کشتی غول‌پیکر «اور گرین» که از سه‌شنبه شب (۳ فروردین-۲۳ مارس) به دلیل وزش طوفان شن و شرایط بد جوی از مسیر خود منحرف و منجر به انسداد مسیر عبور کشتی‌ها از کانال سوئز در هر دو طرف شده بود، شروع به حرکت کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بی‌بی.سی دقایقی پیش در یک خبر فوری اعلام کرد که این کشتی کانتینری غول‌پیکر باربری شروع به حرکت کرده است.

کشتی کانتینربر Ever Given که متعلق به شرکت ژاپنی Shoei Kisen است و توسط شرکت تایوانی Evergreen  Marine اداره می‌شود، یک هفته پیش در کیلومتر ۱۵۱ کانال سوئز در مسیر چین به روتردام به گل نشست. طول این کشتی ۴۰۰ متر، عرض آن ۵۹ متر و ظرفیت حمل آن حدود ۲۲۴ هزار تن است.

انسداد کانال سوئز که حدود ۱۰ درصد از نفت و فرآورده‌های نفتی جهان از طریق این کانال عبور داده می شود، در پی به گل نشستن این کشتی، افزایش ۷.۵ درصدی قیمت نفت را در پی داشت.

کانال سوئز یکی از مهمترین و پر رفت و آمدترین مسیرهای عبور کشتی‌ها و نفتکش‌ها در جهان به شمار می‌رود. این کانال مسیر دریایی بین آسیا و اروپا را تا ۱۵ روز کاهش داده و خطرات سفردریایی را نیز پایین می‌آورد. 

با توجه به این مزیت، روزانه حدود ۵۰ کشتی و نفتکش از این کانال عبور می‌کنند. انسداد این کانال، روزانه ۹.۶ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کرده است. 

این کشتی کانتینری در باریکترین بخش کانال، مسیر را مسدود کرده بود و سایر کشتی‌ها و نفتکش‌ها در هر دو جهت شمالی و جنوبی مسیر قادر به عبور نبودند.

وزارت دفاع آمریکا بامداد دوشنبه نسبت به بسته شدن کانال سوئز ابراز نگرانی کرده و اعلام داشت که مسدود شدن این آبراه بر حمل و نقل دریایی ، حرکت کشتی های نظامی و شناورهای ارتش تأثیر می گذارد.

رویترز هم در خبری فوری نوشت: کشتی متخلف به روال عادی خود بازگشت.

یک منبع در هیات مدیریت کانال سوئز به الشرق گفته با توجه به شن و ماسه متراکم و گل و لای موجود در مجاورت کمان(قسمت جلو بدنه) کشتی ناچارا باید صبر کرد تا با بالا رفتن سطح آب خروج کشتی کامل شود.