سخنگوی دولت نامه در پاسخ به این پرسش که در خبرها آمده است رئیس جمهور در مورد تایید صلاحیت‌ها به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌اند گفت: در موارد مهم آقای رئیس جمهور معمولا اینکار را انجام می‌دهند اما من از صبح در جلسه سخنگویی بودم و اطلاع دقیقی ندارم. وی در مورد روند مذاکرات وین هم گفت که تفاهم‌های کلی در مورد اختلاف‌ها انجام شده و موارد باقی مانده جزئی است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مهمترین بخش اظهارات علی ربیعی به شرح زیر است:

* مشارکت حداکثری بیش از هر زمان دیگری کارکردهای متعددی برای ایران و ایرانیان خواهد داشت و مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست. 

* نخستین زیان‌کننده مشارکت حداقلی مردم هستند و عمیقا باور داریم وحدت در حضور معنا می‌یابد نه در عدم مشارکت.

* اینکه دولت در مورد برق کاری نکرد درست نیست، چند جلسه در این موضوع برگزار کرده ایم.

* ظرفیت تولید برق در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۰ هزار مگاوات افزایش پیدا کرد.

* ای کاش دولتی در تحریم می آمد و می‌دیدیم چه اتفاقی می افتاد.

*  تفاهم‌های کلی در وین در مورد اختلاف‌ها انجام شده و موارد باقی مانده جزئی است.

* در موارد مهم آقای رئیس جمهور معمولا اینکار را انجام می‌دهند اما من از صبح در جلسه سخنگویی بودم و اطلاع دقیقی ندارم که رئیس جمهور در مورد تایید صلاحیت‌ها به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌اند یا خیر.

* نه زمینه و نه الزامی برای گفتگوی و مذاکره فراتر از برجام وجود دارد.

* قدرت دفاعی و موشکی ما هیچگاه جزو مذاکرات نبوده است.

* تا در برجام به نتیجه نرسیم بحث در مورد سایر موارد درست نیست.

* برجام نشان داد آمریکا نمی تواند قابل اعتماد باشد.

* در مورد تحریم های ناقض برجام به تفاهم رسیده ایم.

* مشکل بورس این بود که مردم در اوج بورس وارد شدند.

* باید سیاست های جبرانی در مورد خسارت دیدگان دارا دوم اتخاذ شود.

* دولت و شورای اقتصاد تصمیمات زیادی در مورد بورس گرفته است.

* ما در کنار خسارت دیدگان بورس هستیم، مشکل این عده در کوتاه مدت است.

* متضرر شدن مردم در بورس را هیچوقت فراموش نمیکنیم.

مشروح اظهارات سخنگوی دولت به نقل از فارس را در ادامه بخوانید:

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت: الگوی مقاومت در فتح خرمشهر را می‌توان در این سال‌ها دنبال کرد.

وی ادامه داد: اگر آن روزها خاک غصب شد امروز حق زیست ملت ایران مورد تاسی قرار گرفته است. این اشغالگری جدید در قالب تحریم را شکست خواهیم داد. 

ربیعی تصریح کرد: دیروز سالروز آزادی خرمشهر و نقطه عطفی تاریخی در راه پیروزی نهایی ملت ما در برابر اشغالگری و تجاوز رژیم بعثی بود. محمد جهان‌آرا روزی که خرمشهر را غصب کردند ، چه زیبا گفت که : «بچه‌ها اگر شهر سقوط کرد؛ دوباره فتحش می‌کنیم؛ مراقب باشید ایمانتان سقوط نکند».

وی خاطر نشان کرد: آزادسازی خرمشهر نماد ایمان سروقامت شهیدانی بود که نامشان را تا ابد بر تارک این خاک و بوم نشاندند. آزادی خرمشهر به عنوان الگویی از مقاومت یک ملت در مقابل ظلم و تجاوز برای همیشه در تاریخ ایران و جهان ثبت شد.

