معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، با اشاره به اینکه مسکو منتظر بازگشت آمریکا به برجام است، یادآور شد که روسیه همچنان نسبت به سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران خوش‌بین است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، "دمیتری پولیانسکی" معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک اعلام کرد، مقامات مسکو نسبت به سرنوشت برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) که به توافق هسته‌ای با ایران معروف است، خوش‌بین هستند. به گفته وی، روسیه انتظار دارد، طرف آمریکایی که از برجام خارج شده، به آن بازگردد.  

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «روسیه حاضر است به همکاری با ایالات متحده در خصوص مسائلی که پاسخگوی منافع مشترک دو کشور است، از جمله در رابطه با برجام ادامه دهد.»

وی ادامه داد: «این موضع گیری دقیقاً مشابه همان چیزی است که مقامات واشنگتن درباره همکاری با مسکو می‌گویند که، به‌رغم اختلافات، آنها حاضر به همکاری با روسیه در بسیاری از مسائل که منافع ایالات متحده را در بر می‌گیرد، هستند. موضع گیری ما نیز همین است.»

لازم به یادآوری است که "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که امکان احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) طی یکی دو ماه آینده مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

"دمیتری پولیانسکی" در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین یادآور شد که تلاش برخی کشورها برای پیشبرد واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا با کمک بی اعتبار کردن واکسن‌های روسی، چینی و هندی و عدم تمایل برای همکاری مشترک در این زمینه، باعث نگرانی جدی شده و اقدامی غیرقابل قبول در شرایط اپیدمی جهانی است.

این دیپلمات روس افزود: «هرچند اثربخشی واکسن روسی اسپوتنیک-وی بارها اثبات شده است، باز هم مخالفت کشورهای غربی با آن، صرفاً به دلایل سیاسی، همچنان ادامه دارد.» وی تأکید کرد، دیپلماسی واکسیناسیون باید خارج از برخوردهای سیاسی بوده و تنها در جهت کمک به مردم جهان و انجام هر چه سریع‌تر و بیشتر واکسیناسیون باشد.