وزارت دفاع دولت نجات ملی یمن از نقش مستقیم انگلیس در تجاوزات علیه یمنی‌ها پرده برداشت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از پایگاه خبری العهد وزارت دفاع دولت نجات ملی یمن اعلام کرد که نیروهای مسلح، مشارکت میدانی انگلیس در تجاوزات علیه ملت یمن در جبهه شمالی را تحت نظر دارند.

این وزارتخانه اعلام کرد، انگلیس از طریق خدمات مستشاری و نیز مشارکت میدانی در حمایت از دشمن سعودی در جنگ یمن نقش دارد.

یک منبع در وزارت دفاع دولت نجات ملی یمن گزارش داد انگلیس اطلاعات مربوط به مشارکت خود در جبهه های شمالی را پنهان و تلاش می‌کند مانع رسیدن این اطلاعات به رسانه‌ها شود. اما شواهد حاکی از آن است که انگلیس به شکل مستقیم در جنگ یمن نقش داشته و تجهیزات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی را اداره می کند. همچنین علاوه بر خدمات مستشاری در جبهه های شمالی بخش زیادی از انواع سلاح های عربستان توسط انگلیسی ها تأمین می شود.

این منبع تاکید کرد طرف انگلیسی طی سال 2017 در مشارکت میدانی خود در جنگ یمن متحمل خسارات زیادی شده و به زودی جزئیات این موضوع مشخص خواهد شد.

پیش از این نیز محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن در سخنانی با اشاره به نقش مخرب انگلیس در جنگ یمن گفت: انگلیس در این تجاوز شریک است و هواپیماها و تیم متخصص آن با سعودی ها در بمباران مردم یمن مشارکت دارند.

اخیرا آکسفام(یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کنی فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی) دولت انگلیس را به دلیل فروش تجهیزات نظامی از جمله تجهیزات سوختگیری هوایی به عربستان، به طولانی شدن جنگ یمن متهم کرد.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین 1394 با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد. این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.