آرمان ملی: سخنگوی دولت گفت: «رئیس‌جمهور به وزارت اطلاعات دستور دادند عوامل توطئه فایل صوتی ظریف را شناسایی کنند. این ربایش اسناد به اعتقاد ما توطئه‌ای علیه نظام، دولت و انسجام داخلی و نهاد‌های کارآمد و علیه منافع ملی ما است.»

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 دلواپسانی که این روزها سرمست از انتشار  ظاهرا فایل صوتی مصاحبه ظریف هستند خبر ندارند که بیشترین خدمت را به ما کرده‌اند و جامعه بیش از پیش متوجه توطئه‌هایی شده که علیه وزیر موفق وزارت خارجه با هدف تلاش برای کاندیدا‌نشدن او صورت می‌گیرد. مصاحبه منتشر شده از طریف پشت‌پرده‌هایی دارد که به مرور در حال افشاست که دزدیده‌شدن فایل صوتی یکی از آنهاست.

 روایت دزدیده‌شدن فایل صوتی

دیروز علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی با اشاره به انتشار فایل صوتی ظریف گفت: این فایل توسط رسانه پترو‌دلاری کینه‌توز که با دلار نفتی اداره می‌شود، منتشر شده است. همین امر نشانگر توطئه‌آمیز بودن ربایش و پخش گزینشی این مصاحبه است. رئیس‌جمهور به وزارت اطلاعات دستور دادند عوامل توطئه را شناسایی کنند. این ربایش اسناد به اعتقاد ما توطئه‌ای علیه نظام، دولت و انسجام داخلی و نهاد‌های کارآمد و علیه منافع ملی ما است. وی افزود: البته ما منتظر خواهیم بود دکتر ظریف به ایران بازگردند و توضیحات لازم را در زمینه سوءبرداشت‌ها ارائه دهند. این مصاحبه زیرنظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برای تاریخ شفاهی ۸ ساله دولت انجام شده است. او تاکید کرد که این فایل به سرقت رفته و منتشر شده است.

سخنگوی حزب کارگزاران هم دیروز به بیان جزئیاتی از نحوه انتشار این فایل صوتی پرداخت. حسین مرعشی در پاسخ به این سوال که‌ چرا در روزهایی که جریان میانه‌رو و اصلاحات به سمت اقناع ظریف برای ورود به عرصه انتخابات۱۴۰۰ گام‌های جدی‌ای برداشته باید فایل گفت‌وگوی محرمانه او منتشر شود که عملکرد او را در تمام ۸‌ سال گذشته تحت‌تأثیر قرار دهد؟ به انتخاب گفت: «اشتباه اصلی را در این روند سیستم ریاست‌جمهوری انجام داده است. این ایده شخص رئیس‌جمهور که وزرا را مکلف و وادار به انجام گفت‌وگوی عملکردی‌ای کند که ناگفته‌هایشان را در زمان مسئولیت بگویند، ایده خوب و دردسرسازی بود که حالا هم کمی دردسر‌ساز شده است.» حسین مرعشی افزود: متاسفانه سیستمی که آقای حسام‌الدین آشنا برای جمع‌آوری این گفت‌وگو‌ها پیاده کرده و به‌کار گرفته بود، سیستم امنی نبود. بردن وزرا به یک استودیو در باغ کتاب تهران و گرفتن ناگفته‌های عملکردی از اعضای هیأت دولت کار پرریسکی است و دسترسی خیلی‌ها را به این فایل تسهیل کرده است. الان مشخص نیست مخالفان ظریف این کار را کرده‌اند یا دلواپسان یا موافقان ظریف یا نفوذی‌های خارجی. این روندکاری بود که مراقبت و امنیت بیشتری را می‌طلبید. وی در پاسخ به اینکه چه کسانی از طرف دولت این مصاحبه‌ها را انجام می‌دادند؟ توضیح داد: «‌تا آنجا که می‌دانم تقریبا همه اعضای هیأت دولت منهای اسحاق جهانگیری و محمود واعظی این گفت‌وگو‌های عملکردی را انجام داده‌اند و سعید لیلاز و محمد فاضلی نیز مصاحبه‌کننده بوده‌اند. همه گفت‌وگو‌ها هم ‌جز گفت‌وگوی وزیر اطلاعات، که در وزارت اطلاعات و توسط بچه‌های آن مجموعه انجام شده، در یک استودیو در باغ کتاب انجام شده است.» مرعشی خاطر نشان کرد: «‌برای اینکه مشخص شود منتفعان این کار چه کسانی یا گروهی هستند هنوز خیلی زود است و باید اجازه داد شوک بروزیافته فروکش کند؛ اما مسلما نظام جمهوری اسلامی از این اقدام ضرر کرده و ضرر اصلی متوجه نظام است و سایه منفی‌ای از پس این ناگفته‌ها، مذاکرات وین را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.» وی در واکنش به اینکه  برخی معتقدند ظریف به‌عنوان کاندیدای بالقوه جریان اصلاحات و چهره‌ای مردمی نیز آسیب اساسی از این مثلا افشاگری خورده است و دست‌کم روندی شکل گرفته که سبب حذف از رقابت‌های انتخاباتی خواهد شد؟ گفت: «‌معتقدم ظریف به‌لحاظ شخصی محبوب‌تر از گذشته شده است. هنوز چیزی مشخص نیست.» وی در پاسخ به اینکه پس معتقدید شاید به‌رغم نگرانی برای پایان‌یافتن عمر سیاسی ظریف، او همچنان در عرصه بماند؟ تصریخ کرد: «‌بله، این فایل الزاما نمی‌تواند منجر به حذف ظریف شود و شاید برعکس، فضای استقبال از او بیشتر شد.» سخنگوی حزب کارگزاران همچنین در واکنش به اینکه  انتشار این ناگفته‌ها سبب تغییر آرایش سیاسی انتخابات۱۴۰۰ می‌شود؟ توضیح داد:«‌هنوز جریان‌های سیاسی در شوک این فایل صوتی هستند و بایدکمی صبور بود.» واکنش مجلس اصولگرا که همواره منتقد سرسخت ظریف بوده هم درباره این فایل صوتی می‌تواند جالب باشد که مرعشی درباره آن گفت: «حتما نمایندگان جبهه پایداری عصبانیت‌شان را بروز خواهند داد و شاید طرح استیضاح او را هم به جریان بیندازند. اما آنچه ما از جریان اصولگرا شنیده‌ایم این است که می‌خواهند تدبیر کنند، چگونه اعلام موضع کنند و نمی‌خواهند به‌گونه‌ای واکنش نشان دهند که در آستانه انتخابات از آن ضرر ببینند.»

