دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در توئیتی به جنایات آمریکا در منطقه غرب آسیا واکنش نشان داد و بر پیگرد قضایی جنایات آمریکا تاکید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، «علی باقری‌کنی» در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به جنایات آمریکا در منطقه غرب آسیا نوشت: «حمایت از داعش (به گفته ژنرال فلین) و القاعده (به گفته جک سالیوان) در سوریه؛ کمک به [حمله] و محاصره اقتصادی یمن توسط محمد بن سلمان،  حمله به عراق به بهانه‌های واهی و کشتار بیش از یک میلیون انسان،  نقض فجیع حقوق بشر توسط تنها رژیمی که از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرده، جنایاتی که باید تحت پیگرد قضائی قرار گیرند.

بر اساس این گزارش، ‌ اشاره دبیر ستاد حقوق بشر به ایمیلی است که به تازگی منتشر شده و نشان می‌دهد «جک سالیوان»، مشار و امنیت ملی دولت بایدن، تصریح کرده که «در تحولات سوریه القاعده طرف ما (آمریکا) قرار دارد». سالیوان که زمانی معاون وزیر امور خارجه بود و اکنون یکی از مهمترین پست‌های امنیتی در کاخ سفید را در اختیار دارد تاکید کرده بود: القاعده در زمان دولت اوباما در کنار واشنگتن ایستاده بود.

مایکل فلین، مدیر سابق اطلاعات دفاعی پنتاگون، نیز در مصاحبه با شبکه الجزیره به صراحت به نقش آمریکا در شکل‌گیری گروه تروریستی داعش اذعان کرده و گفته بود: «رشد گروه‌های افراط‌گرا در سوریه حاصل تصمیم ارادی از سوی دولت آمریکا بود.»

این اولین بار نیست که در میان گفته‌های شخصیت‌های آمریکایی سرنخ‌هایی از نقش واشنگتن و متحدان آن در شکل‌گیری گروه‌های تروریستی منطقه و همراهی با تروریست‌ها مشخص می‌شود. اقدامات آمریکا در منطقه غرب آسیا و نقض حقوق ملت‌های منطقه بر کسی پوشیده نیست. چنان که حمایت‌های مادی و معنوی ایالات متحده زمینه‌ساز و تسهیل کننده حمله عربستان به یمن شد؛  جنگی که به گفته سازمان ملل به شکل گیری بدترین بحران انسانی منجر شده و کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

فرافکنی در مورد جنگ، ایجاد دشمن موهوم و ادعای خلع سلاح‌های کشتار جنگی عراق سیاستی بود که آمریکا از سال ۲۰۰۳ برای تجاوز به عراق از آن استفاده کرد. جنگی که حدود یک میلیون کشته و بیش از ۴ میلیون آواره به عراق تحمیل کرد و باعث ویرانی و فرسایش جامعه عراق شد.

این در حالیست که هنوز جامعه بین‌الملل نتوانسته آمریکا را بابت جنایاتی که در جهان انجام داده مجازات کند.