دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی تازه خود به مناسبت «عید مقاومت و آزادسازی»، نابودی رژیم آپارتاید صهیونیستی را «حتمی» و نزدیکتر از قبل خواند و گفت اکنون تنها مسأله زمان این نابودی مطرح است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله، در سخنرانی سه شنبه شب خود به مناسبت سالروز فرار نظامیان رژیم آپارتاید صهیونیستی از جنوب لبنان در ۲۵ ماه می ۲۰۰۰ معروف به «عید مقاومت و آزادسازی» گفت: «مقاومت در لبنان امروز در بهترین حالت خود قرار دارد....زوال رژیم صهیونیستی نزدیکتر شده است، نابودی این رژیم حتمی است و تنها مسأله زمان مطرح است».

سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی از علت عدم حضورش در روزهای بعد از ماه رمضان سخن راند و گفت، بیمار بوده است. او پیروزی مقاومت فلسطین در نوار غزه و نیز سالگرد آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت و افزود: «سران جنبش‌‌های مقاومت فلسطینی و فرماندهان شاخه‌های نظامی آن در نبرد اخیر در غزه خوش درخشیدند». او در سخنرانی خود از شهدای لبنان و فلسطین و کشورهای عربی در مسیر آزادسازی جنوب لبنان از جمله نقش بزرگ سید شهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی یاد کرد.

اهمیت آزادسازی جنوب لبنان

رهبر مقاومت لبنان در ادامه گفت: «پیروزی سال ۲۰۰۰ [آزادسازی جنوب لبنان] که ملت لبنان و مقاومت آن را رقم زدند نتیجه فداکاری جنبش‌ها و احزاب ملی لبنان بود. از مهمترین عوامل پیروزی سال ۲۰۰۰ موضع رسمی و محکم مقامات لبنان در آن روز از جمله «امیل لحود» رئیس‌جمهور وقت ، «نبیه بری» رئیس پارلمان و «سلیم الحص» نخست‌وزیر وقت بود. آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰، دوره پیروزی‌‌ها را پایه‌گذاری کرد و در آن روز مقاومت این پیروزی را به همه فلسطین تقدیم کرد زیرا هدف آنجا بود...نتایج پیروزی سال ۲۰۰۰ راهبردی بود به همین دلیل سران دشمن درباره خطرات راهبردی این شکست هشدار دادند. این دستاورد، دوست و دشمن و مسأله فلسطین و نبرد را در برابر مسیر راهبردی متفاوتی قرار داد».

نبرد سیف القدس

دبیرکل حزب‌‌الله در ادامه گفت: «ورود قدس به دایره تهدید، فرماندهی مقاومت فلسطین را به اتخاذ موضعی تاریخی و قاطع سوق داد. دلیل نبرد اخیر در غزه، حماقت دشمن صهیونیستی، دست کم گرفتن مقاومت و اشتباه محاسباتی دشمن بود».

رهبر مقاومت لبنان تصریح کرد، رژیم صهیونیستی گمان می‌کرد که عکس‌العمل‌ها به پروژه یهودی‌سازی در قدس از حد بیانیه بالاتر نرود. مهم‌ترین خطا در برآورد دشمن این بود که گمان نمی‌کرد غزه این چنین تصمیم تاریخی بگیرد. غزه دوست و دشمن را با این تصمیم خود در پاسخ به اقدامات رژیم اشغالگر در قدس غافلگیر کرد... آنچه غزه در نبرد اخیر ارائه داد گامی تاریخی و منحصر به فرد در تاریخ نبرد با دشمن اسرائیلی بود و تحول تاریخی در نبرد شمشیر قدس این بود که غزه برای دفاع از قدس و اهالی آن وارد جنگ شد نه برای حفاظت از غزه. اهالی غزه و مقاومت آن آماده دفاع از قدس و مسجدالاقصی و فداکاری در راه آن بودند. نبرد شمشیر قدس موضوعی را نمایان کرد که صهیونیست‌ها باید آن را بفهمند و این موضوع، بازنگری در برآوردهایشان است.