ربیعی اظهرا داشت: امروز یک حادثه تاریخی صرف نیست بلکه نمادی است از مقابله با اشغالگری و تعرض به حق تعیین سرنوشت یک ملت‌؛ چه در بُعد مادی و اشغال سرزمینی و چه در بُعد معنوی و سلب حقوق مشروع برای یک زندگی شرافتمندانه است، که متاسفانه هنوز کانون های ظلم و شدادت در گوشه کنار جهان زندگی آزاد ملت ها را تهدید می کند. تجربه آزادسازی خرمشهر زیر قاب بزرگتر دفاع مقدس، ما را آب دیده کرد و به ما آموخت که ایستادن همدلانه و برادرانه در برابر زورگویی و ظلم تنها را نجات از آن است.   

سخنگوی دولت تصریح کرد: الگوی مقاومت در فتح خرمشهر را می‌توان برای این سالها نیز دوباره تکرار کرد؛ سالهایی که با تجاوز به حقوق ملت از طریق تحریم‌های ظالمانه ترامپ همراه شده است. تحریم‌هایی که در بُعد تروریستی کنونی، نوعی اشغالگری در شکل جدید است.  اگر آن روزها، خاک، غصب شد؛ امروز، حق زیست ملت ایران مورد تعرض قرار گرفته است؛ اما به تاسی از شهدای فتح خرمشهر پیروزی، به مردم و گروه‌های سیاسی می گوییم که این اشغال‌گری جدید را هم که در قالب تحریم ظهور کرده، دوباره شکست خواهیم داد.

وی بیان داشت: برای نسل ما که آن روزها را دیده ایم عجیب نیست که عاملان و آمران آن جنایت اشغالگرانه در خرمشهر و این جنایت انسانی در سلب حق زندگی آزادانه و رها از بند تحریم و البته جنایت سازمان یافته دیگری در سرزمین های اشغالی فلسطین که در روزهای اخیر به حقارتی دیگر از سوی محور مقاومت تن در داد، هنوز همبستگی خود را ادامه داده اند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شهدا و رزمندگان ما تنها با خون و شهامت خود خرمشهر را آزاد نکردند بلکه قبل از آن با ایمان به خدا توأم با خودآگاهی نسبت به حق تعیین سرنوشت و عزت و عظمت نهفته در هویت دینی و ملی ما بود که آن اراده مهیب و شکست ناپذیر را در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند.

ربیعی افزود: امروز هم برای آزادسازی ایران عزیزمان از بند تحریم ها پیش از هر چیز به تجدید خودآگاهی و وفاق ملی نسبت به حق سلب ناشدنی مردم در بهره مندی از اقتصاد بدون تحریم نیاز داریم. باید مراقب بود آدرس غلط درباره بانی این تجاوز ندهیم. مراقب باشیم تا متجاوز معاصر تاریخ ایران را از تعدی‌ به حقوق ملت، تبرئه نکنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: نتیجه تبرئه متجاوزان، مشروعیت‌بخشی به تحریم و رسمیت‌دادن به اِشغال است. ما اطمینان داریم و اطمینان می دهیم که ملتی که حریم سرزمین اش را با خون و جان پاس داشته، در برابر تحریم و تحریم گران هم سر فرود نخواهد آورد.   

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: این روزها بحث های انتخابات ریاست جمهوری مطرح است.دولت نه فقط به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک درک از وضعیت ایران و نیازمندیهای فردای ایرانیان در جهان پر آشوب امروز، معتقد است مشارکت حداکثری در این دوره بیش از هر زمان دیگری ، کارکردهای متعدد برای ایران و ایرانیان خواهد داشت. مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست و اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی، مردم هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود.

ربیعی با شاره به اینکه عمیقا باور داریم که وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در عدم مشارکت، تصریح کرد: دولت عمیقا باور دارد که اسلامی بودن نظام سیاسی اقتضا می‌کند که از جمهوریت آن پاسداری شود؛ دولت عمیقا باور دارد که فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است و در مردمسالاری دینی، بیش از آنکه شهروندان در مشارکت، مکلف باشند، این ها هستند که مکلف‌اند و موظف.