 به منافع ملی حمله کردند

واکنش‌ها به انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف  در داخل کشور زیاد است. انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در فرصت کمتر از ۶۰ روز باقی مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین  در بحبوحه مـــــذاکرات وین، اظهارنظرهـــای متفاوتی را در محافل سیاسی و رسانه‌ای برانگیخته است. محمد عطریانفر از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران در این باره گفت: طرف مقابل این فایل را منتشر کرده تا کاندیداتوری ظریف و مذاکرات وین را به زمین بزند و از سوی دیگر اصولگرایان می‌گویند برعکس انتشار فایل صوتی به نفع ظریف در فضای انتخاباتی شده است. به نظر من، انتشار فایل نسبتی با نامزدی آقای ظریف یا مخالفت با ایشان یا ضربه به مذاکرات وین برقرار نمی‌کند. بی‌تردید انتشار فایل به هیچ‌عنوان مورد رضایت آقای ظریف نبوده‌ و نیست و در این رابطه ریاست‌جمهوری و دفتر مربوط به ضبط خاطرات وزرا، در این زمینه باید پاسخگو باشند. وی افزود: گرچه بنا به تشخیص من، این اتفاق خارج از اراده ریاست‌جمهوری و حتی شخص آقای آشنا به عنوان مسئول ارشد این ماجرا رخ داده است و نقش نفوذ را در این رابطه نباید از نظر دور داشت و هدف مرتکبین به آن هم، دامن زدن به آشفتگی‌های بازار سیاست و ایجاد مزاحمت برای کارگزاران دیپلماسی است که تلاش می‌کنند، ایران را از این شرایط سخت و بحرانی خارج کنند. این چهره سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: کسانی که دست به انتشار این فایل صوتی زده‌اند، با هدف هجوم به منافع ملی و تخریب روانی جامعه و برهم زدن تعادل سیاسی در آستانه برگزاری انتخابات، گام برداشته‌اند. نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب و نه متولیان حاکمیت و مسئولان ارشد نظام در هر سطحی، بهره‌ای از این اقدام نخواهند برد. باید توجه کرد که رویکرد انتخاباتی دوقطب سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب، فارغ از این ماجرا، دنبال شود و باید از تاثیرگذاری آن بر این میدان دوری کرد.

