیش از 350 برنامه درسی در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارایه می شود. در واقع این دانشگاه بیشترین رشته های مرتبط با علوم پزشکی و علوم زیستی را در کانادا به خود اختصاص داده است. این تنوع رشته ها سبب شده است که عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی در آمریکای شمالی را به خود اختصاص دهد.

در نظام رتبه بندی QSرتبه ی این دانشگاه در حدود  137 و در رتبه بندی Times دارای رتبه 85 می باشد.

دانشگاه وسترن

یکی دیگر از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا که در شهر لاندن در ایالت آنتاریو واقع شده است دانشگاه وسترن می باشد که به اختصار UWO نیز نامیده می شود که در سال 1878  با شعار حقیقت و سودمندی تاسیس شد.

دانشگاه وسترن دارای 12 دانشکده و 3 کالج می باشد با بیش از 400 رشته تحصیلی که به زبان انگلیسی در این دانشگاه ارایه می شود. یکی از معروفترین دانشکده های آن دانشکده بیزینس آن می باشد به صورتی که آوازه آن در سراسر جهان پخش گردیده است. البته به دلیل پردیس بسیار زیبای این دانشگاه را زیباترین دانشگاه کانادا می شناسند.

یکی از ویژگی های مهم این دانشگاه عضو بودن آن در گروه 13 می باشد. این گروه 13 دانشگاه برتر کانادا را در برمی گیرد که در زمینه تحقیق به فعالیت می پردازند.  

در نظام رتبه بندی QSرتبه ی این دانشگاه در حدود  210 و در رتبه بندی Times دارای رتبه 250 می باشد.

 

دانشگاه لاوال

یکی از قدیمی ترین و در واقع نخستین دانشگاه فرانسوی زبان کانادا دانشگاه لاوال می باشد که در شهر کبک سیتی و در استان کبک واقع شده است و در سال 1852 تاسیس گردید. البته قبل از آن و در سال 1663 به عنوان یک مدرسه عالی توسط لویی شانزدهم تاسیس شده بود و بعد از آن به عنوان دانشگاه گسترده گردید. این دانشگاه دولتی دارای بیش از 420 رشته تحصیلی می باشد که تمامی آنها به زبان فرانسوی ارایه می گردد. البته می توان گفت که این دانشگاه جزء اولین دانشگاه هایی می باشد که در کانادا مقاطع تحصیلات تکمیلی را به زبان فرانسه ارایه می کند. البته دانشکده پزشکی آن بسیار معروف می باشد که توانسته است در بخش تحقیقات رتبه های خوبی را هب دست بیاورد.

شاید یکی از جذابترین موارد این دانشگاه بنای قدیمی آن باشد که در یونسکو به عنوان هویت تاریخی کانادا ثبت گردیده است.

در نظام رتبه بندی QSرتبه ی این دانشگاه در حدود  164 و در رتبه بندی Times دارای رتبه  251 می باشد.

 

دانشگاه دالهاوزی

این دانشگاه را می توان یک دانشگاه در زمینه تحقیقات عمومی در استان نوااسکوشیا دانست. دانشگاه دالهاوزی دارای سه شعبه در شهر هالیفکس می باشد و البته شعبه چهارم این دانشگاه در بیل هیل واقع شده است. 12 دانشکده این دانشگاه بیش از 3600 دوره درسی به زبان انگلیسی ارایه می کند. این دانشگاه در سال 1818 تاسیس شد. می توان گفت این دانشگاه از خود کشور کانادا قدمت بیشتری دارد. البته بارها این دانشگاه سازمان دهی مجدد شد تا توانست با برنامه ریزی مناسب خود را در زمره دانشگاه های برتر کانادا جای دهد.

از مهمترین ویژگی های این دانشگاه عضو بودن آن در گروه موسوم به U15 می باشد که یک گروه تحقیقاتی فشرده در کانادا می باشد.

در نظام رتبه بندی QSرتبه ی این دانشگاه در حدود  279 و در رتبه بندی Times دارای رتبه  300 می باشد.

دانشگاه ساسکاچوان

این دانشگاه بزرگترین دانشگاه ایالت ساسکاچوان در کانادا می باشد  که در سال 1907 تاسیس گردید. این دانشگاه همواره یکی از بهترین دانشگاه های دنیا بوده است که البته در کشور کانادا نیز جزء 10 دانشگاه برتر رتبه بندی شده است. دانشگاه ساسکاچوان تنها دانشگاهی در کنادا می باشد که با دانشگاه آکسفورد قرارداد همکاری مشترک دارند. از رشته های معروف این دانشگاه دکتری پزشکی و همچنین بیوتکنولوژی کشاورزی و ژنوم دامی را می توان نام برد.  شعار معروف این دانشگاه برای خدا و کشورم می باشد. این دانشگاه متشکل از 13 دانشکده، 4 دانشکده تحصیلات تکمیلی و 6 کالج وابسته و فدرال می باشد.

در نظام رتبه بندی QSرتبه ی این دانشگاه در حدود  471 و در رتبه بندی Times دارای رتبه  401 می باشد.

 

منبع اصلی این خبر : https://www.aloapply.com/best-dental-universities-in-canada

 

تگ :

مهاجرت

کانادا

مهاجرت تحصیلی