وی افزود: از این روز دولت، از همه نهادهایی که در فرآیند انتخابات نقش دارند، انتظار دارد که با توجه به ضرورت تقویت وحدت ملی در شرایط کنونی کشور، با دوراندیشی، تعهد به روح حاکم بر قانون اساسی و وفاداری به منافع ملی، زمینه امیدآفرینی و شورانگیزی در انتخابات را فراهم آورند و با تقویت زمینه مشارکت در انتخابات، تداوم ثبات و امنیت و پیشرفت کشور را تضمین کنند.

سخنگوی دولت در مورد روند مذاکرات وین گفت: تفاهم‌های کلی در مورد اختلاف‌ها انجام شده و موارد باقی مانده جزئی است. بعد از بررسی های انجام شده و ارزیابی از روند مذاکرات، شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام نتیجه گرفت که مذاکرات مسیر رو به پیشرفتی را طی می کند و به منظور نشان دادن حسن نیت و جدیت طرف ایرانی، با تمدید یک ماهه توافق میان ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای موافقت کرد.

وی بیان داشت: امیدواریم که این اقدام سازنده ما پیام روشنی مبنی بر مصمم بودن جمهوری اسلامی ایران در به نتیجه رساندن هرچه سریعتر مذاکرات به دیگر طرف های ۴+۱ و همینطور آمریکا و آژانس منتقل کند. از نظر ما تنها پاسخ مناسب و شایسته به این حسن نیت، تسریع مذاکرات و خاتمه دادن فوری به تحریم های یکجانبه و بازگشت همه طرف ها به برجام و عمل به تعهدات مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است. ضمن آنکه باید تاکید کنم که این فرصت محدود است و ما طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری بنا نداریم که فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل کنیم. 

ربیعی بیان داشت: درباره بخش دوم سوال، به دلیل آنکه مذاکرات حول موضوعات باقیمانده همچنان در جریان است، نمی توانیم وارد جزییات شویم. تفاهم های کلی درباره اختلافات اصلی صورت گرفته در مورد رفع تحریم در اکثریت موارد به توافق رسیده ایم مواردی که باقی مانده بسیار جزیی است و با توجه به روند مذاکرات خوشبین به حل و فصل موارد باقیمانده جزیی و اجرایی هستیم. و برآورد ما این است که بزودی امکان و احتمال رسیدن به نتیجه نهایی و آغاز روند بازگشت همه طرف ها به تعهدات شان وجود دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که در خبرها آمده است رئیس جمهور در مورد تایید صلاحیت‌ها به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌اند اظهار داشت: در موارد مهم آقای رئیس جمهور معمولا اینکار را انجام می‌دهند اما من از صبح در جلسه سخنگویی بودم و اطلاع دقیقی ندارم. 

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس، مبنی بر اینکه قطعی برق باعث ایجاد مشکلات عدیده برای مردم و حتی به خطر افتادن جان بیماران ریوی و کرونایی شده است،؛ آقای ربیعی حالا که در روزهای انتهایی دولتیم برنامه ای دارید که اینبار حداقل در قطع برق طوری عمل کنید که مردم سختی کمتری بکشند؟،  اظهار داشت: دولت روز یکشنبه درخصوص برق جلسه گذاشت امروز و چهارشنبه نیز در این خصوص جلسه خواهیم داشت. استنباط اینکه دولت همه چیز را رها کرده صحیح نیست. صنعت برق توانایی پوشش متعارف را داشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۸۸ نیروگاه حرارتی فعال است ۲۹ هزار مگاوات افزایش ظرفیت در دولت یازدهم و دوازدهم داشتیم. در دوران تحریم که درآمد ارزی کفاف نمی داد اینها انجام شد که اگر نمی شد چه اتفاقی می افتاد. ای کاش دوات دیگر در شرایط تحریم بود تا مقایسه بهتری صورت می گرفت.