 همه مصاحبه‌ها منتشر شود

برخی اصلاح‌طلبــــــــان خواستار انتشار مصاحبه همه وزرا شده‌اند. سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره نوشت: «من از دکتر روحانی می‌خواهم دستور پخش مصاحبه تمام وزرا را بدهند. مردم حق دارند بدانند که چه بر سر رای‌شان آمده است! چه کسانی و کجا چوب لاری چرخ دولت گذاشته‌اند و امرز پرروتر از همیشه به‌جای رسوا شدن دنبال آن هستند که چوب‌ها را از لای چرخ دولت درآوردند و در آستین دولت فرو برند».

  فرصت‌طلبی تمام شد

محمدجواد ظریف با انتشار صوتی از سخنان گذشته خود در صفحه اینستاگرامش گفت: «من معتقدم کار برای تاریخ نکنید چون خطاب به تاریخ دارم می‌گویم خیلی نگران تاریخ نباشید؛ نگران خدا و مردم باشید.» به نظر می‌رسد همانطور که مرعشی اشاره کرد سیستم حفاظت از مصاحبه احساس ضعف کند و همین موضوع سبب طرح گمانه‌هایی شده است. نخست اینکه این فایل صوتی از سوی جریانی که منافع ملی برایش اهمیت ندارد‌، فروخته شده باشد. همچنین این سوال مطرح شده که چرا آقای آشنا، درحفاظت از این فایل صوتی سیستم مطمئنی را تبیین نکرده است. اما از سوی دیگر برخی خوشحال از انتشار این فایل صوتی به استفاده تبلیغاتی از آن برای خودشان پرداخته‌اند؛ مانند محمدباقر قالیباف که قبل از مشخص شدن زوایای اظهارات وزیر خارجه به محکوم کردن ظریف پرداخته است. اما از آنجا که ماه پشت ابر پنهان نمی‌ماند با روشن شدن ابعاد این مصاحبه روسیاهی به فرصت‌طلبان خواهد ماند.

 جنجال در آمریکا

در پی انتشار نوار صوتی محمد‌جواد ظریف، گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا با انتقاد از جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا (دولت دوم اوباما= 2013-2017) و فرستاده ویژه ایالات متحده برای تغییرات آب‌و هوایی در دولت بایدن، خواستند تا به خاطر آنچه افشای اسرار نظامی اسرائیل به ظریف می‌خوانند از سمت خود استعفا کند. برخی جمهوری‌خواهان مانند سناتور دن سالیوان از آلاسکا، آنچه افشای اطلاعات محرمانه از سوی وزیر خارجه آمریکا به ایران خوانده را به «خیانت» تشبیه کرده است. نماینده جمهوری‌خواه دیگری از ویسکانسین به نام مایک گلاهر گفته غیرقابل درک است که یک دیپلمات آمریکایی «اطلاعات محرمانه» را به ضرر یکی از مهمترین متحدان ما به ایران بدهد. در نهایت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره فایل صوتی ظریف گفت: اظهار‌نظر درباره هر گونه فشار سیاسی، که ممکن است روی وزیر امور خارجه ظریف وجود داشته باشد، به ما ارتباطی ندارد. تنها بر یک چیز تمرکز داریم و آن دستیابی به یک توافق و اطمینان یافتن از آن است؛ توافقی که به‌گونه‌ای قابل‌راستی‌آزمایی و دائمی باشد و باعث جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

 تشکیل پرونده در دادسرای امنیت

بنابر اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در پی انتشار فایل صوتی طبقه بندی شده از وزیر امور خارجه از حیث جنبه عمومی جرم با دستور دادستان تهران، پرونده قضایی در دادسرای امنیت تهران تشکیل گردیده است. این اطلاعیه می‌افزاید اتهام اصلی مطرح در این پرونده انتشار و قرار دادن اطلاعات طبقه بندی شده کشور در اختیار افراد فاقد صلاحیت می باشد که حسب مورد طبق ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری، مباشران و معاونان این اعمال تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند و  برخورد قاطع صورت خواهد گرفت. بنابر اطلاعیه فوق، جهت شناسایی عوامل ارتکاب جرم و نحوه وقوع آن و نیز تعیین سطح طبقه بندی اطلاعات افشا شده، ضمن استعلام از دستگاه‌های مسئول، دستورات لازم به دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، صادر شده است.