معاون سیاسی وزارت امور خارجه جزئیات نشست وین را تشریح کرد و گفت: هیچ گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نداریم.

حجم ویدیو: 3.21M | مدت زمان ویدیو: 00:01:57
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی درباره نشست روز سه‌شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار داشت: آنچه ما در وین و در کمیسیون مشترک دنبال می‌کنیم دقیقا مبتنی بر مواضع قطعی نظام است که توسط مقام معظم رهبری و مسئولان کشور بارها اعلام شده است.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: ما در وین هیچ مذاکراتی با آمریکایی‌ها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشورهای ۱+۴ مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان را برای بازگشت به برجام اعلام خواهیم کرد که خواسته و شرط ما این است که آمریکا اول همه تعهدات برجامی خود را انجام دهد و همه تحریم‌هایی که گذاشته را بردارد و بعد از آن ما راستی آزمایی می‌کنیم و ما برمی‌گردیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی عنوان کرد: اگر کشورهای ۱+۴ توانستند آمریکا را از این جهت راضی کنند، به هر روشی که خودشان می‌دانند، این به ما ربطی ندارد، اگر توانستند راضی کنند طبیعی است ما به همان مسیر عمل می‌‌کنیم.

عراقچی اضافه کرد: گفت‌وگوهای ما با ۱+۴ در وین گفت‌وگوهای کاملا فنی است، در مورد تحریم‌هایی که باید برداشته بشود و اقداماتی که باید انجام شود و ترتیب اینها که آمریکایی‌ها باید انجام دهند و راستی آزمایی باید صورت بگیرد.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: هیچ طرح و پیشنهاد گام به گامی را نه داریم و نه قبول می‌کنیم. یک گام از نظر ما بیشتر وجود ندارد و آن گامی است که آمریکا تمامی تحریم‌هایی که در دوران ترامپ مجددا اعمال شد یا جدیدا اعمال شد یا برچسب آنها عوض شد، اینها را باید بردارند و اینها باید تعریف شود و آمریکا باید اینها را بردارد و بعد ما راستی آزمایی می‌کنیم و بعد ما به تعهداتمان برمی‌گردیم.

عراقچی گفت: اینکه گام نهایی که آنها باید انجام دهند و ما باید انجام دهیم، باید دقیقا تعریف شود و این فقط در گفت‌وگوهای فنی ما با کشورهای ۱+۴ است.