ربیعی با اشاره به اینکه بیان من به معنای این نیست که نباید پیش بینی می کردیم ولی دولت امور را رها نکرده است، تصریح کرد: افزایش مصرف برق به چند دلیل است. ۹ هزار مگاوات در مدت مشابه نسبت به پارسال در خرداد ماه افزایش داشتیم. مصرف برق ۲۰ درصد افزایش یافته است. گرمای زودهنگام هوا و استفاده زودهنگام از سیستمهای سرمایشی از دلایل آن بود.

وی افزود: حدود ۳۲۰ مجوز رمز ارز دادیم. ولی در مراکز فرهنگی که برق مجانی دادیم. در شهرکهای صنعتی که تصور نمی کردیم به عنوان منبع درآمد نگاه شد و دو هزار مگاوات از این بابت یکباره افزایش یافت. آب مخازن سدها به علت کمبود بارش کم شد‌. در این شرایط نگران آب شرب بودیم. در میان آب و برق موضوع آب حیاتی تر است.

ربیعی گفت: در ایام تحریم تولید رشد کرد که موجب افزایش مصرف برق است. پیش بینی دراز مدت ما درست بود، اما وقایع کوتاه مدت مصرف برق و پیش بینی ها را تغییر داد. ۱۳.۵ نیم میلیارد یورو نیاز به سرمایه گذاری در زمینه نیرو داشتیم که به علت تحریم ۶.۵ میلیارد آن تامین شد.

وی خاطر نشان کرد: در مورد رمز ارزها حدود ۱۳۰۰ مرکز غیرمجاز سال گذشته  کشف شد. فروردین امسال هم ۲۶۰۰ مرکز کشف شد که رشد دو برابری دارد. ۸۰۰ هزار دستگاه ماینر در حال فعالیت است و سطح مصرفشان افزایش یافته است. با متخلفان برخورد جدی تری می شود. دیروز ۱۰۰۰ مگاوات از نیروگاه هسته ای بوشهر به مدار پیوست که در این زمینه کمک کننده است.

سخنگوی دولت بیان داشت: با این حال مسئولیت پذیری همه دربرابر برق از اهمیت زیادی برخوردار است و همانند هشت سال گذشته که مدیریت برق حاکم بود شرایط بهبود می یابد. وزیر نیرو و دست اندرکاران دغدغه مند این موضوع هستند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا آقای روحانی برنامه ای برای گفت‌وگوهای فراتر از برجام و احیای روابط دوجانبه با آمریکا در مدت باقی مانده از زمان کار دولت ، دارد؟ گفت: در حال حاضر نه زمینه و الزامی برای گفت‌وگوهای فراتر از برجام بین ایران و آمریکا وجود دارد و نه ما برنامه ای برای این نوع مذاکرات مد نظر داریم. اما آمریکا در سال‌های گذشته در این آزمون شکست خورد و تحمیل تحریم های یکجانبه و غیرقانونی و امتناع از بازگشت به برجام تا به امروز نشان داده که نمی تواند طرف قابل اعتمادی برای تداوم گفتگوها باشد. 

وی تصریح کرد:  هیچ گفت‌وگویی بین ایران و آمریکا خارج از چارچوب برجام و خارج از هدف احیای کامل برجام و بازگشت همه کشورها به تعهداتشان در این توافق موضوعیت ندارد. ما قویاً به دولت آمریکا توصیه می کنیم که روند احیای برجام را تسریع کند. هر یک روز تاخیر در این فرایند، با مرتفع کردن دیوار بی اعتمادی، حل اختلاف را بلحاظ سیاسی پیچیده تر می کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که هیاتهای مذاکره کننده احیای برجام الان  در پایتختهای خود حضور  دارند برابر اخباری که  در پایان دور اخیر مذاکرات منتشر شد،  گفته شد که ادامه کار نیازمند تصمیات سیاسی است که در پایختها گرفته می شود آیا در این زمینه خبر جدیدی دارید گفت: بخش عمده مذاکرات درباره لغو تحریم ها و اقدامات طرفین برای بازگشت به تعهدات به اتمام رسیده و تفاهم های مقدماتی حاصل شده است. 

