«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق گفت: ایرانی‌ها ثابت کردند، واقع بین هستند و تلاش می‌کنند، از دولت عراق حمایت کنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق در گفتگو با رسانه‌ها که شبکه الجزیره محورهایی از آن را منتشر کرده است، گفت: «ایرانی‌ها ثابت کردند، واقع بین هستند و تلاش می‌کنند، از دولت عراق حمایت کنند و گروه‌های شبه نظامی را از تضعیف و متزلزل کردن دولت باز دارند.»

نخست وزیر عراق با اشاره به نقش منطقه‌ای عراق و با  بیان اینکه تلاش می‌کند، این کشور را به مکانی برای صلح و گفتگوی منطقه‌ای تبدیل کند، افرود: «از هر فرصتی برای ثبات منطقه حمایت می‌کنیم».

الکاظمی در بخش دیگری از سخنانش  جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین  و ممانعت مسلمانان از دسترسی به مقدساتشان را محکوم کرد، و افزود: «خواهان حمایت و دفاع از محله‌های فلسطینی نشین در قدس هستیم که از لحاظ تاریخی متعلق به آنها بود و سابقه دفاع از آن داشتند».

وی درباره عادی سازی برخی از رژیم‌های عربی با رژیم صهیونیستی نیز گفت:  «اگر عادی سازی روابط حق و حقوق ملت فلسطین را تأمین نمی‌کند، برای ما قابل قبول نیست».

الکاظمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه «به دنبال مناسبات خوب با واشنگتن هستیم»، افزود: «طی مذاکرات راهبردی، برای تنظیم و سازماندهی مناسبات خود با واشنگتن تلاش کردیم».

نخست وزیر عرق با اشاره به اینکه مذاکرات راهبردی باعث خروج بیش از 60 درصد از نظامیان آمریکایی از عراق شد، گفت: «واشنگتن آشکار و شفاف اعلام کرد که نقش آمریکا در عراق پایان یافته است».

الکاظمی همچنین در دیدار  با اصحاب رسانه از استعفای خود گفت و اینکه چندین بار قصد داشته از مقام خود کناره گیری کند  اما دو جریان «سائرون» و «الحکمه» مانع از انجام این کار شدند.