ضربه کاری به معامله قرن

«سید حسن نصرالله» در ادامه با اعلام اینکه «تجاوز به قدس و مسجدالاقصی به معنای جنگ منطقه‌ای است» ادامه داد: «زمانی که دشمن اسرائیلی بداند در برابر این معادله قرار دارد، می‌فهمد که نتیجه هر اقدامی در آینده، زوال این رژیم است...همه جهان در نبرد شمشیر قدس

احساس کرد که در برابر ملت فلسطینی متحد قرار دارد که برای هدفی واحد در حرکت است. نبرد شمشیر قدس، اعتبار را به مسأله فلسطین در جهان بازگرداند و آن را بر رسانه‌ها تحمیل کرد. از جمله نتایج این نبرد احیای فرهنگ و روحیه مقاومت به عنوان تنها مسیر برای بازپس‌گیری سرزمین بود. نبرد شمشیر قدس ضربه‌ای محکم به روند عادی‌سازی روابط و رسانه‌های آن زد... پس از نبرد شمشیر قدس می‌توانیم بگوییم که طرح معامله قرن ساقط شد. از جمله نتایج این نبرد دوباره نشان دادن چهره زشت اسرائیل بویژه نظام آپارتایدی آن است. از مهم‌ترین نتایج نبرد قدس بازگشتن جهت قطب‌نمای نبرد در منطقه به سمت دشمن حقیقی است».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «ما داریم از رژیمی کاملا مجهز صحبت می‌کنیم که نیروی هوایی قدرتمند دارد، مقابل نوار غزه که پانزده سال است با مساحت کمش در محاصره کامل است. در غزه مقاومتی حضور دارد که یا سلاحش را پنهانی به داخل غزه وارد کرده یا از فلسطین اشغالی خریده یا خودش ساخته است، پس ما از دو کشور بزرگ صحبت نمی‌کنیم، رژیمی مجهز مقابل مقاومت در غزه... این نبرد به تصویر فلسطین اشغالی به عنوان یک مکان امن برای سرمایه‌گذاری خارجی پایان داد. از جمله نتایج این نبرد ورود فلسطینی‌های اراضی ۱۹۴۸ به خط درگیری با رژیم صهیونیستی بود که دشمن آن را تهدیدی موجودیتی می‌داند...از دیگر نتایج نبرد مذکور شکست رژیم صهیونیستی در مقابله با شلیک موشک‌های مقاومت بود که نشان دهنده شکست اطلاعاتی این رژیم است.

اگر سامانه موسوم به گنبد آهنین موفق بود بنیامین نتانیاهو در هر جایی به آن افتخار می‌کرد».

وی این راهم گفت که، از مهم‌ترین نشانه‌های شکست در نبرد اخیر عدم اقدام دشمن صهیونیست به ورود به جنگ زمینی با غزه بود. «قویترین ارتش در منطقه» از ورود به جنگ زمینی می‌ترسد ، این یک شکست راهبردی است نه شکستی عادی. از جمله نشانه‌های شکست، عدم قدرت دشمن در ارائه تصویر پیروزی است.

دیگر نتایجی که نصرالله برای این نبرد برشمرد، عبارتند از: شکست در تحقق هرگونه هدف راهبردی در این جنگ، شکست در تشخیص مکان اصلی فرماندهان اصلی مقاومت و ناکامی در ترور آنان از جمله برادر «محمد ضیف» (فرمانده شاخه نظامی حماس) و شکست در ارزیابی توانمندی واقعی مقاومت بود.

فداکاری یمنی‎ها

نصرالله به یمن هم اشاره کرد و آنجا که گفت، در برابر همبستگی ملت یمن و رهبر آن «عبدالملک الحوثی» با ملت فلسطین، اشک از چشم انسان جاری می‌شود. یمنی‌ها یک قدرت بزرگ برای محور مقاومت هستند. وی گفت: «وقتی می‌شنوم که آقای عبدالملک که خودش و کشورش در محاصره هستند می‌گوید ما حاضریم همین قرص نان خود را با فلسطین تقسیم کنیم، واقعا متأثر می‌شوم [بغض و چند لحظه سکوت و نوشیدن جرعه‌ای آب]. «به ایشان می‌گویم،‌ آقای عبدالملک شما خودتان در محاصره هستیـد».

دبیرکل حزب‌الله به عراق هم گریزی زد و گفت، «شایسته است دوست و دشمن در جهان به بیانیه آیت‌الله سید علی سیستانی درباره مسأله فلسطین توجه کنند».

ایرانِ سربلند

دبیرکل حزب‌الله ضمن این‌که در پایان گفت، مهم‌ترین مسئله امروز مقاومت، استقامت و ایستادگی در نقاط مختلف منطقه است که امروز پیروزی در فلسطین را به بار آورد، افزود که نظام جمهوری اسلامی امروز پایدار است و آنچنان که «جان بولتون» می‌خواست نشد. جمهوری اسلامی تهدید به جنگ را پشت سر گذاشته و تحریم‌ را کنار زده و الان در حال برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است.