وی تصریح کرد: اختلافات جزئی باقی مانده که مذاکره درباره آنها تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت. دولت با موفقیت تا کنون به وظیفه خود عمل کرده و می توانم خبر بدهم که با رعایت همه ملاحظات و مصالح ملی و تحت نظر مقام معظم رهبری، تقریبا درباره رفع تحریم های ناقض برجام با دیگر طرف ها به تفاهم رسیده ایم.

ربیعی گفت: به این ترتیب بر اساس تفاهم صورت گرفته، دقیقاً به آنچه که در سال ۹۴ توافق کردیم و آمریکا با بدعهدی ترامپ از آن خارج شد باز خواهیم گشت. البته آمریکا با عناوین دیگر و به بهانه برجام تحریم‌های دیگری را انجام داده که موظف است آنها را هم لغو کند.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: ما همچنان مذاکرات را با دقت دنبال می‌کنیم؛ تجربه تلخ بدعهدی آمریکا به ما می‌گوید که ذره‌ای از منافع ملی خود کوتاه نیاییم. دولت کارگروهی را برای راستی آزمایی تعهدات آمریکا و لغو تحریم ها با مشارکت وزارت نفت، راه و شهرسازی و بانک مرکزی تشکیل داده و به محض آغاز روند اجرای تعهدات از سوی آمریکا، با دقت به وظیفه خود جهت اطمینان از انجام واقعی تعهدات عمل خواهد کرد.

وی اظهار داشت: امروز آغاز قدم های اصولی برای احیای برجام مستلزم تصمیم سیاسی به ویژه در واشنگتن است. ما همچنان منتظریم ببینیم که آیا دولت آمریکا آماده است که با کنار گذاشتن تردید بسوی تحقق موارد تفاهم شده حرکت کند یا نه. برای ادامه کار، همه نگاه ها به واشنگتن است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری در پیام اخیر خود خواهان تقویت نظامی مردم فلسطین توسط دولت های مسلمان شده اند.دولت جمهوری اسلامی ایران چه اقدامی در این زمینه خواهد کرد وکمک های نظامی خود شامل موشک و پهپاد را چگونه به دست گروه‌های مقاومت خواهد رساند؟ گفت: از نگاه جمهوری اسلامی ایران، تقویت مقاومت فلسطین تنها نظامی نیست و از آن مهمتر حمایت معنوی و سیاسی همه ملت های آزادی خواه جهان از فلسطین تحت اشغال و آپارتاید است.

وی تاکید کرد: ما در این جنگ اخیر که محصول تداوم اشغالگری رژیم صهیونیستی بود شاهد بودیم که در پیامد بیداری سیاسی و به درد آمدن وجدان انسانی، مردمی نوع دوست و آزادی خواه از سراسر جهان و از بین امت اسلامی به حمایت از فلسطین در برابر تجاوز و رفتارهای غیرانسانی رژیم اسرائیل برخاستند. حمایت سیاسی، حقوقی و اخلاقی از مردم فلسطین که در توازنی نابرابر نظامی با رژیم اسرائیل قرار دارند، کمترین حقی است که ابتدایی ترین قواعد بین المللی و هنجارهای بشردوستانه به آنها اعطا کرده است. 

ربیعی اظهار داشت: البته بنا به تجربه دهه های گذشته بعید می دانیم که حمایت سیاسی از فلسطینیان در برابر تنها رژیم آپارتاید برجا مانده در جهان کافی باشد و آن رژیم بی اعتنا به قوانین و مقررات بین المللی را به تغییر رفتارهای اشغالگرانه و ضدانسانی خود وادار کند. به همین دلیل، ما حق فلسطین برای دفاع از خود را به رسمیت می شناسیم و از همه کشورهای آزادی خواه دعوت می کنیم که مسئولیت خود را برای تقویت بنیه دفاع نظامی مردم فلسطین در برابر اشغال و تجاوز انجام دهند